Doğru noktalarda yer almak

04 Mart 2013 Pazartesi

Yıla yoğun bir tempo ile başladım ya, ülke içindeki artı değerleri, seminer, eğitim, konferans ve danışmanlık konularına girmeden, yurt dışı içerikten söz ederek, Türkiye analizine geçiş yapayım

Yükselen değer
Müthiş bir ülke Azerbaycan.  Doğumuzda hızla gelişim gösteren, bütçesi artı değerler veren, ender ülkelerden.

Tanım yerindeyse, baştan yaratılıyor bu ülke.
Ve görünen o ki, bu ivme ile gelişmiş ülkelerle arasındaki farkını çok kısa sürelerde kapatacak.

Benim gördüğüm; perakende ve lojistik; ülkenin çıkış yapan sektörlerinden sadece ikisi…
Aslan payını, pek çok ülkede olduğu gibi, önce başkent alıyor tabii ki. Nitekim şu an Azerbaycan, hemen hemen Bakü demek. Ancak, ülkenin her bölgesinde yatırımlar sürüyor.

Dış ilişkilerini artırdıkları her noktada başarılı oluyorlar. Aynen, olimpiyatlarda olduğu gibi, aynen perakende sektöründe yarattıkları nezih ortamlar, oluşturdukları verimli tedarik zincirleri gibi.
Türkiye’den pek çok değerli profesyonel bu ülkede önemli misyonlar üstlenmiş durumda. Geldiğimiz nokta; bilgi/birikim ve deneyim ihraç ettiğimiz de ortada.

ABD ekonomisi
Dünyanın gözü elbette bu ülkede…
Dünyanın abisi ve hatta hamisi kabul edilen Amerika, her dönemde bir çıkış noktası bulabilen, süper şişirilmiş bir güç.

Şikago’da devasa bir fuarda (Promat) yer alırken, yaklaşık on gün kadar izleme/inceleme şansım da oldu. Nitekim hem lojistik hem de perakende notlarını paylaşmıştım sizlerle.
Bizi bu uzak diyarlara götüren neden; elbette yeni pazarlar hakkındaki tespitlerimizi belirgin hale getirmekti.

Avrupa’dan çok farklı bir kıtada olduğumuz her saniye belli. Çünkü günün her saatinde bu ülke insanı sokakta. Ve biliyorsunuz ki, dünyanın en çok tüketen insanları burada. İstatistikler böyle diyor, hem de açık ara.

Durdukları gün; vay dünyamızın haline.
Ama dünyamızın abisi/hamisi, basar dolarları yine, kurtarır memleketini.
Her sıkıştığında öyle yapmıyor mu?
Ve Türkiye, bu kıtaya daha çoook mal ve hizmetler bütünü satar! Satacak da eminim…

Kıbrıs’a çıkarma
Büyük keyifti doğrusu.

Perakende Bilgi Evi, yaklaşık dört yüz perakendeci ile sektörün nabzını tuttu.‘Perakende Değişti’ ana temalı konferansta; profesyonel sunumlar sektöre ışık oldu. Bugünün ve geleceğin trendleri, çok keyifli tartışmalar yarattı.

Ortaya çıkan sonuç bildirgeleri, perakendeye yön verecek kuşkusuz.
Hangi birini yazayım ki?

Ve biliniz ki, siz bu yazıyı okurken dahi, perakende dünyasında eğilimler değişmeye devam ediyor. Uyum göstereyim derken, yamulmayın. Yönlendiren olmayı ihmal etmeyin…

Almanya / Stutgart
‘Durmak yok, yola devam’ parti ilkesi olsa da, bize de uygun düşüyor sanırım. Evliya Çelebi misali, seyahatname yazmasak da küçük ayrıntıları büyük resme monte etmeye çaba sarf ediyoruz.
Bu kez Stutgart’ta Logimat fuar organizasyonunda bulunduk. Sekiz salonu firmalar doldurmuş, 30 bin ziyaretçi yeniliklere tanık oluyor…

Doğru; Avrupa için hep bir ağızdan ‘bitti’ tanımları yapılıyor. Ama fuarlar zımba-zıp. Onların vardır bir planı, merak etmeyin siz. Piyasaları durağan olabilir, bu durum bilesiniz ki işimize gelmez. Ne kadar iyilerse; o kadar bizim ekonomiye destek verirler.
Uluslararası sermayenin gözü bizdeyse, sıkışan kapitallerine çözüm bulmak, bir koyup/daha çok almaktır niyetleri. Doğru pozisyonda sinerji yaratmak mümkün elbette. Ama edilgen kısımda yer almak yerine, birleştirici unsurlarda etken olmak, aktif kalmak, esas olmalı. Türkiye; her alanda şansını daha üst seviyede tutarak, güvenli tarafta kazanabilir. Bu kadar deneyimden sonra, mümkün…

Almanya / Dusseldorf
Öte yandan Almanya’da bir fuar daha gerçekleştirildi: EuroCIS. Güvenlik sistemleri, araştırma ve geliştirme, sistem çözümleri, danışmanlık, ticaret, e-ticaret, bilişim servisleri, bilgi sistemleri, data transferi, ödeme sistemleri, yazar kasalar, RFID (Radio Frequency Identification), stok yönetimi sistemleri, veritabanı pazarlama ve zaman toplama ekipmanları gibi ürün gruplarının yer aldığı fuarı da PEBEV yakından izledi.

Sektörünün tüm enstrümanlarını tek bir holde sunan bu uzmanlaşmış fuar, Türk firmalarından da ilgi görüyor. Fuar kapsamında Migros Grubu, da ‘En İyi Mağaza İçi Çözümleri’ kategorisinde ‘Benim Ofisim’ projesi ile ödül aldı. Migros’un aldığı bu ödül, dünyada bir ilk olmasıyla da önemli ve oldukça gurur verici.

Sözün bağlanması
Şart!

Bugün, geldiğimiz nokta; beğenilerin hızla değişmesi, ihtiyaçların kuşaklar arasında farklılık göstermesi ve beklentilerin yükselmesi. Biliniz ki, fayda/fiyat ilişkisinde inanılmaz bir yakınlık var. Karşılaştırma; tüketimin her aşamasında çok daha kolay. Üstelik bunun için ürünlere çok farklı mecralardan ulaşmak mümkün. Pazarlama/satış kanalları inanılmaz değişimler gösterirken, teknolojiyi doğru analiz edebilen yapılanmalar, her zamanki gibi pazarı önde götürmeye devam ediyor.

Ve bizim tespitimiz o ki; üretilen mal ve hizmet bileşenleri, eskisi gibi depolanmadan direkt hızlı sipariş toplama sistemleri ile en az aracı ile daha kısa sürelerde tüketicinin/tüketimin hizmetine sunulacak. Hem de kişiye özel…

‘Beklenmeyeni, bekleyin’ çok sevdiğim bir sözdür. Perakendenin çok hızlı değişimlerinde/gelişimlerinde lütfen, doğru noktalarda yerinizi alarak, uyum gösteren değil, şekillendiren tarafta olun. Dikkat!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri