Decathlon hız kesmiyor

08 Aralık 2014 Pazartesi

Türkiye’de 9 mağazasıyla faaliyet gösteren, Avrupa’nın en büyük spor perakende zincirlerinden Decathlon, yatırımlarında hız kesmiyor. Decathlon Ülke Müdürü Boumedienne Boulaoui, 2015 yılında 10 yeni mağaza daha açacaklarını anlatıyor

decathlon-hiz-kesmiyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Decathlon’un dünya genelinde kaç mağazası bulunuyor, hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor?
1976’da kurulan ve tüm dünyada 50 bini aşkın çalışanı bulunan Decathlon’un, bugün Türkiye dâhil olmak üzere 20 ülkede 800’den fazla mağazası bulunuyor. Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri olan Decathlon, yine Fransa menşeili ve kendini spora adamış bir şirketler bütünü olan Oxylane Group çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Markanın Türkiye yolculuğu nasıl başladı, sizden dinleyebilir miyiz?
Decathlon,  Mayıs 2010’dan beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor.  İlk mağazalarını 2010 yılında İstanbul Forum AVM ve Ankara Kent Park’ta açan Decathlon’un Adana, Samsun, Bodrum, Mersin ve İzmir’de toplam 9 megaspor mağazası ve sporu tüm Türkiye’ye ulaştıran bir e-ticaret sitesi bulunuyor. Ankara Kent Park Alışveriş Merkezi’nde 3 bin metrekare, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde 5 bin metrekare, İstanbul Marmara Forum Alışveriş Merkezi’nde 6000 metrekare, Mall of İstanbul’da 3 bin 680 metrekare, İzmir Optimum Alışveriş Merkezi’nde 3 bin 500 metrekare, Samsun Piazza Alışveriş Merkezi’nde 3 bin 900 metrekare, Mersin Palm City Carrefour Alışveriş Merkezi’nde 3 bin 500 metrekare, Adana Optimum Alışveriş Merkezi’nde 2 bin 500 metrekare ve Bodrum Ortakent Midtown’da 3 bin metrekarelik mağazaları bulunan Decathlon’un Türkiye yatırımları önümüzdeki dönemde de hız kesmeyecek.  Türkiye, 2013 yılında tüm dünyadaki Decathlon ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına ulaşan ülke oldu. Türkiye’de mağaza sayımızı hızla arttırmayı planlıyoruz. 2006 yılından bu yana Türkiye’de bir üretim ofisi bulunan Decathlon’un pek çok ürün grubunun üretimi de Türkiye’de yapılıyor ve bir bölümü ihraç ediliyor.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz, toplamda kaç marka Decathlon çatısı altında bulunuyor?
Trekkingden fitnessa, tenisten yüzmeye, dağcılıktan kayağa, balıkçılıktan futbola, patenden bisiklete kadar 50 farklı spor dalında kimisi dünyaca ödüllü 35 bin ürüne sahip olan spor perakende devi Decathlon’un en büyük özelliği, profesyonel sporcular ve müşteriler tarafından test edilip kullanılan en yenilikçi ve en kaliteli spor ekipmanlarını mümkün olan en düşük fiyatlarda sunuyor olması.  Decathlon’un kendisine ait, teknoloji, fonksiyonellik ve uygun fiyatı esas alan 20 özel tutku markası bulunuyor. Tüm bu markaların yanı sıra Decathlon mağazalarında dünyaca ünlü uluslararası markalar da bulunuyor.

E-ticaret ile konforlu alışveriş

Müşteri profilinizi öğrenebilir miyiz?
Decathlonseverler her kesimden spor yapan insanlardır. Profesyonel olmayan sadece günlük yürüyüş yapanlardan profesyonel sporculara kadar herkese hitap ediyoruz. Bunun dışında çocuklar ve çocuklu aileleri de bu gruba rahatlıkla dâhil edebiliriz.

Mağazalarınızın yanı sıra bir de online mağazanız bulunuyor. Online satışta beklentilerinizi bulabildiniz mi? Bu konudaki hedefleriniz nelerdir?
Online mağazamız 2010 yılından itibaren faaliyet gösteriyor, ancak 2012 Eylül sonu e-ticarete başlandı.  Bu konudaki beklentilerimiz karşılandı ve hedeflerimize ışık tuttu. Hedeflerimiz arasında ise sporu herkes için 7/24 ulaşılabilir kılmak ve kendi alanımızda en iyi kalite ve fiyata sahip olmak bulunuyor.

Mağazalaşma sürecinde nasıl bir strateji izliyorsunuz? Mağazalarınızın büyük çoğunluğu AVM’lerde mi, caddelerde mi?
Mağazalaşma için önümüzdeki 10 yılın planlamasını yapıyoruz ve bugünden stratejilerimizi belirliyoruz. AVM mağazası da var, ‘stand alone’ mağazalarımızda... Konseptimiz gereği ‘stand alone’ mağazaları tercih ediyoruz. Kendi kimliğimizi daha iyi ortaya koyduğumuz zaman çekim gücümüz daha çok artıyor.

Yeni yatırımlar için nasıl bir rota çiziyorsunuz? Yılsonuna dek hedeflediğiniz bir mağaza sayısı var mı?
Yeni yatırımlar için ülkemizin hali hazırdaki büyük şehirlerini ve gelişmekte olan şehirleri tercih ediyoruz. 2014 tamamlandı. 2015 yılı için hedefimiz 10 mağaza daha açmak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri