Coca-Cola ve Pepsi yoğurt kralının peşinde

14 Ekim 2015 Çarşamba

Elazığlı girişimci Hamdi Ulukaya’nın kurduğu, kısa zamanda Amerika’nın en popüler yoğurt markalarından biri haline gelen Chobani’ye hem Pepsi, hem de Coca - Cola’nın yatırım yapmak için yarıştığı öne sürüldü

coca-cola-ve-pepsi-yogurt-kralinin-pesinde

Amerikan içecek devleri Coca - Cola ve Pepsi, ABD’nin “Türk yoğurt kralı” olarak tanınan Hamdi Ulukaya’nın Chobani şirketinin peşine düştü. Reuters haber ajansı, hem Coca - Cola, hem de Pepsi’nin Chobani’ye yatırım yapmak için görüşme halinde olduğunu yazdı. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, yatırım için anlaşma sağlanırsa, borçlarla birlikte Chobani’nin değeri 3 milyar doları bulacak.

Elazığlı Hamdi Ulukaya, 1997 yılında dil öğrenmek için gittiği ABD’de kısa sürede en popüler işadamlarından biri haline geldi. Ulukaya’nın 2007 yılında kurduğu Chobani, 1 milyar doları aşan cirosu ile şu an ABD’nin en büyük yoğurt markaları arasında. Yunan stili yoğurt üreten Ulukaya için zaman zaman yoğurdun ‘Steve Jobs’u, Amerika’nın yoğurt kralı gibi benzetmeler yapılıyor.

 

Geçen yıl 750 milyon dolar kredi aldı
Reuters’a göre Chobani’ye olan ilgi, ABD’de gazlı içecek sektöründeki yavaş büyüme nedeniyle, içecek devlerinin sağlıklı yaşam sektörüne yöneldiğini gösteriyor. Chobani’nin azınlık hisse satmayı planladığını belirten Reuters, özel sermaye şirketi TPG’nin sahip olduğu, finansal performansa göre yüzde 10 - 20 arası hisseyi de hatırlattı. Tedarik zincirini, dağıtımını ve üretim merkezlerini genişletmeye yardımcı olacak bir stratejik yatırımcı arayışında olduğu belirtilen Chobani, geçen yıl işleri toparlamak için TPG’den 750 milyon dolar kredi almıştı.

Ne Pepsi, ne de Coca - Cola süt ürünleri sektörüne yabancı. Pepsi 2012’de Alman Theo Müller markasıyla ortak bir girişimle yoğurt satmaya başlamıştı. Bu yıl Coca - Cola, Select Milk Producers adlı şirketle ortak çıkardığı Fair Life adlı bir süt ürününün satışına başlamıştı.


Mültecilere iş veriyor
Hamdi Ulukaya kısa süre önce 1,4 milyar dolarlık kişisel servetinin önemli bölümünü mülteciler için harcayacağı sözüyle gündeme gelmişti. Ulukaya, CNN Money’ye yaptığı açıklamada Chobani’de bugüne kadar 300 mülteciye iş verdiğini ve savaş ortamından kaçmaya çalışan mültecileri işe almayı sürdüreceğini söylemişti. Son dönemde Irak ve Suriye’deki savaş ortamından kaçan mültecilerin acil ihtiyaçları için de 2 milyon dolar bağışlayan Ulukaya, “Kendi geçmişimden dolayı yeni bir ortamda kabul görebilmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Kabul görmek sadece bir iş bulduğunuz takdirde mümkün.” açıklamasını yapmıştı.


Bu haber Milliyet gazetesinde 14 Ekim tarihinde yayınlanan haberden alıntıdır. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri