Collezione Şanlıurfa’ya fabrika kuracak

27 Kasım 2012 Salı

Hazır giyim mağaza zincirleri Collezione, Şanlıurfa OSB’de pantolon fabrikası kuracak ve 2013’te yurt dışında 13 mağaza açacak

collezione-sanliurfaya-fabrika-kuracak

Collezione’nin patronu Ekrem Akyiğit, uzun bir aradan sonra tekrar ‘üretim’ yatırımı yapacak. Halen yurt içinde 84 mağaza, 33 franchise ve 91 corner’da, yurt dışında da 37 mağaza ile fast fashion (hızlı moda) genç spor giyim ürünleri satan Collezione’nun ürünlerinin sadece yüzde 10’unun ithal olduğunu söyleyen Akyiğit, üretimin tamamını yurt içinde fason yaptırdıklarını belirtiyor.

Yılı 220 milyon lira ciroyla kapatacaklarını söyleyen Akyiğit, 2013’te yurt dışında 14 mağaza açarak ihracata asılacaklarını belirtiyor ve 2008’den itibaren uyguladıkları dönüşüm programını şöyle anlatıyor:

Dönüşümü tamamladık
Oğullarım Ömer ve Emre de ikinci kuşak olarak devreye girince büyük bir dönüşümü başardık. Eskiden ‘hesaplı moda’ diyorduk şimdi ‘fast fashion-hızlı moda’ kavramına geçiş yaptık. Ömer, tasarım ve tedarikte, Emre satış perakende ve pazarlamada ilerliyor. 3 senedir teknolojik altyapı, tasarım ve üretim için çok iyi projeleri yönettiler. Böylece markayı yeniden konumlandırdık. Üretimle ilgili yeni kararlar aldık. Şu anda mağazalarımızda sattığımız ürünleri yurt içinde fason ürettiriyoruz. Şimdi yeniden kendimiz de üretime başlıyoruz. Ama mağazacılık ile üretimi birleştirmeyeceğiz. Üretim hem bize hem başkalarına yapılacak. Perakendenin dinamiklerinin üretimden çok farklı olduğunu biliyoruz.

Şanlıurfa’da arsa bakıyoruz
6’ncı Bölge Teşvikleri bizi cezbetti. Hükümetin teşvik politikası hem üretim tarafında hem de yurt dışında mağazalaşma açısından çok olumlu. Bu kapsamda üretim yatırımımızı pantolon olarak planlıyoruz ve ülkemize bir borç olarak da görüyoruz. Makineleri almak için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Arsamızı Şanlıurfa OSB içinde hemen alabiliriz. Çünkü OSB içinde olmak ayrıca avantajlar sağlıyor. Ancak İHKİB Başkanımız Hikmet Tanrıverdi Şanlıurfa’da büyük bir yer alıp tekstil kümelenmesi projesi uygulayacaklarını söyledi. O yüzden arsa için bir iki ay bekleyebiliriz. Çünkü kümelenme entegre bir yapı ve sektörümüz için çok önemli.

Yurt dışında mağaza atağı
Mağazalaşmada da yurt dışına ağırlık vereceğiz. Geçen ay Bingazi’de 400 metrekarelik ilk mağazamızı açtık. Çok iyi gidiyor ikincisini de yakında açacağız. O da 400 metrekarelik bir mağaza olacak. Yurt dışında hızlı mağazalaşmak için 2013’te Turquality’e de müracaat edeceğiz.

İhracat cirosu katlanarak büyüdü
Collezione Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Emre Akyiğit, “Yurt dışında 8 mağazamız, 29 franchising’imiz var. 2013’te 14 tane daha açacağız. Yurt dışı ciromuz katlanarak büyüyor. Bu yıl 16 milyon lira olacak. 2009’da 2, 2010’da 4, 2011’de 8 milyon liraydı. Ciromuzun yüzde 30’undan fazlasını ihracattan sağlayana kadar yurt dışında büyüyeceğiz” diyor.

Tedarik Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ömer Akyiğit de, tasarım bölümünü yeniden yapılandırdıklarını belirtiyor ve “ERP için de 2009’da başlayan güçlü bir proje uyguluyoruz. 3 bin model ürün yap, 14 milyon parça ürün sat, bu kadar mağaza bunu nasıl kontrol edeceksin? Envanter ayrı bir zorluk… Şu ana kadar teknolojiye 2 milyon dolarlık yatırım yaptık. Kalite standardımız için kendi laboratuarımızı da kurduk ki hem müşteri memnuniyetimiz arttı hem iade çok düştü” diyor.

Kaynak: Sadi Özdemir / Hürriyet

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri