Dagi yurtdışı atağında

13 Ekim 2014 Pazartesi

Türk perakende sektöründe 30 yılı geride bırakan Dagi, bu yılsonuna dek Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya, Çin ve CIS ülkelerinde mağaza açmaya hazırlanıyor. Dagi Genel Müdürü Şeniz Katgı, “Rusya ve Ortadoğu ülkelerinde de pazarda daha büyük bir yer edinmeyi hedefliyoruz. 2014 yılında yüzde 25’lik bir büyüme öngörüyoruz” diyor

dagi-yurtdisi-ataginda

Fulya B. ÖZTÜRK

Dagi, 1983 yılından bu yana hizmet veren başarılı bir Türk markası. Sizden dinleyebilir miyiz bu süreci, Dagi’nin başarısının altında neler yatıyor?
1983 yılında üretime başlayan Dagi markası, 30 yıldır iç giyim, plaj, spor ve ev konfeksiyonu alanlarında üretim yapıyor. Özellikle ürünlerinin kalitesiyle ve sağlıklı oluşuyla nam yapmış Dagi’yi anneler çocuklarına güvenle giydiriyor, rahatlığa ve uzun ömürlü ürünlere önem veren aileler Dagi ürünlerini tercih ediyor. 1989’da Şişli’de ilk mağazasını açan Dagi, bugün Türkiye’nin birçok köşesinde hizmet veren mağazalarının yanı sıra yurtdışındaki mağazalarıyla da güçlü ve yaygın satış ağına sahip, dikkat çeken bir marka haline geldi. Tamamen yerli bir marka olarak Türkiye’de üretim gerçekleştiren ve 2013 yılında 30’uncu yılını kutlayan Dagi Giyim, kadınlar, erkekler ve çocuklar için iç çamaşırı, mayo ve ev konfeksiyonu alanında lider markalardan biri konumunda.

Dagi’nin en büyük iddiası nedir?
Dagi olarak iddiamız; hem kalitesi hem duruşuyla her zaman daha yeni, daha modern ve daha özel ürünlerle, tüketicilerimizi, müşterilerimizi, çalışanlarımızı ve hissedarlarımızı her zaman memnun etmek ve onların yüzünü güldüren bir marka olmak.

Şu anda Dagi’nin kaç şubesi bulunuyor? Ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?
Türkiye’de mevcut şube sayımız toplamda 74 adet. Bunların dağılımına bakarsak; 45’i kendi mağazamız, 29’u bayii. Bu 74 mağazanın dışında YKM, Boyner, Özdilek gibi büyük zincir mağazalarda da markamızı konumlandırıyoruz.

Dagi’nin üretim süreçlerini dinleyebilir miyiz sizden? Üretim tesisleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Tasarım ekibimiz tasarım sürecinde araştırma çalışmaları ile veri topladıktan sonra, fikir ve konsept belirleyerek ürün çözümleri geliştirip, aralarından en uygununu seçerek bu süreci sonlandırıyoruz. Üye olduğumuz moda internet sitelerinden, dergilerden, tasarım ekibimizin yurtiçi ve yurtdışı fuar seyahatlerinde edindikleri trend renk ve modellerle sezona ait temalardan esinlenerek koleksiyonu çalışmaya başlıyoruz. Kumaş ve aksesuar satın alma departmanlarının da desteğiyle renk kombinasyonlarına dikkat ederek kumaş ve aksesuarların tedarikini yapıyoruz. Tüketici tercihleri ve pazarlamanın talepleri de göz önüne alınarak modellerimizi tasarlıyoruz. Daha sonra, yapılan teknik çizimler modelhaneye teslim ediliyor. Modellerin fonksiyonelliği, biçimi ve üretim teknikleri doğrultusunda, kalıplar modelistlerimiz tarafından hazırlanıyor ve ürünler bir bir hayata geçiriliyor. Tasarımcılarımız her sezon, hedef kitle belirlenmesinden eskiz çalışmalarına kadar çeşitli aşamaları değerlendirerek koleksiyonlarını itinalı bir şekilde hazırlıyor.

Ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ürün gruplarımızı kadın, erkek ve çocuk olarak üçe ayırabiliriz. Bunlarının her birine ait iç giyimden mayoya, eşofmandan evde giyilebilen rahat, sağlıklı giysilere kadar çok geniş bir yelpazede ürünlerimiz var. Anne-baba-çocuk üçlüsü için ürettiğimiz paralel tasarımlar, tüketiciler tarafından özellikle sempatiyle karşılanıyor.

13 ülkede Dagi mağazası

Mağaza yatırımlarını ağırlıklı olarak AVM’lerde yapıyorsunuz. AVM’leri tercih etmenizin nedenleri nelerdir, ne gibi avantajları var?
Alışveriş merkezleri hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. AVM’ler park sorunu yaşamadan bir taraftan tüketicinin alışveriş ihtiyacını karşılayıp diğer taraftan da sosyalleşebileceği mekânlar. Alışveriş alışkanlıkları çok fazla alışveriş merkezi odaklı olan Türkiye’de, AVM’ler hızlı bir şekilde açılmaya devam ediyor. Tüketici davranışlarını iyi bir şekilde analiz ederek rekabette de geri kalmamak adına biz de bu lokasyonlarda olmayı tercih ediyoruz. Tüketicinin AVM’lere yönelişi bizim de mağazalarımızı AVM’lerde açmamızda oldukça etkili.

AVM’lerde mağaza yatırımı yaparken hangi konuların üzerinde duruyorsunuz?
AVM’lerde mağaza yatırımı yaparken belirli kriterler doğrultusunda analizler yapıyoruz. Öncelikle AVM’nin bulunduğu bölgenin demografik yapısı, AVM yönetimi, yönetimin deneyimleri, güvenirliliği, daha önceki projelerinin başarısı, kiralama koşulları, müşteri hedef kitlesi, barındıracağı marka karması, mağazanın AVM içindeki yeri mağazanın metrekaresi ve mağaza metrekare fiyatı yatırım yaparken dikkat ettiğimiz önemli kriterler.

Yurtdışı yatırımlarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz? Şu anda kaç ülkede Dagi mağazası bulunuyor, önümüzdeki dönem yurt dışında yeni bir mağaza yatırım planınız var mı?
Yurtdışında 13 adet Dagi mağazası bulunuyor. 2014 yılı sonuna dek Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya, Çin ve CIS ülkelerinde de mağaza açmayı planlıyoruz.

Yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı var mı, yatırım planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Pazardaki yeni dinamikler doğrultusunda markamızı sürekli geliştirmeye devam edip, sektördeki yenilikleri takip ederek ve müşteri isteklerine kulak vererek hem yurtiçinde içinde hem de yurtdışında gerçekleştireceğimiz mağaza açılışlarımızla seviyeli büyümeyi başarmaya gayret ediyoruz. Şu an 88 olan mağaza ve bayi sayımızı 5 yıl içinde 150’ye tamamlamayı hedefliyoruz. Türkiye için her şehre bir mağaza hedefimiz var. Yurtdışında Irak, Kazakistan, Arabistan, Azerbaycan, Nahçıvan, Mısır ve Kıbrıs’ta mağazalarımız bulunuyor. Bu ülkelerdeki yatırımcılardan da talepler oldukça fazla. Büyük bir pazara sahip ulan Rusya, hedef ülkelerimiz arasında. Yine Ortadoğu ülkelerinde de pazarda daha büyük bir yer edinmeyi hedefliyoruz. 2014 yılında yüzde 25’lik bir büyüme öngörüyoruz. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri