Devler 2012 ve 2013’ü yorumluyor 1

07 Şubat 2013 Perşembe

Önemli ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir yılı daha geride bıraktık. Türkiye ekonomisinin lokomotifi perakendeciler, 2012 yılını hem kendi şirketleri hem de genel piyasa açısından değerlendirdi. 2012 yılının inişli çıkışlı performansına rağmen hedefleri tutturan perakendeciler ve AVM’ler 2013’e daha umutla bakıyor

devler-2012-ve-2013u-yorumluyor-1

Murat KÜÇÜK, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU, Uğur TATLI

Türkiye, perakende piyasasında hareketli bir yılı geride bırakırken, dünya piyasalarında beklentilerin yükseldiği yeni bir yıla girdi. Global krize rağmen 2012 yılında Türkiye ekonomisinde iyimser hava hakim olurken, Amerikan derecelendirme kuruluşu Fitch, 18 yıl sonra Türkiye’nin notunu “yatırım yapılabilir” ülke konumuna yükseltti.

Perakende’nin devleri, 2012 yılında genel anlamda hedeflerine ulaşmayı başardı. Sektöre yön veren marketlerin ortak özelliği yükselen pazar payı, artan şube sayısı ve genişletilmiş ürün yelpazesi oldu. Perakende’nin önemli aktörleri yerel zincirler ise ulusal olma yönünde önemli adımlar atarken, küresel krizden etkilenmeme adına temkinli olmayı sürdürdü.

2012 yılını başarılı bitiren üreticiler,  teknolojik yatırımlara odaklanırken, 2013’te de yatırımlara devam ve dış pazarda hâkimiyet mesajı verdi. Günlük hayatın vazgeçilmezi AVM’ler, kiralanabilir alanlar ve cirolar bakımından bir önceki yıla göre büyük bir artış gösterdi. Batman, Mardin, Düzce gibi şehirlerde ilk kez AVM açıldı.

Türkiye perakende sektörünün önemli oyuncularının ortak görüşü ise Türkiye perakende sektörünün 2012 yılını genel anlamda iyi geçirdiği ve 2013 yılında yatırımların ve buna bağlı büyümenin süreceği.

AMPD
“Türkiye en canlı piyasa konumunda”

Makro ekonomik göstergelerin 2012’de olumlu gelişmeleri beraberinde getirdiğini ve Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye geldiğini söyleyen Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, “2011 yılına göre AVM sayısı 2012 Eylül itibarıyla 310’a çıktı. Bu referansla perakende sektörünün yatırımdan vazgeçmediğini söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Sektörün 2013 yılında daha tedbirli olacağını dile getiren Nane, “2013 yılında modern perakende sektörü yüzde 7-10 arasında büyüme potansiyeli taşıyor. Ayrıca sektöre yeni markalar girerken konsolidasyonun sürmesi de söz konusu. Türkiye Rusya’yla birlikte Avrupa’daki en canlı piyasa olmayı sürdürecek” diye konuştu.

Organize perakendede 630 binin üzerinde çalışan olduğunu aktaran Nane, “2013’te artış oranının bu seviyenin üzerine çıkması mümkün. Çünkü istenen verimlilik sağlandı ve yeni elemanlar için alan oluştu” tespitinde bulundu.

AYD
60 milyar TL’lik ciro beklentisi

2012 yılı sonu itibarıyla Türkiye genelinde toplam 310 adet AVM bulunduğu bilgisini veren Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, “AVM’lerin toplam kiralanabilir alanı 8,2 milyon metrekareye ve toplam yatırım değeri de 40 milyar dolara ulaştı. 2012 yılı içerisinde açılan 21 AVM ile sektöre 735 bin metrekare daha AVM kiralanabilir alanı eklendi. Mevcut durum itibari ile 81 ilimizin 53’ünde AVM bulunuyor. 2012 yılı içerisinde Batman, Mardin, Düzce illerimiz ilk AVM’lerine kavuştu” şeklinde konuştu.

2012’nin AVM’ler açısından iyi geçtiğini belirten Kodal, “2012 için belirlenen 48,5 milyar TL’lik ciro hedefini aştık” dedi. 2013’te 25 AVM’nin açılacağını anlatan Kodal, “Yeni açılacak AVM’lerle 1,1 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın eklenmesini ve yüzde 13’lük bir büyüme öngörüyoruz. Ayrıca bu yıl için 60 milyar TL ciro ve 1,6 milyar ziyaretçi bekliyoruz” diye konuştu.

GPD
“2013’te birleşmeler olabilir”

2012’nin satın almalar ve birleşmeler için hareketli bir yıl olduğunu dile getiren Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Nihat Özdemir, “Türkiye ekonomisine ve istihdama katkı açısından bu tür hareketliliğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. 2013’te de aynı hareketliliğin süreciğini ve gıda perakendecilerinin organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme yöntemlerini sürdüreceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

2013’te pazar payı anlamında dengelerin değişebileceği uyarısında bulunan Özdemir, “2012’de discount mağazalara yeni oyuncular girdi. Hem yeni oyuncular hem yeni açılacak mağazalarla 2013 yılında pazar paylarında bazı dengelerin değişebileceğini de söyleyebiliriz” dedi. Öte yandan sektördeki kalifiye eleman açığının eskiye nazaran daha az olduğunu kaydeden Özdemir, 2013’te çalışan sirkülasyonun daha düşük seviyelere ineceğini söyledi.

TPF
“Yereller büyümesini sürdürüyor”

2012’nin perakende sektörü açısından beklentilerin altında geçtiğini belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, “Özellikle finansal olarak borçlanan firmalar ekonomilerini düzeltmek için çeşitli finansal kurumlardan destek aldılar. Her şeye rağmen beklenen büyüme oranı özellikle TPF üyelerinde gerçekleşti” tespitinde bulundu. Yerel perakende zincirlerinin önemli ilerlemeler kaydettiklerini dile getiren Aygün, “Yerel zincirler, yerellikten çıkıp ulusallaşmaya doğru önemli adımları attı” diye konuştu.

2013’te yatırımların devam edeceğini söyleyen Aygün, “İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerdeki global ekonomik daralma 2013 ve 2014’ün ilk yarısına kadar devam edeceği yolundaki öngörürler, perakendenin de daha temkinli olmasını gerektiriyor. Özellikle finans yönetiminin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Ekonomik daralmaya rağmen perakende yatırımları 2013’te de devam edecek” yorumunu yaptı.

Aytaç
Aytaç, 2013’te temkinli olacak

2012 yılında öngördükleri bütçenin yüzde 95’ini gerçekleştirdiklerini belirten Aytaç Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Ahmet Tekten, 2012 yılında piyasada bir nakit daralması yaşandığına dikkati çekti. Tekten, piyasa genelinde bütçelerin beklenenin altında olmasını da daralma ile ilişkilendirdi. Tekten, 2013 yılına ilişkin değerlendirmesinde temkinli davranmayı yeğlediklerini söylerken bu nedenle yüzde 5 küçülme opsiyonlu bütçe yaptıklarını belirtti.

Bifa
Bifa 2013’ten umutlu

Bifa, geçtiğimiz yıl birçok yatırım gerçekleştirdi. Ar-Ge ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sedat Ünver, “Özellikle kek alanında son teknoloji iki büyük tesis yatırımı ve bu sayede de portföyümüzde olmayan pek çok kek ürünlerini portföyümüze katarak ürün gamımızın genişlettik. Ayrıca var olan ürün çeşitliliğimizde kapasite artışı yapmak için bisküvi, kraker, gofret, çikolata kaplama hatlarına yatırımlar yaptık. Diğer yandan Türkiye’deki ve Cezayir’deki grup şirketlerimizde de önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Kapasite büyümesi, ciro büyümesini de beraberinde getirdi” diye konuştu.

Ünver, “2012 yılında 100’ün üzerinde yeni ürün geliştirerek piyasaya sürdük. Ayrıca 200’ün üzerinde de mevcut ürün geliştirme çalışması tamamlanarak uygulamaya alındı” dedi. Yeni yatırımlarla istihdam yaratmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Ünver, “2013’te yurt dışı pazarlarda daha etkin olmak için çalışmalarımız hızlanacak, böylelikle ciromuzu ve karlılığımızı da artırmaya devam edeceğiz. Türkiye ekonomisi için derin sıkıntılar beklemiyoruz” açıklamasında bulundu.

BİM
BİM, Orta Doğu’da etkinliğini artıracak

“2012, sektör için yavaşlama dönemi oldu. Geçen yıllardaki büyüme yok” diyen BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu, “Bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum; birincisi geçtiğimiz yıllarda çok büyük bir büyüme yaşandı. Şimdi sektör bir soluklanma dönemi yaşıyor. İkincisi de bu yıl Türkiye’nin de büyüme oranı geçtiğimiz yıllara göre düştü. Buna paralel olarak iş dünyasında da temkinli adımlar atılıyor” ifadelerini kullandı.

BİM’in istikrarlı bir gelişim gösterdiğini belirten Dortluoğlu, “2012 için yüzde 20 civarı büyüme öngörmüştük ve bu hedefimizi tutturduk. Yılsonu itibarıyla 2012’de 370 mağaza sayısına ulaşarak, 2012 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 bin kişilik yeni istihdam gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Dortluoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “2012’de yüksek indirim perakendeciliği ve özel markalı ürün alanlarında Türkiye'de ortaya koyduğumuz modeli Orta Doğu ve Afrika’daki gelişmekte olan pazarlara da taşımaya başladık. Bu vizyonumuz doğrultusunda ilk yurt dışı mağazamızı 2009 yılında Fas’ta açtık ve şu anda 105 mağazamız bulunuyor. Fas'ın en büyük mağaza zinciri konumundayız. Fas'a bugüne kadar yaklaşık 50 milyon dolar yatırım yaptık.”

BİM’in 2013 planlarıyla ilgili detaylar paylaşan Dortluoğlu, “2013 yılında özellikle Mısır pazarındaki çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Hedefimiz Mısır’da 50 mağaza açmak ve Orta Doğu’daki etkinliğimizi artırmak. İlk mağazamızı da tahminimce 2013’ün ilk yarısında açmış olacağız” şeklinde konuştu.

CarrefourSA
CarrefourSA’dan 60 milyon euro’luk yatırım

2012’de CarrefourSA’nın belirlediği hedeflere ulaştığını aktaran CarrefourSA Genel Müdürü Guillaume de Colonges, “Müşterilerimize, taze gıda alanında en kaliteli ve taze ürünleri sunma sözü verdik. En iyi ürün çeşidi, yeni taze gıda alanı konsepti, yaratıcı mağaza aktiviteleri ve mükemmel hizmeti getiren kalite ve organizasyon odaklı yeni iş modelimizi uygulamaya devam ettik. Tüm lojistik ağımızda gerek organizasyonel gerekse yapısal alanlarda yatırımlar yaptık. Bunun en somut kanıtı, çiftçiden mağazaya uzanan ve tüm tedarik zincirimizi kapsayan kalite odaklı satın alma organizasyonumuzu desteklemek için İzmir ve Samsun depomuz açtık” açıklamasında bulundu.

Colonges, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygun fiyat politikamız ve güçlü promosyon dönemlerimiz ile müşterilerimizin mağazalarımızı tekrar ziyaret etmelerini sağladık. Bu sayede bayram, yılbaşı gibi tematik dönemlerin sayısını güçlü kampanyalarımız ile yıl içinde artırarak alışveriş için yeni sebepler yarattık. Bunun yanı sıra, Carrefour Discount markamız ile 100 temel gıda ürününde Türkiye’nin en ucuz fiyatlarını sunmayı garanti ederek hem bu temel besinlerin ulaşılabilirliğini artırdık.”

Yerli üreticiler tarafından üretilen Carrefour markalı ürünleri Irak ve Gürcistan’a ihraç ettiklerini söyleyen Colonges, “2003 yılında kurduğumuz ihracat ofisi ile Türk üreticilerimiz tarafından üretilen özel markalı hazır giyim ve ev tekstili ürünlerimizi Avrupa'daki Carrefour'lara ihraç ederek, yerli üreticilerimiz için yeni iş fırsatları yaratıyoruz. Avrupa ülkelerine yaptığımız ve yıllık ortalama 150 milyon TL’ye ulaşmış ihracat hacmimize önümüzdeki yıllarda Orta Doğu ülkelerini de ekleyerek Türk üreticisinin kalitesini CarrefourSA’nın marka gücüyle tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

2013’teki en önemli hedeflerini Maltepe Park AVM projesini tamamlamak olduğunu belirten Colonges, “2012 yılında inşaatına başladığımız ve 60 milyon euro’nun üzerinde yatırım yaptığımız Maltepe Park Alışveriş Merkezi renovasyon ve büyüme projemizi tamamlayarak 2013 Eylül ayında müşterilerimizin hizmetine sunma amacındayız” dedi. Colonges ayrıca, 2013’te farklı yatırımlara imza atacaklarının sinyalini verdi.

Hayat Kimya
İran ve Rusya’da dev yatırımlar

Türkiye’nin genç ve dinamik bir perakende sektörüne sahip olduğunun altını çizen Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Orhan İdil, sözlerini şöyle sürdürdü: “2012 yılı genel olarak verimli bir yıl oldu. Yüzde 25’lik bir büyüme hedefliyorduk, nitekim bu hedefimizi de gerçekleştirdik. Ayrıca 2012 sonu bitmiş ürün ihracatımızın iştiraklere yapılan satışlar dahil 150 milyon dolar düzeyinde olmasını bekliyoruz. 2012 sonunda Hayat Kimya’nın ciro hedefi 1 milyar 66 milyon dolar düzeyinde bekleniyor. Yılın ilk 9 ayındaki veriler de bize hedefin gerçekleşeceğini gösteriyor. Yılsonunda Hayat Holding’in beklediği ciro tahmini 2 milyar dolar düzeyinde.”

2013 yılında 2 yeni yatırıma dikkat çeken İdil, 100 milyon dolar yatırımla inşaatı süren İran temizlik kağıdı fabrikasının 2013 Ocak ayında üretime başlayacağını duyurdu. Ayrıca Rusya Tataristan’da 100 milyon dolarlık yatırım bedeli ile başlatılan temizlik kağıdı tesislerinin 2015’in ilk yarısında hizmete girmesini de planladıklarını ifade etti. 

Yarın: Keskinoğlu, Koroplast, Marmarabirlik, Migros, Perfetti Van Melle Türkiye, Sırmagrup, Sunar, Tekzen, Tesco KipaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri