Dardanel bu yıl yüzde 65 büyüyecek

24 Şubat 2014 Pazartesi

Tek bir konuya odaklanarak 30 yıl hem başarı hikâyeleri yazan hem de en büyük haksızlıklara uğrayarak batma noktasına gelen Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, 2014'e tüm finansal kuruluşlarla anlaşma yapıp beyaz bir sayfa açarak başlıyor. Geçen yıl yüzde 55 büyüdüklerini anlatan Önen, bu yıl da hedeflerinin yüzde 65 olduğunu söyledi

dardanel-bu-yil-yuzde-65-buyuyecek

Bir anda AB'ye en çok ihracat yapan isimlerden biri olduğu yılları ve uğradığı haksızlıkları hatırlatan Niyazi Önen şunları anlattı: "Türkiye'nin ihracatının toplam 3 milyar dolar olduğu yıllarda tek başımıza su ürünleri ihraç ederek 100 milyon dolar ihracat yapıyorduk. Ancak AB'nin haksız olarak getirmiş olduğu bir engelden dolayı 1998-2004 arası ciddi yara aldık. İhracatımız sıfıra indi. Ne yazık ki o günlerde ülke olarak şu anda olduğu gibi gidip yumruğumuzu masanın üzerine vuramadık. Ama uğraştık ve kendi çabalarımızla AB'de savaş verdik. Lahey Yüksek Adalet Divanı'na kadar gittik ve sonunda kazandık. Pardon dediler, haklıymışsınız ama 4 yıl sonra."

Balık ekmek zinciri kurdu
İhracat sıfırlanınca iç piyasaya döndüklerini söyleyen Önen, Türkiye'de işlenmiş balık tüketiminin yılda kişi başı 100 gramı dahi geçmediğini söyledi. Önen, "Oysa dünya ortalaması kişi başı yılda 20 kilo. Biz de hep kampanyalarla insanların balık tüketimini arttırmaya çalıştık" dedi. 2014'e tüm sıkıntıları geride bırakarak başladıklarını anlatan Önen sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen yıl yüzde 55 büyüdük. Bu yıl da hedef yüzde 65. Mister No adıyla yeni bir marka çıkardık ve deniz ürünlerinin yanı sıra sandviç, pasta, kek ve atıştırmalık grubuna girdik. Ayrıca Türkiye'nin ilk balık ekmek zinciri Dardenia'yı kurduk. 5 restoranımız var şu anda."

"'Kriz var' diye içe kapanmadık"
Önen, markayı satmayı düşünmediklerini sadece halka açılma planı yaptıklarını da vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllar sonra yeniden 30 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Bu yıl ihracat yapılan ülke sayısını 50'ye çıkaracağız. Piyasaların alt üst olduğu günlerde içe kapanmadık. Tam tersine tarihimizin en büyük reklam kampanyasını başlattık. Pek çok firma çekiniyor, biz üstelik de sektörün reklamını yapıyoruz. Türk halkı balık yesin istiyoruz" dedi.

Kaynak: Şelale Kadak / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri