BMD'den 20 milyar dolarlık dev hedef

20 Mart 2013 Çarşamba

Marka ekonomisinin yarattığı ivme ile BMD üyelerinin gelecek 10 yılda, mağaza sayılarını 157 bine, istihdamı 715 bin kişiye, ciroyu ise 114 milyar dolara çıkaracağını açıklayan Hüseyin Doğan, 2023’te tüm dünyaya 20 milyar dolarlık markalı ihracat gerçekleştireceklerini söyledi

bmdden-20-milyar-dolarlik-dev-hedef

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, perakende sektöründe devrim niteliğinde hızlı bir dönüşüm yaşandığını vurgulayarak, “3 yıl önce bin 175 olan yurt dışı mağaza sayımızı yüzde 300’e yakın artırarak 3 bine çıkardık. Bunu yaparken gittiğimiz ülkelere know how’ımızı, insan kaynağımızı ve kültürümüzü transfer ettik. Yeni hedefimiz, Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülkede en az bir Türk markasının mağaza açmasını sağlayarak 20 milyar dolarlık markalı ihracat gerçekleştirmek” dedi.

Hüseyin Doğan,  yeni yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği ilk basın toplantısında BMD’nin projeleri hakkında bilgi vererek, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. Perakende sektörünün 280 milyar dolar ciro, 365 bin mağaza ve 3,8 milyon kişilik istihdamıyla Türkiye ekonomisinin en dinamik yapı taşı olduğuna dikkat çeken Doğan, 2023’e giden 10 yılda çok büyük değişim ve dönüşümlerin yaşanacağını ifade etti.

“33 milyar dolarlık yıldızlar topluluğuyuz”
Hüseyin Doğan, 500’ün üzerinde markadan oluşan BMD üyelerinin toplam cirosunun ise 33 milyar dolara ulaştığını, 55 bin mağazada çalışan sayısının 315 bine çıktığını ifade etti. BMD markalarının 10 yıl önce 8 milyar dolar ciro, 2 bin 500 mağaza ve 40 bin çalışanı bulunduğunu hatırlatan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar hep bir ülkenin markaları kadar zengin olduğuna inanmış ve hedeflerimizi buna göre belirlemiştik. Artık Türkiye’nin dünya üzerinde yaygınlaşmış, dünyanın her ülkesinde hizmet verme yeteneğine ve deneyimine sahip markaları var.  Türk organize perakende sektörü üç yıl önce de ifade ettiğimiz gibi gerçek bir yıldızlar topluluğuna dönüştü. Her geçen gün çok daha fazla parlayan, çevresini aydınlatan ve tüm dünyaya yayılan bu güç, Türkiye’nin prestijine prestij katıyor. 5 kıtada mağaza sayımızı 3 bine taşırken, sadece ürün değil, ‘Türk Perakende Modeli’ni de ihraç ediyoruz. Gittiğimiz ülkelerde Türkiye’de edindiğimiz insan kaynağını, işletme modelini ve kültürümüzü transfer ediyor, çok daha hızlı büyüyoruz. Örneğin LC Wakiki 2023’te Avrupa’nın en büyük 3 markasından biri olmayı hedefliyor. Ciroda, dünya markası olarak bildiğimiz pek çok markayı geçtiler. Yine Koton, Colin’s, Mavi, İpekyol, Damat gibi uzayıp giden bu listeyi 10 yıl sonra dünya markalarının arasında görebiliriz. Tüm bu realiteler bize hedeflerimizin doğruluğunu gösteriyor.”

“Ciromuzu 114 milyar dolara çıkaracağız”
BMD Başkanı Doğan, sadece 2013-2014 yılları arasında 70 AVM’nin açılacağını, gelecek 10 yılın sonunda 157 bin mağaza 715 bin çalışan ve 114 milyar dolar ciro hedeflediklerini aktardı. Türk perakende sektörünün bütününde 2023’te istihdam edilenlerin sayısının 9 milyona çıkacağına işaret eden Doğan, şunları söyledi: “Markalı ihracatın 2023’e giden süreçte göstereceği artışla, tasarımcı, yurtdışı pazarlama uzmanı, yetkin mağaza personeli gibi nitelikli pozisyonlara ihtiyaç doğacak. Markaların bu ihtiyacını karşılamak için, ülkemizin perakende eğitimine yönelik politikalarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Hazırlayacağımız raporlarla hem resmi kurumlara yol gösterici olacak hem de gençleri perakendeye çekmeye yönelik hareket planları oluşturacağız.”

Türk markalarının daha şimdiden uluslar arası fonların göz bebeği olmaya başladığına dikkat çeken Doğan, pek çok global markanın zor günler geçirdiği ve alıcı aradığı bir dönemde Türk markalarının yıldızının daha da parladığını söyledi.

2013-2015 arasında görev yapacak BMD Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Hüseyin Doğan – Ramsey
Mehmet Ziylan - Flo
Serdar Sunay - Boyner Holding
Sami Kariyo - Penti
Jaklin Güner – Ziylan Grup
Sinan Öncel - Twigy
Ahmet Said Kavurmacı - Aydınlı Group
Cüneyt Yavuz - Mavi
Sedef Orman - Derimod
Burak Çelet - Desa
Mete Sönmez - Faik Sönmez
Aslı Karadeniz – Boyner Büyük Mağazacılık
Hilal Suerdem - Kiğılı
Semih Saraçoğlu - Opmar Optik
Oya Sener - Fiba Perakende Grubu
Ayşen Zamanpur - Silk&Cashmere
Fatih Akbacakoğlu - Ayakkabı Dünyası
İsmail Kutlu - Gizia
Namık Ziyal - Batik
Ramazan Kaya -Saat&Saat
Ahmet Coşkun - Süvari
Nejdet Ayaydın - Ayaydın/Miroglio
Yavuz Eroğlu - Colin's
Emre Akyiğit - Collezione
Ömer Taviloğlu - Mudo
Tolga Tatari - Markafoni
Mustafa Kamar - Roberto Bravo
Osman Arar - Damat
Volkan Atik - Avva
Özlem İkiışık Barutçu – Beta


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri