Rifat Hisarcıklıoğlu perakendeden umutlu

15 Nisan 2015 Çarşamba

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Fuar ve Organizasyonu’nda sektöre yönelik önemli açıklamalarda bulundu

rifat-hisarciklioglu-perakendeden-umutlu

YZB organizasyonuna katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, perakendeye ve ekonominin genel seyrine yönelik özel bilgiler paylaştı. Başkan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de krizin sigortasının perakende sektörü olduğunu belirterek, “Türkiye 2008 krizinden hızla çıktıysa bunda perakendenin payı çok büyük. Son 10 yılda perakendecilik sektörü Türkiye’nin 2 katı büyüme yaşadı. Yerel zincirler perakendecilik sektörünün lokomotif olma görevini başarıyla yerine getirdi. Siz yerel perakendeciler ekonominin öncü göstergesisiniz. Yerel perakendeciler geleceği iyi okuyabilmek için ekonomiyi de iyi okuyabilmeli.” diye konuştu.

Ekonominin en büyük göstergesinin büyüme oranları olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “2012’de 2.1, 2013’te 4.1, 2014’te 2.9 büyüdük ve 2015 büyüme beklentimizse 3,5. Ekonomide özel sektör olarak önemli bir başarı hikayesi yazdık. Avrupa’da kriz döneminden beri 6 milyon kişi işini kaybederken biz 5 milyona yakın yeni iş alanı yarattık. Eğitim konusunda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Okullaşma oranlarımız yüzde 99’larda ve üniversiteleşme oranlarımızsa yüzde 40’larda. Fakat bir şeyi tam olarak gerçekleştiremiyoruz; “Nitelikli eleman konusu.” Bunun çözümünü de mesleki eğitimde görüyorum. Avrupa’da hiçbir öğrenci düz liseyi tercih etmiyor. Fakat bizim ülkemizde sokağa çıkıp sorsak kimse meslek lisesine gitmek istemiyor. Bu algının değişmesi gerek. Sektörün bize sürekli şikayet ettiği kalifiye eleman sorununu çözmek üzere UMEM projesini hayata geçirdik. Bu projede ne yapıyoruz dersek; 6 ayda hangi alanda hangi nitelikli elemanı arıyorsanız eğitimini biz sağlıyoruz. 6 ay boyunca eğitim gören kişiye günlük 25 lira harçlık veriyoruz. 6 ay sonra da eğitim gören arkadaşımızı mezun edip, sertifikasını vererek çalışabilir hale getiriyoruz. Böylece ne olmuş oluyor, hiçbir masraf yapmıyorsunuz ve üstelik 6 ay sonra kalifiye elemanınız hazır oluyor.”

Yenilenebilme çalışmalarına da değinen Hisarcıklıoğlu; “Anadolu’ya gidiyorum gelişmek inovasyon yapın diyorum anlamıyorlar, yenilikçi olun diyorum yine anlaşılmıyor. Sonra Simit Sarayı örneğini buldum. Önceden simit sokakta tablada satılırdı. Sonra biri çıktı ve dedi ki simidi ben saraya sokacağım. Ne oldu bu sefer,  simit değer kazandı. İşte yenilik ve inovasyon budur. Bu yenilikçilikle ciro ve katma değer direkt arttı. Bizler de bunları istiyoruz işte, yenilik.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri