Civil ile çocuklar cıvıl cıvıl

16 Aralık 2013 Pazartesi

Çocuk giyim dünyasının yıldız markası Civil, satışlarını her yıl yüzde 40 arttırarak büyümesini sürdürüyor. 2010’da 4 milyon, 2011’de 6 milyon, 2012’de ise 8 milyon satış rakamına yükselen başarılı marka, itinayla hazırlanan koleksiyonlarını 39 mağazada tüketiciyle buluşturuyor. Civil’in CEO’su Fatih Korkmaz, 30 bin çeşit ürünü piyasaya sunduklarının altını çiziyor

civil-ile-cocuklar-civil-civil

Murat Küçük

Civil, “çocuk dünyası” mottosuyla ne zaman kuruldu, markayı tanıyabilir miyiz?
1996 yılında başladığımız perakendecilik sektöründe, bebek-çocuk mağazaları zinciri olma kararımızı 2004 yılında verdik. Geçen süreç içinde piyasadan farklılaşmak için ürün çeşidini arttırıp mağaza satış alanlarını genişlettik. Hedefimiz 0-14 yaş için her ihtiyacın tek noktadan karşılanabildiği geniş mağazalar kurmaktı. Gelinen noktada ortalama bin metrekare alanda kozmetikten tekstile, oyuncaktan gıdaya, kitaptan bebek arabalarına, ayakkabıdan eğitim setlerine tüm ihtiyaçların bir arada sergilendiği mağazalarımızı kurduk. Yüzde yüz yerli sermaye ile müşterilerimize aynı zamanda internetten alışveriş, kapıda ürün teslim imkânı da sağlıyoruz. Anne - bebek - çocuk tekstil ürünleri sektöründeki eksiklikleri iyi gözlemleyerek,  toplam 38 şubeye ulaştık. Adet olarak satışlarımızı her yıl yüzde 40 arttırarak, 2010 yılında 4 milyon adet ürün satışımızı 2011 yılında 6 milyona, 2012 yılı ise 8 milyona adete yükselttik. Ürünlerimizi komşu ülkeler başta olmak üzere Gürcistan, Rusya, Bosna, Makedonya, Irak, Mısır ve Libya’ya ihraç ediyoruz. 

Ürün çeşitliliğini sürekli kılmayı başarabilen bir marka olarak koleksiyonu zengin tutma konusunda hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?
650 marka 400 den fazla üretici ile çalışıyoruz, 30 bin çeşit olan ürünlerimizi yaklaşık 250 bin model üzerinden seçiyoruz. Bununla da yetinmeyip kendi modelistlerimize her hafta yüzlerce model tasarlatmaya devam ediyoruz. Her modelden bin ile 3 bin arası üretim yapıyor, yeni bir modele geçiyoruz. Mutfakta yoğunluk hiç bitmiyor.

100 milyon dolarlık ciro

Ürünlerinizde çocuk sağlığı konusunda ne gibi kıstaslarınız var?
Yüzde 100 pamuk ürünleri üzerindeki etiketler ile müşterinin kolaylıkla görebileceği şekilde ürünlerin üzerine ekliyoruz. Kumaştan boyaya, tekstil ürünlerinde devletin belirlediği standartların dışında kozmetik ve bakım ürünlerinde de uluslararası standartlara uygunluk sertifikası arıyoruz. Çocuk gözlüklerinde ise Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde uygunluk belgesi olan markalar ile çalışıyoruz. İthal olan oyuncak ürünlerinde ise standartlar çok daha zorlu. Sağlık Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Avrupa Birliği Komisyonu yönetmeliklerine uygun CE belgeli ürünler reyonlarımızda yer alıyor.

Çocuk giyim sektöründe Civil’in pazardaki payı nedir? Rakamlarla Civil’i özetler misiniz?
Hazır giyim sektörü her yıl yüzde 1,5 oranında büyürken, çocuk giyim sektörü yüzde 15′in üzerinde büyüme gösteriyor. Her ne kadar nüfus artış hızı göreceli olarak bir miktar düşmüş olsa da her yıl 1.3 milyon bebeğin doğduğu ülkemizde bu pazarın daha uzunca bir süre canlı, dinamik karakterini koruyacağını söyleyebiliriz. Ciromuz 100 milyon dolara ulaştı. Yüzde yüz yerli sermaye ile müşterilerine aynı zamanda internetten alışveriş, kapıda ürün teslim imkânı da sağlıyoruz.  Sektöründeki eksiklikleri iyi gözlemleyerek, 2012 yılında toplam 35 şubeye ulaştık. Toplam 49 bin 500 metrekare alanda 38 mağazamız mevcut. Bu ay sonunda Diyarbakır mağazasını açarak 39 mağazaya ulaşmış olacağız. 820 çalışanımız var. Adet olarak satışlarımızı her yıl yüzde 40 arttırıyoruz. 2010 yılı 3’üncü çeyreği itibari ile 4 milyon adet satışımızı 2011 yılında 5,6 milyona, 2012 yılı ise 7,8 milyon adete yükselttik.

Türkiye’de 39 mağaza

Kaç mağazanızla hangi lokasyonlarda yer alıyorsunuz? Yeni dönemde girmeyi planladığınız AVM’ler var mı?
Türkiye genelinde toplam 39 mağazamız var. Afyon, Adana, Balıkesir, Bursa-Yıldırım, Bursa-İnegöl, Çorum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kocaeli-Bekirpaşa, Kocaeli-Derince, Konya, Mersin-Mezitli, Mersin-Merkez, Osmaniye, Rize, Sakarya, Sivas, Trabzon, Yalova ve yurt dışında Gürcistan Batum’da yer alıyoruz. Sonuncusunu geçen hafta Bayrampaşa’da açmış olduğumuz İstanbul içinde de 14 şubemizle müşterilerimizle buluşuyoruz. Bağcılar, Esenyurt, Fatih, Güngören, İkitelli, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Parseller, Pendik, Sultanbeyli, Ümraniye, Merkez şube ve son olarak da Bayrampaşa. Mağazalarımızın her birinin büyüklüğü 800 ile bin 500 metrekare arasında değişiyor.

Civil’in pazarda büyümesini sağlayan etkenleri öğrenebilir miyiz?
Hızlı gelişen pazar ve tam olarak ürün çeşitliliğimizi barındıran rakip firmalar olmayışı işimizi kolaylaştırıyor. Doğru yönlendirilen güçlü sermaye yapımız oldukça hızlı satış alanımızı arttırmamızı sağlıyor. Ancak yolun başındayız ve daha birçok ilde bekleniyoruz. Bilinçli olarak yılda 10-15 bin metrekare büyüyoruz. Her noktada aynı hizmet kalitesi için bunun üstüne çıkmamamız gerekiyor. Hedefimiz 100 bin metrekare ile 0-14 yaşta Türkiye’nin en geniş mağaza zinciri olmak. Hedefimize kararlılıkla yürüyoruz. Bu yıl 6’ncı mağazamız ile 8 bin metrekare satış alanını zincirimize eklemiş olduk.

Yurtdışı hedeflerinizde neler var?
Yurt içi gelişimimizi tamamladıktan sonra yakın ülkeler ile yurt dışında büyümeye devam edeceğiz. Yurt dışından gelen iş birliği tekliflerini maalesef 2015 yılına kadar ertelemiş bulunuyoruz. Yurt dışı için bulunan teşvikler dikkat çekici olsa da doğru büyüme planları içinde şu an erken ve yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. Tek yurt dışı noktamız şu an için Gürcistan mağazamız. Ürünlerimiz ise Bosna’dan Rusya’ya, Türki cumhuriyetlerden İran’a, Iraktan Libya’ya bir çok ülkeye gidiyor. Hedeflerimizde ve ülke dış politikalarında değişiklik olmadığı takdirde markamızı da bu ülkelere 2015 yılı itibari ile taşımaya başlayacağız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri