Dardanel yeniden üretime başladı

16 Ağustos 2012 Perşembe

Çanakkale'de bulunan Dardanel fabrikası, beş aylık aradan sonra tekrar üretime başladı. Fabrikayı satmaktan vazgeçen Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, 2 bin 500 kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini söyledi

dardanel-yeniden-uretime-basladi

Çanakkale'nin en önemli markalarından biri olan, su ürünleri ve dondurulmuş gıda sektöründe faaliyet gösteren Dardanel, tekrar ton balığı üretime geçtiğini açıkladı. Şu anda 500 kişiyle üretime başladıklarını belirten Önen, "1984 yılında, yani tam 28 yıl önce kurulduk. Türkiye'de su ürünleri sektörünün oluşması ve bugünlere gelmesinde çok önemli rol oynadık. Çanakkale'den doğan Dardanel markasını dünya liglerine taşıdık. 100 milyonlarca dolarlık üretim ve ihracat yaptık. Yıllarca sektörümüzde, ihracatta ve vergi ödemede altın madalyalar aldık.

Fabrikalarımızda binlerce kişiye iş imkanı sağladık. Hiç beklemediğimiz bir zamanda, tam altın yıllarımızı yaşarken ve hiç de hak etmediğimiz bir şekilde Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye koyduğu ihracat engelinden dolayı hem sektörümüz hem de biz etkilendik ve zor bir döneme girdik. İhracatımız sıfır noktasına, üretimimiz ise çok düşük miktarlara geriledi. Sonuçta Dardanel markasına ve şirketimizin geleceğine duyduğumuz inançla hayatta kalmayı başardık" dedi.

Dardanel'in eski günlerine geri dönmesinin Çanakkale için de önemli olduğunu belirten Niyazi Önen, şunları söyledi: "Yeni bir yapılanmaya girdik. Özellikle satış ve dağıtım kanallarımızı değiştirdik. Türkiye geneli dağıtımı Akyürek Grubu'na verdik. Bundan sonra sadece bildiğimiz konulara odaklanacağız. Yakın gelecekteki hedeflerimiz de oldukça güçlü. Şu anda fabrika kapasitemiz 40 bin ton/yıl. Günde 135 ton hammadde işleme kapasitesine sahibiz. Günde 2 milyon, yılda 600 milyon liralık üretimden satış yapma kapasitesi var. Aynı zamanda mevcut fabrikamızın şehrin içinde kalması nedeniyle yönetimimiz, yılsonuna kadar Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi'ne iki ayrı fabrika halinde taşınma kararı aldı."

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri