“Doğal afetler ürünlere büyük zarar verdi”

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 31 Haziran’da (bugün) son 1 ay içerisinde fiyatlarda meydana gelen değişimleri ve tarımdaki gelişmeleri aktardı

dogal-afetler-urunlere-buyuk-zarar-verdi

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamalarda fiyat artışlarının üreticilerden mi, yoksa aracı veya perakendecilerden mi kaynaklandığı konusunda bilgiler sundu. Bayraktar ayrıca, tüketicinin ödediği fiyattan üreticilerin ne derece yararlanabildiğini açıkladı ve suni fiyat artışlarını önlemek için üreticilerin içinde bulunduğu durumunu dile getirdi.

 

Şemsi Bayraktar basın toplantısında şu açıklamaları yaptı: “Öncelikle buğdayda yaşanan sıkıntıları değerlendirmek istiyorum. Dün de açıklama yaptım. Bu sene buğday üreticimiz artan üretime rağmen mağdur olmuştur. Çiftçimiz üst üste darbeler yemiştir. Hasat zamanında çıkarılan gümrük vergilerini düşüren yanlış kararname, hatalar zincirinin ilk halkası olmuştur. Bu kararname, buğday fiyatlarını düşürmüştür. Fiyatlar inmeye başladığında acilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girmesi ve fiyat istikrarını sağlaması gerekiyordu. TMO, devreye girmedi, 12 Temmuz 2017’ye kadar bekledi, müdahale fiyatını açıklamadı. Ofisin müdahale alım fiyatını açıklamada gecikmesi ve ton başına ekmeklikte 940 lira gibi üreticinin talebini karşılamaktan uzak bir fiyat vermesi hatalar zincirinin 2’inci halkası olmuştur. TMO, geçen yıl 910 lira olan fiyatı yüzde 3,3 artışla 940 liraya çıkarmış, makarnalıkta 1000 lira olan fiyatı da değiştirmemiştir.

 

Bayraktar üretici fiyatlarıyla ilgili de konuştu. Açıklamalara göre; üretici fiyatlarında son 1 ayda 11 üründe fiyat değişimi görülmezken, 6 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı tespit edildi. Elma, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, fındık, Antep fıstığı ve süt, fiyatları değişmeyen ürünler oldu. Son 1 aylık dönemde üretici ve marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karpuz olurken, fiyat artışı en fazla marketlerde sivri biber, üreticide ise kabakta görüldü.

 

Şemsi Bayraktar son zamanlarda yaşanan doğal afetlere de değinerek şöyle konuştu: “Sezonun başından beri kuraklık, sel, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetler bir türlü çiftçimizin peşini bırakmadı. Haziran ve temmuzda yaşanan sel ve dolu çiftçimizin ürününe büyük zarar verdi. Hasadın devam ettiği temmuzda aşırı yağış zararı artırdı. Temmuz ayında, Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa, Çanakkale Bayramiç, Manisa Selendi’de yaşanan afetler nedeniyle başta salçalık domates olmak üzere, biber, salatalık, mısır, kavun, karpuz, tütün, elma, armut, nektarin ve şeftali ürünlerinde büyük zarar oluştu. Diğer bir afet ise İzmir İli Bayındır İlçesinde 3 gün süren orman yangınıdır. Bayındır’da başlayan yangın, Turgutlu ve Ödemiş ilçelerine sıçradı. Odalarımızdan alınan bilgilere göre, yanan 500 hektarlık orman alanının yüzde 50’si orman ağaçlarından oluştu. Yanan alanın yüzde 30’u zeytin, yüzde 20’si ise kiraz, incir ağaçları ve bağ alanı. Yangında ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda telef oldu.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri