Paco’dan perakendecilere önemli taktikler

15 Nisan 2015 Çarşamba

Perakende konusunda dünyada önemli bir isim haline gelen Paco Underhill, Pepsico’nun ana sponsorluğunda “Teknoloji Çağında Akıllı Perakende” isimli sunumunda çok önemli bilgiler paylaştı

pacodan-perakendecilere-onemli-taktikler


“Zaman bakımından mı yoksulsunuz para bakımında mı desem birçok insan zaman bakımından der.” diyerek sunumuna başlayan dünya Envirosell CEO’su dünya ticareti hakkında günümüz insanının önemli bir değişimi yaşadığını belirtti. Underhill sözlerinin devamından şu bilgileri verdi: “Biz para tarihçesi bakımında çok önemi bir değişimden geçtik. Eskiden paranın çok büyük oranı aristokratların elindeydi. Şimdi ise durum farklı, paraya sahip olanlar onu kendi hayatlarında kazanan insanlar. Yani akılla kazanılan para.”

İnsanların satın alma ve karar verme süreci hakkında bir video izleten Paco Underhill, buradaki örnekler üzerinden katılımcıları bilgilendirmeye devam etti: “Süpermarketlerde ve marketlerde alışveriş önümüzde yıllarda önemli ölçüde değişecek. Türkler 5 bin yıldır ticaret yolları üzerinde yer alıyor. Bu konuda önemli bir bilgi birikimine sahipsiniz. Sadece dünyadaki gelişmeleri takip etmeniz dünya yarışına girmeniz için yeterli olacaktır.”

Market sahiplerine seslenmeye devam eden Underhill onlara çok önemli bir bilgi daha verdi: “İyi bir market sahibi olmak demek 5 duyuya birden hitap etmek demek. Alışveriş yapılırken genelde 3 nesil bir arada oluyor. Burada kendimize sormamız gerek biz bu üç nesli nasıl markete aynı ilgiyle çekebiliriz.”

Ürünlerin dizimine ilişkin de önemli bilgiler veren Paco Underhill şu örneği verdi: “Sütü ve meyve sularını eskiden bir arada satardık şimdi durum değişti. Artık süt ve yoğurt mısır gevrekleriyle satılıyor.”

Paco Underhill sözlerini şöyle noktaladı: “Karlılık çok önemli. İyi bir mağaza için fiziksel tasarım ve işletme sisteminin iyi olması gerekir. Üçüncüsü ve en önemlisi liderin tutumu. Lider olmak bazen en önde dövüşmektir.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri