AVM'de taşra dönemi

09 Mayıs 2013 Perşembe

Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde sıkışan alışveriş merkezleri rotasını Anadolu'ya çevirdi. Yatırımcıların hedefinde il merkezlerinin yanı sıra ilçeler var

avmde-tasra-donemi

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye'de şu anda 306 olan AVM sayısının 325'e yükseleceğini belirtti. Belgü "Ankara AVM konsantrasyonu ve gelir seviyesinde ciddi bir doygunluğa erişmiş durumda. İstanbul'da hâlâ gidecek yer var. Ama burada da bölgesel yoğunluklar ağırlık kazanıyor. Yaklaşık 25 ilde AVM yok. Bu durum yakın gelecekte değişecek. Önümüzdeki dönemde yavaş yavaş ilçelerde de AVM'ler açılacak" dedi.

Nüfusu 50 bini geçen yerlerde yeni AVM'ler açılacağını kaydeden Hulusi Belgü, "Nevşehir'in nüfusu 70 bin. Ama bir AVM'ye bir ayda 210 bin kişi gidiyor" diye konuştu.

Anadolu İstanbul'u geçti
Belgü'nün verdiği bilgilere göre AVM sektörü bu yılın ilk çeyreğinde 12 milyarı yabancı olmak üzere toplam 40 milyar dolarlık yatırıma sahne oldu. AVM'lerdeki ciro endeksi ise martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı. Hulusi Belgü, İstanbul'da bu artışın yüzde 11.4, Anadolu'da ise yüzde 15.4 olduğu bilgisini verdi.

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri