Coca-Cola’ya özel ödül

05 Kasım 2014 Çarşamba

İklim değişikliği ve enerji verimliliği adına sürdürülebilir çalışmalar yürüten Coca-Cola İçecek, karbon emisyonunun iyileştirilmesi adına yürüttüğü faaliyetlerle, CDP (Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında düzenlenen CDP Türkiye İklim Liderleri Ödülleri’nin saydamlık kategorisinde 2’ncilik ödülüne layık görüldü

coca-colaya-ozel-odul

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 10 ülkede 23 fabrika ve 11 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCİ), dünyanın en prestijli ve yaygın çevre girişimi olarak kabul edilen Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project – CDP)  kapsamında Türkiye’de 2’nci en yüksek puanı alarak, bu sene ilk defa açıklanan “CDP İklim Saydamlık Liderlik Endeksine (Climate Disclosure Leadership Index, CDLI) Türkiye’den giren 5 şirketten biri oldu.
Karbon emisyonlarını azaltan ve iklim risklerini yöneten çalışmaları ile ödüle layık görülen Coca-Cola İçecek adına ödülü Coca-Cola İçecek’in Grup Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya aldı. CCİ’ın Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) Türkiye’den yiyecek ve içecek sektöründen dâhil olan ilk şirket olduğunu belirten Yerlikaya, projeye katıldıkları yıldan bu yana en iyi karbon saydamlık liderleri arasında yer aldığını ifade etti.

Enerji tasarruflu soğutucular ile 157 bin ton karbon emisyonunun önüne geçildi
Enerji verimliliği ve iklim koruma çalışmalarının Coca-Cola İçecek’in sürdürülebilirlik stratejisinin öncelikli alanları arasında yer aldığına dikkat çeken Yerlikaya, konuşmasında 2013 yılında gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik performanslarından örnekler verdi. CCİ’ın, 2013’te pazara yerleştirdiği enerji tasarruflu soğutucular ile 343 milyon kilowatt saat enerji tasarrufu sağlayarak, 157 bin ton karbon emisyonunun önüne geçtiklerini ifade eden Yerlikaya, bu rakamın ise 13 milyondan fazla ağacın atmosferden temizlediği karbondioksit gazına ve 60 binden fazla hanenin yıllık enerji ihtiyacına eşit olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye’deki fabrikalarında 8,5 milyon kilowatt saat enerji tasarrufu sağladıklarını da sözlerine ekleyen Yerlikaya, “Bu rakam 1.500’den fazla hanenin yıllık enerji ihtiyacına denk. Bu sayede, yaklaşık 400.000 ağacın bir yıl içinde atmosferden temizlediği karbon emisyonuna denk bir tasarruf sağlandı.” dedi.

Coca-Cola sistemi içerisinde en çevreci operasyonlardan biri Coca-Cola İçecek
CCİ’nin Türkiye operasyonunun, Coca-Cola sistemi içerisinde en az su ve enerji kullanım oranına sahip operasyonlardan biri olduğunun altını çizen Atilla Yerlikaya, “CCİ, Türkiye'deki üretim tesislerinin karbon salınım oranlarını açıklayan ilk firma. 2008 yılında Türkiye’nin ilk GRI onaylı sürdürülebilirlik raporlamasını biz yayınladık. 2013 performansımızı anlattığımız son raporumuz GRI G4 standardında yayınlandı. Geçtiğimiz yıl da dünyanın en prestijli kurumsal yönetim ağı olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin oluşturduğu “UNGC 100 Endeksi”ne Türkiye’den ve Coca-Cola siteminden giren ilk ve tek şirket olduk. Bu anlamda da bir ilke imza attık” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri