Coca-Cola’dan Türk kamuoyuna çağrı

08 Eylül 2014 Pazartesi

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği askeri harekât sonrasında, tüketiciler arasında İsrail şirketi olduğu iddiasıyla gündeme gelen ve Filistin’e destek amacıyla yapılan boykot çağrılarında adı geçen Coca-Cola ile ilgili, Filistin’den çarpıcı bir çağrı geldi. Coca-Cola’nın Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company’nin (NBC) Filistinli Genel Müdürü İmad Hindi, “Filistin’e katkımızı görmek isteyen herkese kapımız açık” çağrısı yaptı

coca-coladan-turk-kamuoyuna-cagri

Coca-Cola’nın Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company’nin (NBC) Filistinli Genel Müdürü İmad Hindi, “Filistin’e katkımızı görmek isteyen herkese kapımız açık” çağrısı yaptı. “İnternette birçok konuda aslı astarı olmayan dedikodular üretiliyor. Türkiye’de de Coca-Cola ile ilgili asılsız iddiaların sosyal medyada konuşulduğunu duydum. Coca-Cola dünyanın en büyük uluslararası şirketlerinden biri ve 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Filistin’in en çok istihdam sağlayan ve en çok yatırım yapan şirketleri arasındayız” diyen Hindi şöyle devam etti, “Coca-Cola olarak Filistin’e katkılarımız bununla da sınırlı değil. Eğitimden spora, sağlıktan temiz su kaynağı sağlamaya kadar birçok konuda yaptığımız projelerle yaşadığımız topraklara katkı yapıyoruz. Filistin’e katkımızı görmek isteyen herkese kapımız açık.”

Türkiye’de 1964 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve Eylül ayında 50’nci yılını tamamlayacak olan Coca-Cola, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde de Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Tunus, Katar dâhil bütün coğrafyada faaliyet gösteriyor. Büyük çoğunluğu İslam ülkelerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde, Coca-Cola sistemindeki doğrudan çalışan sayısı 34 bin seviyesinde. Filistin de Coca-Cola’nın yatırım yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. Büyük kısmı Filistinli iş adamlarına ait olan NBC şirketinde, Coca-Cola Şirketi’nin de hissesi bulunuyor.

“Filistin’de 3 fabrikamız var”
NBC’nin Genel Müdürü İmad Hindi Filistin’de gerçekleştirdikleri projeleri şöyle anlattı, “Filistin’de Coca-Cola’nın gazlı içecek pazarındaki payı yüzde 86. Bu oran, tüm Ortadoğu Bölgesi’nde en yüksek pazar payı anlamına geliyor. Sanırım bu oran Filistin’de Coca-Cola’nın algısıyla ilgili net bir resim ortaya koyuyor.”

Coca-Cola yatırımlarının Filistin’e farklı yatırımlar yapılmasına da kapı açtığını söyleyen Hindi, “Coca-Cola buraya yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket. Bu özelliğiyle başka yatırımlar için de kapı açtı. Şu anda Filistin’de en büyük 3’üncü işveren ve en büyük 5’inci yatırımcı durumundayız. 500’e yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışan sayımızı artırabilmek için de yatırımlarımıza devam ediyoruz.
NBC olarak biz Filistin’deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırım ile sınırlı görmüyoruz. Diğer Filistinli şirketlerle edindiğimiz global bilgi birikimimizi de paylaşarak ülke ekonomisine destek oluyoruz. Özellikle satış ve pazarlama konusundaki deneyimlerimizi,  küçük ölçekli Filistinli şirketleri desteklemek için kullanıyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirdikleri projelere de değinen Hindi, “İddialı olduğumuz bir diğer alan ise topluma katkı projeleri. 20 bine yakın çocuğun okulda bilgisayara erişmesini sağlayan teknoloji laboratuvarlarından tutun da, ilk kadın futbol  takımının kurulmasına verdiğimiz desteğe kadar birçok proje sayabilirim” dedi.

Yeni yatırım planları üzerinde çalışılıyor
Hem üretim kapasitesini artırmak hem de ülke ekonomisine ve topluma bulundukları katkıyı artırabilmek için yeni yatırım planları üzerinde çalıştıklarını söyleyen Hindi, “Gerçekleştirdiğimiz projeler arasında bizi en çok heyecanlandıranlardan birisi de Türkiye’ye eğitim için gönderdiğimiz Filistinli üniversite öğrencileri. Coca-Cola Vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçtiğimiz öğrencileri 1 yıl için Bilkent Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Eğitime katkı bizim en çok önem verdiğimiz projelerin başında geliyor. Yaşadığımız topluma değer katmak misyonumuzun önemli bir parçası. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için attığımız her adım bizim için çok değerli. Coca-Cola sisteminin Filistin’deki katkılarını görmek isteyen herkesi Ramallah’a bekliyorum. Filistin’de toplam 3 fabrikamız var. Her geçen gün markalarımızın Filistin toplumu tarafından daha fazla sevildiğini görüyor, bunu pazar araştırmalarıyla takip ediyoruz” dedi.

Zirve Türklere emanet
Coca-Cola Şirketi’nin piyasa değeri 180 milyar dolardan fazla. Global bir dev konumunda olan şirketin zirvesinde ise Türkler bulunuyor. Coca-Cola’nın zirvesinde yer alan Muhtar Kent şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevlerini; Ahmet C. Bozer ise şirketin tüm uluslararası operasyonlarının yöneticiliğini üstleniyor.

İsrail şirketi mi?
1886’da yani tam 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan Coca-Cola’nın hisselerinin yüzde 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın on binlerce hissedarı bulunuyor.

Filistin’de 3 fabrikası var
Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet gösteriyor. Coca-Cola’nın Filistin’deki 3 fabrikasından biri Gazze’de olmak üzere, 7 satış ve dağıtım merkezi bulunuyor. Coca-Cola, 400 Filistinliye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 4 binden fazla aile geçimini sağlıyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri