Değişim başladı!

23 Temmuz 2012 Pazartesi

Hayatımızın bir parçası olan internet, haberciliğe de farklı bir boyut kazandırdı. Hız ve anlık haber akışı internet gazeteciliğinin olmazsa olmazları arasına girdi. Bu anlayışla yeni bir yapılanma sürecine giren perakende sektörünün ilk haber portalı Perakende.org da bir dizi değişikliğe gitti. Değişim sürecinin öyküsünü Perakende Bilgi Evi Yayın&Yönetim Danışmanı, sektörün duayen isimlerinden Okan Aras anlattı

degisim-basladi

Türkiye’nin ilk online perakende haber portalı olan Perakende.org, yeni yüzüyle ziyaretçilerini karşıladı. Her yenilik mevcut olan sisteme bir ‘tuğla’ daha koymak ve seviye atlamak demektir. Bu bağlamda yeni Perakende.org’da neler değişti?
Sanırım bizim şirketler grubunun mayasında var bu: Sürekli yenilik… Perakende sektörünün en köklü ve düzenli yayın yapan grubuyuz. Dile kolay, 20 yıllık bir serüvenden söz ediyoruz. Çok ciddi ekonomik krizlerde dahi Perakende Bilgi Evi (PEBEV), büyümesini sürdürüp sektöre rehberlik yapmaya devam etti. Yayın grubu adeta bir ‘ilkler cumhuriyeti’ olarak dikkat çekiyor; internet sitesi de öyle. Sektörün ilk günlük haber portalı olarak yıllardır haklı yerini koruyor. ‘Perakende.org’da neler değişti?’ diye soruyorsunuz ya, bilişim teknolojisi inanılmaz gelişmeler içerisinde. Bu gelişmeleri siteye aktarmak, Perakende.org’u daha kolay, daha ulaşılabilir, üstelik daha canlı bir site yapıyor.

Günümüz dünyasında internet çok önemli bir tanıtım ve pazarlama mecrası kuşkusuz. Söz konusu perakende olunca, bu iki öğe ayrı bir anlam kazanıyor. Sektörünün ilk haber portalı olan Perakende.org, yeni yüzüyle paydaşlarına ne tür şeyler vaat ediyor?
Muhteşem bir profesyonel ekip ile çalışmalar yürütüldü. Her aşaması test edildi, incelendi. Tasarımdaki farklılıklar, yazılımın uzman beyinleri ile etkileşim yarattı. Alışkanlık haline gelen sitemizin sıcak dokulu yeni yüzü çok beğenilecek. Bir haber kanalı mantığında geliştirilen Perakende.org, sürekli canlı olacak. Gelişmeler gün içerisinde, anında okur ve izleyenlerle buluşacak. Çarpıcı videolar, firma tanıtımları, sektör analizleri, reklamlar, gündem belirleyen güncel yorumlar, yetkin yazar kadrosu, dünya perakendesinden notlar, uluslararası etkinliklerimiz, eğitimler, konferanslar, kampanyalar, alışverişin inanılmaz cazibesi, ekonomik göstergeler ve daha çok daha fazlası, yine sektörün ilk ve en etkili haber portalında olacak. Nitekim 50 bin takipçimiz bize güç vermeye devam ediyor.

Günlük değil anlık haber akışı

İnternet haberciliği, anlık haber akışı sayesinde zamanın etkin kullanılmasına, haberin en taze haliyle okuyucuya ulaşmasına olanak sağlıyor. Perakende.org, okuyucularına bu avantajı da sağlıyor değil mi?
Bu konu bizim için çok önemli. Sektörün her yerinde her aşamasında varız. PEBEV etkin veri tabanı ve bölgesel yapılanmaları ile perakende dünyasında daha strateji halindeki yatırımları dahi ilk önce ve en etkili ağızlardan aktarabilen bir güce sahip. Site içindeki haber akışı günlük değil, anlık olarak değişiyor. Bu yapılanma, haberlerin her zaman en sıcak şekilde okur ve izleyene ulaştırılması anlamına geliyor.

PEBEV’in sanal ortamdaki tek yüzü Perakende.org değil. Ayrıca lojistik sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden, lojisturk.net gibi depolama-tedarik zinciri ve lojistiğin sesi konumunda bir site daha var. Değişim burada da olacak mı?
Elbette… ‘Olmazsa olmaz’ kurallardan birisi de ‘değişim ve gelişim’ ilişkisidir. Hani, çok klişe bir söz var ya ‘değişmeyen tek şey, değişimdir’ diye, çok doğru. Çünkü yenilenme sürece başladı mı, bu değişim, gelişim süreci kaçınılmaz olur artık. Kaldı ki okur da, izleyen de, sektörün güçleri dengesi de sizden bunu bekler. Bu bağlamda yola bir kez ‘öncü’ olarak çıkmışsanız, bu yapıyı, en başta ifade ettiğim sürekli yenilik felsefesinden rota alarak devam ettirmek zorundasınız. Benzer değişimleri lojisturk.net’te de gerçekleştiriyoruz. Lojisturk.net şu anda haftalık 30 bin paydaşına hizmet veriyor. Bu yılı da haftalık periyotuyla devam ettirecek. Ve gelecek yıl, o da sektörde günlük ve anlık haber akışı sağlayarak gündem yaratmayı sürdürecek. Bu arada, söz konusu değişimler yalnızca haber portallarımızla sınırlı kalmayacak. Ayrıca Marketdergisi.com, Magazadergisi.com, Lojistikdergisi.com ve Pebev.com da önümüzdeki dönemde yeni yüzleriyle okuyucularımızın karşısında olacak.

"Her zaman bir adım önde olmak heyecan veriyor"

Bu arada Market dergisi de, Haziran sayısında bir dizi yeniliği sayfalarına taşıdı. Her sayfasının ayrı bir rengi ve ruhu var. Bu değişime nasıl karar verildi?
Bizim ekip çok daha köklü değişimler de yapabilir. Dedim ya, bu ruh onlarda var. Her zaman bir adım önde olmak ayrı bir heyecan veriyor. Sektörde en çok baskı yayın yapan, zamanında ve düzenli yayımlanan, ebatları, farklı tarzı, uzman yazıları ile öne çıkan tek dergi Maket dergisi. Üzerlerinde şirket gruplarından miras ‘Güç-Güven-Görkem’ izlerini içeren bir ruh hali zaten var. Genlerindeki işte bu ruh onları yenilikçi yapmaya itiyor. Çok daha muhteşem tasarımları da yapacaklar, bundan eminim.

PEBEV’in ilk yayını ve sektörün başucu kaynağı olan Market dergisi, bu yıl 19’uncu yaşını kutluyor. Yani bir bakıma en delikanlı çağında diyebiliriz. Bu süreçte Market, sektörün gelişimine bir medya kuruluşu olarak ne tür katkılar sağladı?
Hangisini anlatayım ki? Anadolu’yu karış karış gezen eğitimleri, konferansları, yüzlerce röportajı, perakende sektörüne kazandırdığı başucu kitaplarını, örnek kabul edilen örgütlenme modellerini, federasyona olan katkılarını, uzman yazarlarının sektöre farklı bakış açılarını… Burası bir okul; çünkü bugün perakende dünyasındaki yayın gruplarının çıkış noktası ve yetişme-büyüme ortamını incelerseniz, karşınıza PEBEV çıkar.

100 bin takipçi hedefi

Sizce, 4’üncü kuvvet olarak tanımlanan medya, bir sektörün gelişimine nasıl bir yön çizebilir?
Çok büyük bir soru. Burada sadece sektör yayınlarını düşünmemek gerek. Türkiye, inanılmaz bir hızla tüketim toplumu oldu, bu süreç devam da edecek. Uluslararası perakende devlerinin ilgisi de hiç eksilmeyecek. Çünkü halen genç bir nüfusa ve sürekli gelişim gösteren enteresan bir ekonomiye sahibiz. Devletin tepesi, halen ‘en az 3 çocuk’ derken, aslında yapılan hesaplara göre ‘4 çocuk’ demek istiyor. İşte bu yapı perakendenin geleceğini belirleyecek, belki de kaderini değiştirecek. Medya önce aktif rol yerine pazardan pay elde etmeyi, pasta payını yükseltmeyi hedefleyecek. Bu da çok doğal... Çünkü ekonomik sıkıntı çeken medya dünyasının, boşa harcayacak parası ve zamanı, ulvi amaçlara yönelik bir girişimi olmaz, olamaz. Nitelikli insan kaynağı, yasa düzenlenmeleri, kayıt içi/dışı ekonomi, sağlıklı şirket birleşmeleri, kar kayıpları, sektör içi iletişim, profesyonel yönetim, çalışan sirkülasyonu gibi perakendenin temel sorunları sektör tarafından çözülmeli.

Bildiğiniz üzere Türkiye için özel bir yıl olan 2023 için her kesim çok ciddi hedefler belirliyor. 2023’te 30’uncu yaşını kutlayacak olan PEBEV’in hedefinde neler var? Öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?
Hedefin olması çok önemli... İnsanı insan yapan, diri tutan, mutlu kılan, yaşama azmi veren de bu nitekim. Öncelikle yakın plan hedefimize odaklandık; 100 bin paydaşın bizi takip edip okumasını, izlemesini hedefliyoruz. Yayıncılığımızı daha üst seviyelere taşıyarak, ihtiyaç olarak görülen kaynak yetersizliğine karşı her ay bir başucu kitabı basmayı düşünüyoruz. Ne yazık ki orta vadeli hedeflerimizi gizli tutmak zorundayız. Ama kesin olan şu ki, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi daha farklı, çok daha etkin, yön veren, kar elde edebilen yayıncılık anlayışının ve lider yapımızın uluslararası seviyede de kabul edilebilir olması temel öngörümüzdür. Yol haritamız çok yalın: Daha hızlı, daha yükseğe, daha güçlü.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri