Danimarkalı ayakkabı devi Türkiye’de büyüyecek

13 Ekim 2014 Pazartesi

1963 yılında Danimarka’da kurulan ayakkabı markası Ecco, Türkiye pazarına İstanbul’da iki mağaza açarak girdi. Ecco Türkiye Genel Müdürü Deniz Necati Erda, 3 yıl içinde 15, 5 yılda ise 35 mağazadan oluşan bir zincir oluşturmayı hedeflediklerini anlatıyor. Türk tüketicisinin vazgeçilmez markaları arasına gireceklerini belirten Erda, “Çok acele etmeden ama sindirerek kararlı bir büyüme süreci öngörüyoruz” diyor

danimarkali-ayakkabi-devi-turkiyede-buyuyecek

Fulya B. ÖZTÜRK

Ecco, uluslararası arenada önemli bir aktör. Ecco’nun başarı hikâyesini ve iddiasını dinleyebilir miyiz?
Ecco, Danimarkalı ayakkabıcı Karl Toosbuy tarafından 1963 yılında kuruldu ve Toosbuy Kasprzak ailesi tarafından yönetilmeye devam etti. Ecco’nun 2013 yılında elde ettiği 1.1 milyar euro ciro, 165 milyon euro vergi öncesi kar rakamı ve vergi sonrası 106 milyon euro kâr rakamıyla kendi alanında bir dünya devi. 2013 yılında Ecco’nun ettiği bu kâr, aynı zamanda şirketin globalde bugüne kadar elde ettiği tüm zamanların en büyük kâr rakamı oldu. Ecco, dünyanın ikinci en büyük ayakkabı üreticisi ve dördüncü en büyük golf ayakkabı markasıdır. Kısa bir süre önce Ecco, Türkiye pazarına İstanbul’da ilk iki mağazasını açarak önemli bir giriş yaptı.

Ecco, dünyada kaç ülkede, kaç satış mağazasıyla hizmet veriyor?
Ecco, tüm dünyada mağaza sayısını 2 bin 989’a yükseltti ve böylece satış noktalarının sayısını 87 ülkede 15 bin rakamına taşımayı başardı.

Ecco’nun Türkiye yatırım yapma süreci nasıl başladı, bu süreci anlatır mısınız?
Benim perakende sektöründe aslında uzun zamana dayanan bir geçmişim var. Daha önce yine uluslararası bir Danimarka perakende markası için yöneticilik yapıyordum. Bir gün Ecco’dan bir telefon aldım ve kendileri bana Türkiye pazarına gitmek istediklerini belirttiler. Sonra markayı tanıdım ve Ecco’nun bir dünya markası olduğunu gördüm. Ecco, Türkiye’yi 75 milyonu aşkın nüfusuyla ve yılda 150 milyon çift ayakkabı pazarıyla Avrupa pazarları arasında en büyük potansiyele sahip ülkelerden biri olarak değerlendiriyor ve büyüme hedeflerini de buna göre öngörüyor.

Ecco’nun global olarak Türkiye’den beklentileri nelerdir?
Ecco, dünyada tabakhane, fabrika ve mağazalarıyla her aşamasını kendisi kuran ve yöneten az sayıdaki büyük ayakkabı üreticilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ecco, bir aile şirketi ve halen Kasprzak Toosbuy ailesinin yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor. Yılda dünya çapında 20 milyon çiftten fazla ayakkabı satan Ecco, ilk üç yıl için İstanbul'a odaklanmayı planlıyor.  Ecco uzun vadede Ankara, İzmir ve Bodrum gibi belli başlı şehirlerde büyüme stratejisi izleyecek.

“Ayakkabı ayağı takip etmeli”

Geçtiğimiz günlerde ilk mağazanızı açtınız. Mağazalaşma süreci nasıl gidecek, agresif bir yatırım planıyla mı büyüyecek Ecco?
Ecco olarak Türkiye’de önümüzdeki 3 yıl içinde 15, 5 yılda ise 35 mağazadan oluşan bir zincir oluşturmayı düşünüyoruz. 2014 yılı için ise İstanbul’da ise toplam 5 farklı Ecco mağazasına ulaşmayı planlıyoruz. Çok acele etmeden ama sindirerek kararlı bir büyüme süreci öngörüyoruz.

Mağaza yatırımlarında AVM’ler mi, caddeler mi tercih edilecek?
Şu anda ilk iki mağazamızı İstanbul’da Marmara Forum ve Forum İstanbul olmak üzere AVM’lerde açtık. Ama ileride önemli caddelerde de olabiliriz. 

Ecco’nun müşteri profili nedir? Kimler alışveriş yapıyor Ecco’dan?
Ecco, kurulduğu tarih olan 1963’ten beri ayakkabı üreticiliğine yenilikçi bir yaklaşım sergilemiş ve yüksek kaliteli, fonksiyonel, rahat ve tarz sahibi ayakkabılar ve her zaman kullanılabilecek çantalar üretmiştir. Ürünlerimiz aynı zamanda çok üst düzeyde tasarımcıların elinden çıkıyor. Dolayısıyla rahatlığı ve aynı zamanda şıklığı tercih eden, kaliteden taviz vermeyen herkes bizim müşteri portföyümüz arasında yer alıyor.

Türkiye’de hem yerli hem yabancı pek çok oyuncu bulunuyor. Rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ecco, dünyada ayakkabı üretiminin her aşamasına sahip olan ve kontrol eden tek ayakkabı firması olarak diğerlerinden farklılaşıyor. Ecco üstün kalitesi ve yenilikçi teknolojisiyle gurur duyuyor ve bu kalitenin müşteriye yansıması için çaba harcıyor. Ecco markası dünyanın her yerinde stil ve rahatlığı temsil ediyor ve başarısını “ayakkabı ayağı takip etmeli” sloganıyla tanımlıyor. Ecco başarılı üretimini, “ayağın ayakkabıyı şekillendirmesindense, ayakkabı ayağı tamamlamalı” felsefesiyle sürdürüyor. Tüm bu üstün özellikler Ecco’yu rakipleri karşısında üstün kılıyor.

Bu yıl nasıl geçecek Ecco açısından, öngörülerinizi dinleyebilir miyiz?
Şu anda Türkiye pazarında yeni olmamıza rağmen satışlarımız çok iyi gidiyor. Özellikle güçlü olduğumuz bir başka alan olan aksesuar ürünlerinde Avrupa ortalamalarının üzerinde seyrediyoruz. Biz bu yılın ve önümüzdeki yılların bizim açımızdan çok iyi geçeceğine ve kısa sürede Türk tüketicisinin vazgeçilmez markaları arasına gireceğimize inanıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri