Deichmann Genel Müdrürü Atilla Özkul

19 Haziran 2012 Salı

Avrupa’nın önemli ayakkabı zincirlerinden Deichmann, 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de mağaza sayısını 67’ye yükseltti. Deichmann Genel Müdrürü Atilla Özkul, markanın 100’üncü yılını kutlayacağı 2013 yılında Türkiye’de 100 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini anlatıyor

deichmann-genel-mudruru-atilla-ozkul

Deichmann Avrupa’nın önemli ayakkabı zincirlerinden. Türkiye pazarında nasıl girdi, öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?
Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus, organize perakendedeki hızlı büyüme, ekonomik ve siyasi istikrar Almanya’nın dikkatini çeken bir husus oldu. Bu doğrultuda ilk mağazamızı 2006 yılında İzmit’te açtık. Türkiye’ye ve yapılacak doğru yatırımlara güvenen merkez, İtalya ve İspanya pazarlarından önce Türkiye’ye girme kararı kaldı.

Türkiye genelinde kaç mağaza oldu? Daha çok hangi bölgelerde konumlandı?
Halen 67 mağazaya sahibiz, önümüzdeki ay sonu itibariyle bu sayıyı 70’e çıkartacağız, yılsonuna kadar 80 mağazaya ulaşmayı öngörüyoruz. Belirli bir bölgeye göre konumlandığımızı söyleyemeyiz, kesinlikle bölge ayırmıyoruz. Lojistik maliyetleri yüksek olmasına ve organizasyonel zorluklara rağmen doğu kentlerinde mağazalaşmaya devam ediyoruz. Her bölgeye ayrı yatırım yapabilmemiz Türkiye pazarına olan güveni gösteriyor.

Deichmann olarak daha çok AVM’leri mi caddeleri mi tercih ediyorsunuz? Neden?
Belirli bir tercihimiz yok, uygun olduğuna inandığımız cadde mağazalarını da AVM’leri de tercih ediyor, mağaza sayımızı artırmak istiyoruz. Deichmann olarak geniş metrekarelerde mağaza açmamız önemli, bu nedenle mimari kolaylıklar sağlayan, geniş metrekaresi olan ve tüketici kitlemizle de örtüşen yerlerde mağaza açmayı tercih ettiğimizi söyleyebiliriz.

Ürün ile birlikte aynı zamanda “hizmet” de satıyorsunuz. Hizmet de satış personelinden geçiyor. Müşterinizin bire bir karşılaştığı çalışanlarınız konusunda eğitim çalışmalarınız bulunuyor mu?
Şirketimizde bir eğitim departmanımız var. “Deichmann Akademi” adı altında kurduğumuz eğitim sistemiyle durmaksızın çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlere devam ediyoruz. Pozisyonun ve yetkinliğin gerekliliğine göre, şirket dışı profesyonellerden de zaman zaman özel eğitim ve destek alıyoruz. Eğitim bizim için en önemli hususlardan biri. Çok hızlı büyüyoruz ve insan kaynaklarının şirketimizin başarısında rol oynayan en büyük faktörlerden biri. Tüm mağaza yöneticilerimizi kendi içimizden çıkardık. Önümüzdeki sene de aynı hızla eğitimlerimize devam edeceğiz.

Hangi markalar ile çalışıyorsunuz. Sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Mağazalarda büyük oranda kendi markalarımıza yer veriyoruz. Kadınlarda Graceland, 5th Avenue, Catwalk, erkeklerde Gallus, Victory, Memphis One, Venice, çocukta Elefanten, Bobbi Shoes ortopedik ürünlerde ise Medicus bu markalardan bazıları. Buların yanı sıra Adidas, Nike, Puma, Converse, New Balance, Fila gibi dünya markalarını da mağazalarımızda satışa sunuyoruz.

 

Türkiye, 22 ülke arasında ilk sırada

Ayakkabıda Türkler’in tercihleri keskin mi? Avrupalı bir perakendeci olarak ürünler konusunda Türkiye pazarında farklılaşmaya gidildi mi?
Ayakkabılar konusunda bir farklılaşmaya gidilmedi. Özellikle mevsimsel farklılıkların çok olduğu ülkelerde mevsimin gerekliliklerine göre farklı ihtiyaçlar doğuyor. Soğuk ülkelerde daha dayanıklı, genellikle düz ve sıcak tutan ayakkabılar tercih ediliyor. Sıcak ülkelerde ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıkıyor. Sandaletler, babetler daha ince ve belki daha gösterişli modeller ön planda oluyor. Mevsimsel farklılıkların yanı sıra her ülkenin belli bir profili ve o profilin stilleri var. Türkiye’de kadınların bir kesimi bakımlı ve şık görünmeyi seviyor. Yüksek topuklu ayakkabılarla kendilerini rahat hissediyor ve onlardan vazgeçemiyorlar. Bununla birlikte düz, topuksuz ve gösterişsiz ayakkabıyı tercih edenleri de görüyoruz. Profiller ve seçimler çok değişken.  Öte yandan Batı ve Kuzey Avrupa’da topuklu ayakkabılar pek ilgi görmüyor ama Türkiye’de hep moda…

2012 İlkbahar-Yaz kreasyonlarında neler var, bilgi verebilir misiniz?
Bu sezonda ayakkabılar her zamankinden daha fazla renkleniyor. Colour blocking (renk bloklama) sezonun önemli trendlerinden biri. Bunun yanı sıra çiçek desenleri de koleksiyonumuzun önemli parçalarından biri. Yazın hasır gibi doğal malzemelere daha çok ağırlık veriyoruz. Dolgu topuk sandaletler ve peep toe’lar bu yaz çok moda. 5th Avenue Koleksiyonu’muzda bu sezon reklam çekimlerimiz için Halle Berry ile bir araya geldik ve markanın yüzü oldu. Bünyemizde satışa sunduğumuz bu marka beraberinde daha önceki sezonlarda Cindy Crawford ve Pussycat Dolls gibi isimlerle bir araya gelmiştik. Bu sezon “Halle Berry by 5 th Avenue Koleksiyonu”yla seksi sandaletler, şık, burnu açık ayakkabılar ve klasik onlarca “moda” modeli müşterimizle buluşturduk.

 

 

2006 yılından bu yana Türkiye pazarında olan Deichmann, beklentilerini karşıladı mı? Türkiye pazarında olmaktan mutlu mu?
Sayısal verilere baktığımızda ise Türkiye, metrekare ciro artışında “like for like” kıyaslamada 3 senedir üst üste, 22 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Bu bizim için oldukça büyük bir gurur vesilesi. Türkiye pazarından olmaktan çok memnunuz ve önümüzdeki yıllarda da hızla büyümeye devam edeceğiz.

Son olarak gelecek ile ilgili Deichmann’ı Türkiye’de nerede görmek istiyorsunuz, hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Deichmann Türkiye pazarına girdiği 2006 yılından bu yana kalite ve uygun fiyat önceliğinden ödün vermedi. 2013 yılında da genel stratejimizi izleyecek, her yaştan, her zevke ve bütçeye hitap eden ürünlerimizle müşterilerimize ulaşacağız. 2013 yılı Deichmann’ın 100’üncü yılı. Bizim hedefimiz 2013’te yüzüncü yılda Türkiye’de 100 Deichmann mağazasına ulaşmak. 10 yıl içindeyse 200 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri