Devler, Dünya Perakende Kongresi'nde buluştu

09 Ekim 2013 Çarşamba

7-9 Ekim günleri arasında gerçekleşecek olan Dünya Perakende Kongresi, bugün de devam ediyor. 130 ülkeden bin 500 üst düzey yöneticinin katılacağı kongreyi 150 konuşmacı sektörün zirvesine taşıyacak. Kongrenin Türkiye medya partneri www.perakende.org, gelişmeleri kongre merkezi Paris'ten izliyor

devler-dunya-perakende-kongresinde-bulustu

Ahmet Oğuz Toraman / Paris

Bu yıl Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Dünya Perakende Kongresi'nin (World Retail Congress), ikinci günü devam ediyor. Kongre Başkanı Ian Mc Garrigle’nin açılış konuşmasıyla ilk adımı atılan kongre, 130 ülkeden bin 500 üst düzey yönetici ve 150 konuşmacı ile bu yıl da dünya perakende sektörünün en önemli zirvesi konumunda.

Ana sponsorları arasında bu yıl Hepsiburada.com’un yer aldığı Dünya Perakende Kongresi’ne, Türkiye’den de birçok konuşmacı, delege katılıyor. Ayrıca Dünya Perakende Ödülleri'nde bu yıl  Çayyolu mağazasıyla Beğendik de adaylar arasında.

Kongrenin açılış konuşmasının ardından söz alan ünlü gazetesi Juliet Mann, “Uluslararası Büyümek için Sürekli Çabalamak” adlı açılış sunumunu yapmak üzere Carrefour CEO’su Georges Plassat’ı sahneye davet etti.
 

Carrefour 1. ya da 2. olamadıkları pazarlardan çekilecek
Georges Plassat konuşmasında, 1963 yılında kurulan ve bu sene 50. yılını kutlayan Carrefour’un kendi alanında Avrupa’nın en büyügü olduğunu vurguladı. Uluslararası pazarlarda yerel rekabettin çok zor ve maliyetli olduğunu söyleyen Plassat “emperyalizm sona ermiştir” dedi.

Birinci ya da ikinci sırada yer alamadıkları yerel pazarlardan çekileceklerini söyleyen Plassat Avrupa’ya, Çin’e, başta Arjantin ve Brezilya olmak üzere Güney Amerika pazarlarına odaklanacaklarını söyledi.
 

Lokasyon, lokasyon, lokasyon
Kongrenin konuşmacılarından biri de Martha Stewart oldu. Bugün 300 milyon doların üzerinden kişisel serveti ile alanında Amerika’da en çok tanınanlar arasında olan Stewart, yaşamından kesitler anlatarak şirketi Omnimedia ile ilgi deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Lüks perakendeciliğinin duayeni, 1989-2012 yılları arasında Louis Vuitton’un başkanlığını yürütmüş Yves Carcelle de, “Lüks Dünyası”nındaki tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Pazarlama kökenli biri olarak bütün iş hayatı boyunca hiç indirim yapmadığı belirten Carcelle, lüks perakendeciliğinde “indirimin” markaya  zarar vereceğine ve markaya inanan müşterilerin inançlarını sarsacağını söyleyerek,  sanılanın aksine kriz ortamlarında lüks tüketimin düştüğüne inanıldığını oysaki krizdeki insanların kendilerini iyi hissetmek için alışverişlerini artırdıklarından bahsetti.

Carcelle, 1978 yılında Japonya’da ilk yurtdışı mağazalarını açtıklarını geçen 35 senede dünyanın pek çok noktasında “doğru lokasyonlara” yatırım yaptıklarını belirtti. Konuşmasında “Lokasyon, lokasyon, lokasyon” vurgusuyla “tek marka” mağazacılığında mağazanın yerinin her şeyden önemli olduğunu söyleyen Carcelle, mağaza açtıkları yerlerde sosyal yapının nasıl değiştiğini Moğolistan Ulan Bator, Çek Cumhuriyeti Prag mağazalarından örnekler vererek anlattı.

Lokasyon ile ilgili olarak trafiğinin çok olmasından ziyade, yerin bir tarihinin, geçmişinin olmasının önemine değinen Carcelle, “Hizmet ve dekorasyon kalitesinin de yer ile bütünleşmesi gerekiyor. Ve şayet “hizmetiniz kötüyse sakın mağaza açmayın” dedi.

Doğru karma, doğru müşteriye
“Sadece Gösteri Mi? Müşteri Alanlarının Tasarımı: Perakende, Eğlence, Sosyal-Doğru Karma Nedir?” başlıklı oturumda ise Arcadia Group Tasarım Başkanı Guy Smith, Waitrose Mağaza Geliştirme Başkanı Anthony Wysome ve Heidi.com CEO’su Andreas Doering, Retail Week Mağaza Editörü John Ryan moderatörlüğünde bir araya geldiler. BHS, Burton, Dorothy Perkins, Evans, Outfit, Topshop, Topman ve Wallis gibi markaları bünyesinde barındıran Arcadia’nın Tasarım Başkanı, birbirinden farklı konseptleri ve hedef kitleleri olan markalarına farklı tasarımlar yaptıklarını belirterek muhafazakar müşterilerimize hitap markalar için farklı  dinamik gençlere hitap eden mağazalarımız için ayrı konseptler tasarlıyoruz, önemli olan doğru karmayı doğru müşteri ile buluşturabilmek diye konuştu.

“Statükoyu bozmak: Rekabet İçin Marka DNA'sını Yeniden Keşfetmek Yeniden Konumlandırmak” isimli oturumda, HSN Ceo'su Mindy Grossman, Tesco Homeplus (Kore) Başkanı SH Lee, Head Merchants & Acquiring Business International Markets, MasterCard Uluslaraarası Pazar Geliştirme Başkanı Richard Hartzell, PriceMinister (Rakuten Group) Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı Olivier Mathiot, Juliet Mann’ın moderatörlüğü'nde sahne aldılar ve marka başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar.

Hanzade Doğan Boyner sahnede
Kongrede sunuma çıkan Hanzade Doğan Boyner, yeni nesil e-ticaret sunumuyla sahne alarak hepsiburada.com’un kuruluşu ve gelişimiyle ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Aylık 15 milyonun üzerinde ziyaret alan hepsiburada.com’da satılan ürünlerin yüzde 70’inin depolarında stoklu olduğunu belirten Boyner, sipariş verildikten sonra 2 saat içinde siparişin gönderime hazır hale geldiğini vurgulayarak teslimatın hızına ve önemine dikkat çekti.

İlker Baydar rekabet istiyor
Dünya Perakende Kongresi tüm hızıyla devam ediyor. Kongrede, Ian McGarrigle, moderatörlüğünde hepsiburada.com Genel Müdürü İlker Baydar, Wipro Technologies Küresel Perakende Başkanı Hari Shetty, Isabella Oliver CEO'su Geoff Van Sonsbeeck ve YiHaoDian Yönetim Kurulu Başkanı Yu Gang bir araya gelerek, kazandıran internet satış stratejilerini konuştu.

Ian McGarrigle Türkiye’deki rekabeti merak ederek, Türkiye’deki rekabeti sordu.  Hepsiburada.com Genel Müdürü İlker Baydar’sa soru üzerine, “kendimizle rekabet ediyoruz, daha çok rekabet istiyoruz” diye cevap verdi. Daha sonra Baydar, Kongredeki tüm oturumlarda müşteri odaklı olmanın önemi üzerine konsensus sağlamasının mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Perakende ödülleri verildi
Dünya Perakende Kongresi’nde Perakende Ödül Töreni gerçekleşti. Mağaza tasarımı ödülü kategorisinde aday olan Beğendik, ödülü Güney Kore’ye kaptırırken, Türkiye adının geçmesine vesile oldu. Ödül kazanan diğer firmalar şöyle;

Yılın perakendecisi – Whole Foods

Yılın uluslararası perakendecisi – LVHM (Louis Vuitton - Moët Hennessy)

Yılın en yeni perakende lansmanı - Jumia

Yılın perakende reklam kampanyası – Tesco, 2012 Yılbaşı Kampanyasıyla

Yılın tedarik zinciri - Debenhams

Yılın gelişmekte olan pazar perakendecisi - Cacu Show, Brezilya

Yılın perakende teknoloji ödülü - Asos

Yılın mağaza tasarımı bin 200 metre altı - Shoes Pray, Avusturalya

Yılın mağaza tasarımı bin 200 metre üzeri – Shinsegae, Güney Kore

Yılın sosyal sorumluluk projesi - Migros

En popüler perakendeciler belirlendi
OC&C Danışmanlık Şirketi ortağı Michael Jary, 9 ülkede 567 perakendeciyi içeren 31 bin 441 anket katılımcısıyla gerçekleştirilen araştırma sonunda en popüler perakendecileri açıkladı. Anket sonuçlarına göre en popüler perakendeciler şöyle,
1. Amazon
2. DM
3. Picard

Amazon’un geçen senede araştırma sonucunda birinci çıktığını hatırlatan Jary, bu sene de birinci olmasına rağmen Amazon’un Almanya ve İngiltere’deki depolarında yaşanan grevler sebebiyle tüketicilerin duyduğu güvende azalma olduğunu notunu da belirtti.

Dünya Perakende Kongresi sona erdi
Dünya Perakende Kongresi'nin son oturumunda "Perakendeciliğin Geleceği" konulu panelde Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Juliet Mann’ın takdimiyle sahneye geldi. Yılmaz eski bir subay olduğunu hatırlatması üzerine, günümüz perakendesinin zorlu ortamında geçmişinin işine katkıda bulunduğuna espriyle atıfta bulundu.

Ayrıca Yılmaz, perakendenin çok hızlı büyüdüğünü, perakendecilerin yer arayışında olduklarını ve önümüzdeki süreçte mağaza kira ve maliyetlerinin yükseleceğini, mega kentlerdeki arazi sahiplerinin gelecek için çok şanslı olacağını söyledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri