Çocuk ayakkabılarında kanser tehdidi

07 Eylül 2012 Cuma

Metro Toptancı Market 2008 yılından bu yana sürdürdüğü gıda dışı ürünlerde kanserle savaş mücadelesine devam ediyor. Raflarında, içeriğinde kanserojen madde tespit edilen kırtasiye ürünlerine yer vermeyen Metro, bu yıl özellikle çocuk ayakkabılarındaki kanser tehdidine dikkat çekiyor

cocuk-ayakkabilarinda-kanser-tehdidi

Metro Toptancı Market 2008 yılından bu yana raflarına koyduğu tüm kırtasiye ürünlerini bilimsel testlere tabi tutuyor ve sadece testler sonucunda sağlığa zararı olmadığı tespit edilen ürünleri müşterilerine sunuyor.

Çocukların sağlığı ve geleceği için Metro, bu yıl da 33 farklı ürün grubunda bin 233 ürünü analiz etti. 2011 yılında uygunsuz çıkan ürünlerin oranı yüzde 19,5 iken, tedarikçilerin bilinçlendirilmesi ve projeye verilen destek ile  2012 yılında bu oran yüzde 9,2 oldu.

Metro’nun öncülük ettiği çalışmalar neticesinde plastiği yumuşatmak için kullanılan ve insan sağlığına büyük oranda zarar veren fitalat maddesinin 2 Nisan 2011’de çocuk bakım gereçleri, kalemler, defterler, silgi,  yapıştırıcı, makas, kalemtıraş, yağmurluklar, spor ayakkabılar, plastik terlikler gibi ürünlerde kullanılması yasaklanmıştı.

Ancak üreticiler ve hammadde sağlayıcılar bu konuda yolun çok başında olduğu için piyasada fitalatsız hammadde bulmak halen oldukça zor. Metro 2012 yılında yaklaşık 141 adet ayakkabı, spor ayakkabı ve terlik test etti ve test ettiği ürünlerin yüzde 22’unda halen fitalat sorunu görüldü.

Yeterince fitalatsız ürün bulunamayınca reyon küçüldü
Metro Toptancı Market Gıda Dışı Satın Alma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Selma Zaim konu ile ilgili olarak “Okul ayakkabıları ve tekstil ürünlerinin yüzde 10'unda hâlâ bu maddelere rastlıyoruz. Özellikle ayakkabıda fitalatsız ürün bulmakta zorlanıyoruz. Uygun ürün bulamadığımız için ayakkabı bölümümüzü, ticari kaygılarımızı yok sayarak, yarı yarıya düşürdük” diye konuştu.

Zaim sözlerine “Yüzde 50 yerli ürün kullanıyoruz. Ancak Türkiye'deki büyük ayakkabı üreticilerinde fitalatlı ve fitalatsız ürün çıkaran iki ayrı bantta üretim yapması gerekiyor. Bize, 'model başına 10 bin ve üzerinde sipariş verirseniz fitalatsız bantta üretelim, daha az verirseniz fitalatlı ayakkabı alırsınız' diyorlar" diye devam etti.

“Kanserli ayakkabı üreten firmalar teşhir edilmeli”
Sağlıklı ürün kullanılması halinde maliyetin en fazla yüzde 10 artacağını açıklayan Zaim, "Türkiye'de güçlü bir ayakkabı sanayisi var ancak bu konuda duyarlı şirketler bulmak zor" dedi. Zaim, tıpkı su ve et ürünlerinde yapıldığı gibi devletin ayakkabı üretici ve ithalatçılarını denetleyip fitalat gibi kanserojen maddeleri kullanan markaları teşhir etmesi gerektiğini vurguladı. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri