Demoskretos / halk egemenliği / demokrasi

11 Temmuz 2011 Pazartesi

Öyle ya da böyle, seçmen 17nci kez genel tercihini kullandı.Süregelen yapının devam etmesi için, AKPye yeniden şans vererek durmak yok, yola devam dedi. Eski Yunandan, demos/halk ve kretos/egemenlik, günümüze, demokrasi olarak ne kadar yansıdı bilinmez.Eksiklikler elbette var.Düzeltebilmek, yine halkın takdirine kalıyor.

***Seçim yorumları yapmaya gerek yok, nitekim yeterince kafanızı zaten şişiriyorlar.Ancak, enteresan bir şekilde iş dünyası anayasa istiyor.Düşünüyorum da; daha yıl olmadı ki, hep birlikte anayasayı oyladık. Yine mi?Sanırım evetAnayasayı tek başına çıkartamayacak bir AKP, sürekli yeni anayasa diyordu. Şimdi, çok az durulacak gibi.Çünkü gerekli olan 367 milletvekili için, güç/birliği yapmak şart.Koşul koymadan bir değişime varız diyerek, ilk desteğin ana muhalefet partisi CHPden gelmesi hoş doğrusu.Memleketin, kavgaya değil, her zaman/her koşulda uzlaşmaya ihtiyacı var.Göreceğiz***Bir başka acil eylem planı, dillerde pelesenk olan cari açık sorunu...Nedir şu cari açık? - Ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olması.Nisan ayı baz alındığında, son 1 yıllık dış ticaret açığı 88 milyar dolar seviyesinde. Yılsonu cari açık beklentisi de, 80 milyar dolar seviyesine gelecek gibi.61inci hükümetin başın ağrıtacak en önemli ekonomik sorun, ne yazık ki, kısa vadede çözüm de bulamayacak. Merkez Bankasının müdahaleleri olumlu sonuç vermediğine göre, radikal önlemler alınarak, ithal girdiler kısılabilir.Bu da ayrı bir sorun değil mi?Ateşi yüksek olan ekonominin soğutulması bir yanda; geniş halk kesimlerini ve gençleri yakından ilgilendiren işsizlik, diğer yandaÇözülecek***Büyüme oranları her zaman doğru sonuç vermese de, önceki yılda daralan/küçülen ekonomi; 2010 yılında yüzde 9 seviyesinde büyümeyi de gösterdi. Aradaki farkı da ortadan kaldırırsanız, minimum yüzde 5 büyüme sağlandığı da ortaya çıkar.Seçim sonrası, hız mı alır? Yavaşlar mı?Ekonomik stratejiler çok hassas olduğu için dikkat etmek şart. Yüzde 15 seviyesinde olan işsizlik oranı, dönemsel olarak birkaç puan gerilemiş olsa da, devamını getirebilmek esastır Yine yukarıya dönüş yaparsak eğer, ekonominin soğutulması (ki işsizlik yaratabilir) cari açığa çare olamaz ise faizlerin yeniden yükselmesi gündeme gelebilir.Ardından, uyuyan canavar; enflasyon***Enflasyon denilince, perakende dünyasındaki bazı oyuncular, aslında biraz değil, epey sevinebilir.Daha malın bedelini ödemeden, durduğu yerde para kazanmak;yüksek enflasyon sonucu yüksek faiz geliri elde etmek; operasyon dışı gelir ile elde edilen günler, çok gerilerde değil ki.Çift haneli konuma geçen enflasyon hedefinin, yılsonunda yüzde 5,5 seviyesinde kalması şimdiden hayalTüm bunların ötesinde, enflasyon olmadan da verimli yatırımlar yapabilen perakende dünyası, yeni dönemde hızla bekleyen yasaların çıkmasını bekliyor.Kim ne kadar organize?Hep birlikte göreceğiz- Durmak yok, yola devam!


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri