Çin

16 Kasım 2012 Cuma

Dünyada son yıllarda adını çokça duyduğumuz, ticaret ve rekabette hemen hemen her üründe adından söz ettiren bir ülke ile ilgili önce araştırmalarımı daha sonra da izlenimlerimi paylaşacağım

Geçenlerde, yani yaklaşık altı ay önce Çin’e yolum düştü. Gitmeden önce Çin nerededir, neyle yönetilir, insanları nasıl geçinir, son yıllarda ülke olarak yıldızı nasıl parladı, nasıl dünyanın en önemli ikinci ekonomik gücü oldu merak ettim ve kısmen araştırdım.

Hatta bununla ilgili bir kitap da okudum. kitabın adı Çin İnc. Bütün bu soruların cevabını bulabileceğiniz güzel bir araştırma. Kitabın yazarı, Amerikalı araştırmacı Ted C. Fishman. İçeriğinde ise şunlar vardı: Uykudaki kızıl dev nasıl uyandı ve kendini, akıl almaz bir hızla, yakın geleceğin süper gücüne nasıl dönüştürdü? Bir zamanlar yoksulluğun pençesinde kıvranan ve komünist rejimle yönetilen devasa bir ulus nasıl oldu da küresel kapitalizmin merkezine oturabildi? Kırsal kesimde yaşayan 300 milyon Çinli’nin tarım alanlarını terk edip şehirlere doğru insanlık tarihinin en büyük göçünü yapmalarının küresel etkileri nelerdir? Günümüzde, hemen hemen bütün çok uluslu şirketlerin niçin Çin'de geniş ölçekli operasyonları bulunuyor? Şirketlerin Çin'e doğru olan bu yönelişleri Avrupa, Amerika ve dünyanın geri kalanındaki işçiler üzerinde nasıl bir etkiye yol açıyor? Çin'in gittikçe büyüyen rekabetçi gücünü bu kadar tehlikeli hale getiren şey nedir? Yakın bir tarihte, Avrupa ve Amerika'da üretilen her şeyi Çin şirketleri yarı maliyetine ürettiğinde neler olacak? Bütün bu gelişmeler, dünya ve birer birey olarak üzerimizde nasıl etkilere yol açacak?

Ted Fishman, Çin'den tüm dünyaya yayılan mega trendlerin canlı bir resmini çiziyor. Çin'in çılgın bir büyüme hızına sahip bölgelerini gezen Fishman, dünyanın toplam nüfusunun beşte birinin yaşadığı ve Çin kapitalizminin biçim aldığı fabrikaları, pazarları, kasabaları ve şehirleri ziyaret etmiş. Bu güncel araştırmasının sonuçları ve etkileyici analizleri, okuyucunun gelecek ile ilgili düşüncelerinde köklü bir değişikliğe neden olacak. Satır aralarında Amerika'nın bu devlet ile uğraşmaya ciddi ciddi kararlı olduğunu fark etmek mümkün. Bu ve bunun gibi soruların cevap bulduğu bir kitap.

Bunları sizlerle paylaşmamın nedeni şu: Ülke olarak önümüze bir takım hedefler koyduk. Son yıllardaki ekonomik büyümemiz takdire şayan. Dünyada hakkedilen ekonomik hedefimize ulaşmak, bizlerin ortak çabası ve ortak uğraşıyla mümkün olacak. Ayrıca bu hedefe ulaşmak için dünyada ne olup bittiğini, diğer ulusların ne yaptığını bilmemiz gerekiyor. Bu anlamıyla Çin izlenmesi ve etki alanından olumlu yönde faydalanabilmek için takip edilmesi gereken bir ülke.

Rekabet yaşamın her alanında; ülkeler şirketler, insanlar arasında rekabet var. Dolasıyla rekabette etkili olabilmek ve ben de varım diye bilmek için, rekabetteki oyuncunun öncelikle durum tespiti yapması, daha sonra rakiplerinin ne yaptığını bilmesi, son olarak da tercih sebebi olabilmesi için onlardan farklı bir şeyler yaparak öne çıkması gerekiyor.

Çin şu an dünyadaki en etkili ve rekabetçi ülke. Bu yapısından dolayı yoğun bir sermaye akışına sahip. Bu ülkenin mevcut yapısından yaralanan ve zarar gören ülkeler var. Doğal olarak fayda görenler, bu ülkeye makine ve hammadde satan ülkeler. Yani kısaca tedarikçi ülkeler Zarar gören ülkeler de Çin’deki sektörlerle rekabet edemeyen ve bu ülkeden ithalat yapmak zorunda kalan ithalatçı ülkeler.

Bu anlamda, ülkemizde siyasilerimizin hedeflediği 2023 vizyonunu önemsiyorum. Başarı öncelikle hedef belirlemekten geçiyor. Hedef belirledikten sonra bu hedefe ulaşmak için çaba ve çalışma gerekiyor. Çalışmada hızlı yol alabilmek için zamanı ve bilgiyi iyi kullanmak gerekiyor. Plan ve proje gerekiyor. Plan ve projeler çalışmadaki yol haritalarıdır. En iyi verimi elde edebilmek için planlar ve projeler yapılır. Dolayısıyla konulan hedeflere kısa sürede varmak için planlama çok önemlidir.

Ben de bu yazımda öncelikle Çin’in Şanghay kentine yapmış olduğum seyahat öncesindeki araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istedim. Kısmet olursa bir sonraki yazımda Çin’deki izlenimlerimi ve siyasilerimizin belirlediği 2023 hedefine ulaşma ve buna katkı sağlamada bizlerin yani sanayici ve ticaret erbabının ne yapması gerektiği ve bu ülke ile ilgili izlenim ve düşüncelerimi paylaşmak arzusundayım.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri