Taklit mala 4 bin dava

10 Nisan 2013 Çarşamba

Tescilli Markalar Derneği (TMd) Başkanı Tahsin Özlenir, ‘fırsat sitesi’ adı altında internetten satış yapan firmaların paralel ithalat yaptığını ve denetlenen ürünlerin yüzde 50’sinin taklit olduğunu söyledi. TMd Başkan Yardımcısı Mehmet Eren ise “Avrupa’nın çöplerini Türkiye’de satıyorlar” dedi

taklit-mala-4-bin-dava

Tescilli Markalar Derneği’nde (TMd) başkanlığı Füsun Kuran, Tahsin Özlenir’e devretti. TMd’nin gündeminde sık sık açılıp kapanan ve olağanüstü indirimler sunduğunu iddia eden, internetten satış yapan fırsat siteleri var. Taklitle mücadeleye her alanda devam ettiklerini ve sadece TMd’nin açtığı 4 bin dava olduğunu belirten Tahsin Özlenir, “E-ticaret sitelerinin ortaya çıkmasıyla taklit ürünlerde artış oldu. Paralel ithalat gri pazar yarattı. Düşük faturayla alıyorlar; hem az vergi ödüyorlar hem de haksız rekabete yol açıyorlar” dedi.

Özlenir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ürünün yurt dışından gelmesi orjinal olduğu anlamına gelmiyor. Hepsi taklit diyemem ama incelenmeli. Gümrüğe geldiğinde bizim üyemiz markalardan biriyse incelemeye çağrıyorlar ve incelemeye giren ürünlerin yüzde 50’si taklit çıkıyor. Açtığımız davalardan bir kısmı bu sitelerle ilgili. Bir takım pilot davalarla emsal teşkil edecek sonuçlar almak istiyoruz. Tüketici alıyor, ancak değiştirmek için mağazaya gidince taklit olduğunu anlıyor.”

Avrupa’nın çöpü geliyor
TMd Başkan Yardımcısı Mehmet Eren ise “Türkiye maalesef Avrupa’nın çöplüğünü temizleyen ülke konumuna geldi” dedi. E-ticaret sitelerinden önce de paralel ithalat yapanlar olduğunu hatırlatan Eren şunları söyledi: “Alman bir zincir yıllardır yapıyor bunu Türkiye’de. Avrupa’da hiçbir yerde satılmayan ürünleri toplayıp burada satıyor. Beş yıl önceki ürünü, sezon ürünüyle fiyat kıyaslaması yaparak sunuyor. Böylece hem tüketiciyi kandırıyor hem haksız rekabet yaratıyor. Türkiye’de 100’den fazla fırsat sitesi var. Zaten böyle olanlar elenmeli iyi olan 10 tane kalmalı. Pek çok yabancı marka sezon ürünü satan internet sitelerine ürün veriyor ama fırsat sitelerine vermiyor. Tüketici ciddi biçimde aldatılıyor.”

350 milyar dolarlık taklit
Türkiye’de taklit mallara karşı açılan dava sayısının 7-8 bin civarında olduğunu belirten Tahsin Özlenir, dünya ticaretinin yüzde 17’sinin taklit mallardan oluştuğunu, bunun da 350 milyar dolara denk geldiğini söyledi. Özlenir, Çin’den sonra taklit markalı ürün sayısında ikinci sırada bulunan Türkiye’de taklit ürün pazarının 1 milyar dolar olduğunu da belirtti.

TMd’siz federasyon eksik kalır
Kurulan Perakende Federasyonu çatısı altında yer almama nedenlerini Tahsin Özlenir şöyle açıkladı: “Bize TMd’yi feshedip, Birleşmeş Markalar Derneği çatısı altında girmemizi önerdiler. Bu kabul edilemez. Taklitle mücadele eden, indirimlerin düzenlenmesini isteyen üye markalarımız bu şartlarda orada yer alamaz. Bizim önceliğimizden biri indirim aldatmacasının bitmesi ve indirim yasasının çıkması. Bizi TMd olarak almaları gerekir. TMd 92 markayı ve onların 2 bin civarında mağazasıni temsil ediyor. TMd’siz federasyon eksik kalır.”

Taklitin cezası: 80 TL ve 10 ay hapis
Tahsin Özlenir, taklitin şikayete bağlı suç olmaktan çıkması gerektiğini belirterek, “Savcılığa müracaat etmekle başlıyor ve operasyon yapılması 2 gün sünüyor. Bununla ilgili yeni kanun teklifi sunacağız. Zaten davaların sonunda sanıklara 10 ay hapis ve 80 TL para cezası veriliyor. Bu sorunu çözmüyor” dedi.

Devlet yönetimleri şeffaf AVM yönetimlerini bilmiyoruz
Alışveriş merkezlerindeki ortak alan giderlerine de değinen Tahsin Özlenir, “Bu konuda çok şikayet alıyoruz. 5 katlı bir apartman da 500 mağazalı AVM de kat mülkiyeti kanunu ile yönetiliyor. AVM’deki markalar giderlerin hesabını soramıyor çünkü mal sahibi değil kiracı. Yeni bir yasal düzenleme lazım. Tüm dünya şeffaflaşıyor, devlet yönetimleri bile şeffaf biz AVM’lerin harcamalarını bilmiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Demet Cengiz / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri