Çin 2

09 Ocak 2013 Çarşamba

Çin ile ilgili araştırmalarımı ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmaya devam ediyorum

Çin son dönemde yabancı sermayeyi çekme konusunda çok başarılı oldu. Son yıllarda dünya ticaretinden aldığı pay hızla artan Çin, dünyanın bir numaralı tedarikçisi ve ihracatçısı konumuna yükseldi. Ayrıca, satın alma gücü paritesine göre, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ABD’nin ardından dünyanın ikinci en büyük ekonomisi. 21’inci yüzyılın en önemli ekonomik güçlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılan ÇHC, günümüz ekonomik sistemine entegre olmak için çaba sarf ediyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün 1947’deki kurucularından ve fikir babalarından biri olan ÇHC, 1950'de ayrıldığı sisteme 11 Kasım 2001 tarihinde geri dönerek, bugün dışa açılma ve piyasa ekonomisine geçiş yönünde önemli ve ihtiyatlı adımlar atıyor. ABD Çin’in ihracattaki en büyük pazarı... ABD’nin yanı sıra Çin’in önemli miktardaki ihracatı, Asya kıtasında Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’ye yöneldi. Diğer taraftan Japonya, Güney Kore ve Tayvan, Çin'in ithalatında ve karşılıklı ticarette giderek önemi artan ticari partnerler. AB ülkeleri de Çin’in önemli ticari partnerleri arasında. Hong Kong özel durumu nedeniyle Çin için bir antrepo ve re-export merkezi durumunda.

Ticari ve dostluk ilişkileri tarihi İpek Yolu’na dayanan Türkiye-ÇHC ekonomik ilişkileri resmi olarak, 16 Temmuz 1974 tarihinde imzalanan “Ticaret Anlaşması” ile başladı. Çin’de kullanılan para birimi olarak yuan kullanılıyor. Piyasada en yüksek 50 ve 100 yuan banknotlar bulunuyor. Özel ekonomik alanlar dışında yabancı paranın ülke içinde dolaşımı yasak. Gümrüklerde ülkeye girerken yanınızda olan para ile ülkeyi terk ederken sahip olduğunuz para miktarı birbirine yakın olmalı. Kullanılmayan Çin parasının ülkeyi terk ederken yeniden dövize çevrilmesi ancak 6 ay içinde ve pasaport, uçak bileti ve döviz bozdurma belgesini göstererek mümkün oluyor. Dolayısıyla başlangıçta Çin parası alırken elde edilen döviz bozdurma belgesinin iyi muhafaza edilmesi gerekiyor.

Alışveriş için kullanılabilecek mağazalar üç tip. Devlet mülkiyetli veya Çin yabancı ortaklığı olan mağazalar daha ucuz olabiliyor, ancak pazarlık olanağı yok. Üçüncü tip mağazalar özel şahıslara ait. Buralarda alışveriş pazarlıkla... Ancak değerli bir mal alınacaksa bu tip mağazalar tavsiye edilmiyor. Geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilen yatırımlar sonucu Çin’de süpermarket ve hipermarketlerin sayısında önemli artışlar yaşandı. Yerel zincirlerin yanı sıra raflarında ithal ürünlere de önemli ölçüde yer veren uluslararası zincirler, Çin'in çeşitli büyük şehirlerine yayılmış bulunuyor. Özellikle Çin'in Doğu Bölgesi perakende zincirlerinin yoğun olarak bulunduğu bölge olarak ortaya çıkıyor. Çin, etnik çeşitliliğe sahip bir ülke olarak 56 kadar etnik grubu bünyesinde barındırıyor. Nüfusun önemli bir kısmı Han etnik grubuna mensup... Ülkede yaygın ve resmi dil Han dili olduğundan, ticari ilişkilerde Çince olarak bu dil esas alınıyor. Azınlıklar kendi dillerini konuşsalar dahi yazılı olarak bu diller yaygın değil.

Çin, büyük bir ülke olduğundan, Pekin saati tüm ülke için baz alınıyor. Otel rezervasyonlarının önceden yapılması gerektiği yoğun talep dönemlerinde özellikle hatırlanmalı. Halen sahip oldukları olanaklar ve hizmetleri açısından, Çin’in başlıca otelleri uluslararası standartları yakalamış durumda. Oteller yüksek, orta ve düşük kalite olmak üzere üç gruba ayrıldığında, yüksek kalite olanların batıdaki otellerden çok farklı olmadıkları söyleniyor. Orta kalite oteller genelde turistlere hizmet veriyor ve güvenle kalınabilecek yerler durumunda. Düşük kalite oteller daha ziyade motel niteliğinde.
Çin’de kalınan yerlerde çalışanlara bahşiş verilmiyor.

Çin’in belli başlı hastanelerinde yabancılara ayaküstü tedavi hizmeti sunan bölümler oluşturulmuş. Herhangi bir sağlık sorunu durumunda bu bölümlere başvurulabiliyor. Daha ciddi durumlar içinse buralardaki doktorların referansı ile Hong Kong hastanelerine taşınmak gerekebiliyor. Çin mutfağının ünü dünyaca biliniyor, ancak beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar arasında uluslararası oteller dışında belediyenin sağladığı çeşme suyunun içilmemesi önemli. Şişelenmiş su tercih edilmeli. Küçük lokantalarda ise pişmiş yemekler et dışında pek bir şey yenmemesi tavsiye ediliyor.

Çin, kış aylarının oldukça soğuk ve kuru geçtiği bir ülke. Örneğin, kışın Pekin’in havası Ankara’dan çok daha kuru. Yağışlar yaz aylarında toplanıyor. Özellikle kış aylarında ülkenin kuzeyi ile güneyi arasındaki ısı farkına dikkat etmek gerekiyor. Kuzey daha soğukken, güney tropikal bir etkide... Nemlilik oranları da bölgeden bölgeye değişiyor ve özellikle güneydoğu bölgelerinde nem yüksek. Çin’de trafik sıkışıklığı özellikle büyük şehirlerde önemli bir problem...

Umarım verdiğim bilgiler, Çin ile ticaret yapacak veya Çin’e yolu düşecek okuyucularıma faydalı olur.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri