Dev yapı marketi bauMax, Türkiye’den çıkıyor

31 Temmuz 2014 Perşembe

Avusturyalı dev yapı marketi bauMax, Türkiye’den çıkış kararı doğrultusunda mağazalarının teker teker kapatıyor. bauMax'ın 2012 yılında büyük umutlarla açtığı İstanbul’daki 15 bin metrekarelik şubesi de tabelalarını indirerek kapısına kilit vurdu. bauMax'ın halen açık olan 3 şubesinin de yakın zamanda kapanması bekleniyor

dev-yapi-marketi-baumax-turkiyeden-cikiyor

Türkiye'ye 2010 yılında 25 milyon euroluk Samsun mağazası ile adım atan şirket daha sonra iki yıl içinde İzmit, Eskişehir, İzmir, Ankara , İstanbul ve Bodrum'da toplam 7 mağazaya ulaşmıştı. Türkiye'ye büyük umutlarla giren bauMax'ın 2018 yılına kadar 50 mağaza ve 1 milyar euro yatırım hedefi bulunuyordu. Ancak işler beklendiği gibi gitmedi.

bauMax'ın Türkiye ile beraber girdiği Güneydoğu Avrupa pazarında istediği başarıya ulaşamaması ve şirketin 2012 yılını 126 milyon euro zararla kapatmasının ardından dev firma aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerden çıkış kararı aldı.

Tek güvenlik görevlisi kaldı
Mağazalar teker teker kapatılırken son kepenk kapatma haberi de İstanbul'daki mağazadan geldi. Avcılar'da bulunan ve 2012 yılında 27 milyon euro yatırımla hizmete giren mağaza kapılarını kapatırken, şirketin tabelası da söküldü. Firmanın kapısında şu anda sadece bir güvenlik görevlisi bulunuyor. bauMax'ın halihazırda açık olan Samsun, bodrum ve Eskişehir şubelerinin de yakın zamanda kapanması ve şirketin tamamen Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

Planlar tutmadı
Türkiye pazarına büyük umutlarla giren bauMax'ın Yönetim Kurulu Başkanı Martin Essl, henüz iki yıl önce İstanbul şubesinin açılışında Türkiye'den çok memnun olduklarını belirterek şunları söylemişti, “2010 yılında Türkiye’deki ilk marketimizi açmıştık. bauMax olarak Türkiye’den oldukça memnunuz. Türkiye’de yaşanan olumlu ekonomik ortam müşteriler tarafında da, iş ortakları tarafında da kendini gösteriyor. Yatırım gerçekleştirdiğimiz en büyük ülkelerden olması açısından Türkiye çok önem verdiğimiz bir ülke. İki yıl içinde 6 market açarak, Türkiye’de hızla büyüdük. İstanbul’da hem Anadolu hem de Avrupa yakasında hızlı bir şekilde genişlemeyi planlıyoruz.”

Dünya genelinde 10 bin istihdamı var
35 yıl önce Avusturya’da kurulan daha sonra uluslararası pazarlara açılan Avusturyalı dev yapı marketi bauMax’ın dünya genelinde 150'den fazla mağazası ve 10 binden fazla çalışanı bulunuyor.

 

Bu haber Hürriyet gazetesinin 31.07.2014 tarihli Baran Mutkilioğlu’nun özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri