Egemen Bağış’tan AVM Yatırımları Konferansı’na destek

07 Mart 2013 Perşembe

AVM Yatırımları Konferansı’nın bugünkü resmi açılışı AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından AYD Başkanı Hulusi Belgü ve Yönetim Kurulu ev sahipliğinde yapıldı. Bağış, “AVM yatırımlarının başta organize perakendenin, istihdamın ve tabii ki ülkemizin önünü açtığı yadsınamaz. Sektörünüzün MİPİM çıkartmasını çok önemsiyorum. Kısa sürede büyük işler başardınız” dedi

egemen-bagistan-avm-yatirimlari-konferansina-destek

Organize Perakende Sektörünün bugünü ve geleceğini tüm yönleriyle ele almak üzere, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından düzenlenen 5’inci AVM Yatırımları Konferansı’nın ikinci günü açılış konuşmaları ile başladı.

AYD Başkanı Hulusi Belgü, “Farklılaşmanın Anahtarı: Rekabet” başlığıyla düzenlenen konferansın, sektörün bilgi paylaşımı ve sürdürülebilir büyüme adına çok büyük önem taşıdığını belirtti. Belgü, organize perakende sektörünün artık Türkiye’yi dünyada temsil eder konuma geldiğini vurgulayarak  “AVM’lere bundan 550 yıl önce Kapalıçarşı ile öncülük yapmış olan coğrafyamız, 1988 yılında başlayan modern AVM’ciliğin dünya üzerindeki en güzel örneklerini vererek bugün aktif olan 300 AVM ile büyük bir sektörün ev sahibine dönüştü. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde açılacak çok önemli projelerle birlikte bugün 8,3 milyon metrekare olan bu büyüklük 350 adet ile 10 milyon metrekarelere ulaşmış olacak” dedi. 

Henüz 25 yaşında olan Türkiye AVM sektörünün özellikle son 10 yıl içerisinde hızlanan gelişimi ile çok özel ve önemli projelere imza attığını ifade eden Hulusi Belgü “AVM sektörü dünya ve Avrupa’da parmakla gösterilecek değerler oluşturdu. Geliştirilen projeler, gerçekleştirilen önemli etkinlikler, büyük ödüllere layık oldu. AVM geliştiricisi, yöneticisi yerli ve uluslararası kurumların birbirleriyle rekabetlerinin sonucu gelen bu başarılar, Türkiye AVM sektörünün genel performansını da yukarılara taşıdı. Yıllık 50 milyar liralık ciro büyüklüğüne ulaşan alışveriş merkezi sektörüyle Türkiye, Avrupa’da söz sahibi konuma geldi. Yükseliş trendi yatırımcının ve Avrupa'nın dikkatini çekmeye başladı" dedi.

Önümüzdeki hafta Fransa’da yapılacak, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de parlayan yıldız Türkiye’nin ‘Onur Ülkesi’ olarak yer alacağını hatırlatan Belgü, “Türkiye AVM sektörü, gerek yatırımcısı, gerek içinde bulundurduğu kiracılarının ticareti, gerekse tüketicilerin memnuniyeti açısından, son yıllarda hep yükseliş trendi içerisinde oldu. Türk ekonomisinin en canlı sektörlerinden olan AVM ve perakende sektörleri birçok yatırımcı için çekiciliğini koruyor” dedi.

“Türkiye artık yatırım için çok cazip hale geldi”
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AYD’nin sektöre katkısının önemini vurgulayarak “Eskiden biz alışveriş için yurt dışına giderdik, şimdi ise yabancılar Türkiye’ye geliyor. Özellikle İstanbul yabancılar için alışverişte tercih edilen bir şehir oldu. Türkiye artık yatırım için çok cazip hale geldi. Bu yatırımların arkasında AB sürecinin büyük önemi var. Bu yatırımlar istihdamı getirdi. Biz size destek vereceğiz siz de ortak sorunlarımızın çözümüne destek olacaksınız. Fransa’ya sektör olarak yapacağınız MIPIM çıkartmasını çok önemsiyorum. Sektörünüzün önünün çok açık olduğuna inanıyorum. OECD rakamlarına göre 2050 yılında Türkiye Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisi olacak. Hepimizin buna çok iyi hazırlanmamız gerekir. AB’ye de birlikte mesaj vermeliyiz. Söylediğim gibi AB sürecinin bu noktaya gelinmesinde büyük önemi var. Müzakere etmek sizin işinizin gereği... Ben de burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Her birinizi AB müzakere heyetinin doğal üyesi kabul ediyorum” dedi. 

Hakan Kodal’a plaket
Açılış konuşmasından sonra AYD Başkanı Hulusi Belgü AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la birlikte AYD Kurucu Başkanı Hakan Kodal’a bir teşekkür plaketi sundu.

Avrupalı yatırımcı karar vericilerin katıldığı panelin devam ettiği konferansa ilişkin haberleri paylaşmaya devam edeceğiz…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri