Domestos, Total Hijyen Rezervuar Blok’u pazara sundu

15 Kasım 2012 Perşembe

Domestos, tuvaletler için rezervuardan başlayarak hijyenik temizlik sunan yeni ürünü Domestos Total Hijyen Rezervuar Blok’u pazara sundu

domestos-total-hijyen-rezervuar-bloku-pazara-sundu

Domestos, ürün ailesinin en yeni üyesi Domestos Total Hijyen Rezervuar Blok’u pazara sundu. Dünya Tuvalet Organizasyonu Kurucusu Jack Sim’in de katıldığı tanıtım toplantısında, yeni ürüne ilişkin bilgilerin yanı sıra tuvalet ve hijyenle ilgili önemli veriler de paylaşıldı. Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Şükrü Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmada, Unilever Türkiye’nin son 12 aylık dönem itibarıyla yüzde 42,8 payla ev temizlik pazarının 1 numaralı şirketi olduğunu vurguladı.

Türk kadınları haftada 5,8 kere tuvalet temizliyor
Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisi Direktörü Çiğdem Yıldız da “Domestos, Türkiye’de ev temizlik kategorisinde yüzde 25 payla pazar lideri, çamaşır suyu segmentinde ise yüzde 54,5 ile açık ara bir üstünlüğü var” dedi. Domestos’un 1999’da girdiği Türkiye pazarında tüketiciyi ilk kez yoğun kıvamlı çamaşır suyu ve hijyen kavramıyla tanıştırdığını belirten Yıldız, başarının altında 70 milyona TL’ye varan pazarlama ve ürün yatırımının yanı sıra önemli bir tüketici iç görüsüne dayanan kampanya ve ürünlerin yer aldığını vurguladı.

Yıldız, temiz görünen bir tuvalette bile 189’dan fazla çeşit mikrop olabileceğini ve 1 mikrobun tuvalette hijyen sağlanmadığı takdirde 24 saatte 8 milyona ulaşabileceğini kaydetti. Yıldız, “Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde tüketicilerin yüzde 99’u tuvalette hijyenik temizlik için günde bir ya da daha fazla temizlik gerektiğini düşünüyor. Türk kadınları tuvaletleri temiz olduğunda ailelerini koruduklarını hissediyorlar ve haftada ortalama 5,8 kez klozet temizliyorlar. Ancak bu kadar önem verilen bir konuda, tuvalet bloğu kullanımımız, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında neredeyse 1/3 oranında. Türk kadını kendini tuvalet temizliğine adıyor, ancak yeterli hijyen sağladığından emin olamıyor” dedi.

Yıldız: Tuvalet ürünleri pazarı büyüyor
Çiğdem Yıldız’ın verdiği bilgiye göre, son 12 aylık dönem itibarıyla ülkemizde toplam tuvalet ürünleri pazarının büyüklüğü 39,2 milyon TL. Bunun 31,8 milyon TL’lik kısmı tuvalet bloklarına ait bulunuyor. Likit, jel ve katı klozet bloğu ve rezervuara atılan blok olarak ayrılan pazarda, rezervuar blokların değeri ise 6,4 milyon TL.

Son 1 yıllık dönemde rezervuar bloklarda  yüzde 8’lik bir değer artışı yaşandı. Türkiye genelinde evlerin yüzde22,3’ünde bir tuvalet ürünü bulunuyor. Rezervuar bloklarında ise bu oran yüzde 3,2. Yıldız, “Pazar her yıl büyüyor, ancak hala gidilecek çok yolumuz olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rezervuardan başlayan hijyenik temizlik
Domestos ailesinin en yeni üyesi Domestos Total Hijyen Rezervuar Blok, rezervuardan başlayarak ‘baştan aşağı hijyenik temizlik’ sunuyor. Ürün hakkında bilgi veren Çiğdem Yıldız, “Domestos Total Hijyen Rezervuar Blok, siz evde yokken bile iş başında! Domestos olarak yeni ürünümüzle birlikte tuvaletinin hijyenine önem verenlere tam bir hijyen sistemi yaratıyoruz. Artık tuvaletinizin içini, dışını, çevresini yani ulaşabildiğiniz noktalarını Domestos ürün ailesinin ürünleriyle temizlediğinizden emin olurken, rezervuar içinde de sizin için sürekli çalışan bir hijyen kaynağının varlığını hissedeceksiniz” diye konuştu.

Bay Tuvalet: Türkiye’de hijyen konusunda 13 senede alınan yol şaşırtıcı
Toplantıya katılan Dünya Tuvalet Organizasyonu Kurucusu Jack Sim, nam-ı diğer ‘Bay Tuvalet’ de Domestos ile birlikte tuvalet konusunu gündeme getirerek, bu konuda dünya ve Türkiye resimlerini paylaştı. Sim’in verdiği bilgiye göre, her yıl dünyada 1,5 milyon çocuk ishalden ölüyor. Bu ölümlerin yüzde 88'i yetersiz sanitasyon, yetersiz hijyen ve güvenli su kaynaklarından mahrum olmaktan kaynaklanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, sanitasyon için harcanan her 1 doların insanları sağlıklı ve üretken kalmasını sağlayarak 5 dolar kazanç olarak geri döndüğünü kaydeden Jack Sim, “Domestos’la küresel anlamda 2009 yılında çıktığımız ortak yolculukta amacımız, tüm bu rakamları iyileştirebilmek. Dünyada herkesin temiz bir tuvalete erişimi olması gibi net bir hedefimiz var”  şeklinde konuştu.

Rakamlarla Unilever
* Unilever, 625 milyon TL büyüklükteki ev temizlik pazarında yüzde 42,8 payla pazar lideri. (*)
* 271 milyon TL’lik çamaşır suyu pazarında Domestos yüzde 54,5 payla lider konumda
*  Türkiye, 1 numaralı Domestos ülkesi
* 13 yılda 70 milyon TL pazarlama ve ürün yatırımı yapıldı

Domestos Total Hijyen Rezervuar Blok ile ‘baştan aşağı hijyen’
* Tüketicilerin yüzde 89’u, tuvalette hijyenik temizlik için günde bir ya da daha fazla temizlik gerektiğini düşünüyor.
* Türk kadını, haftada ortalama 5,8 kez klozetlerini temizliyor. Ancak yeterli hijyen sağladığından emin olamıyor!
* Türkiye’de tuvalet bloğu kullanımı, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında 1/3 oranında…
* Toplam tuvalet ürünleri pazarının büyüklüğü 39,2 milyon TL. Bunun 31,8 milyon TL’lik kısmı tuvalet bloklarının…
* Rezervuar bloğunda pazar yüzde 8 büyüdü ve 6,4 milyon TL’ye çıktı
* Tuvalet ürünleri segmenti her yıl büyüyor, ancak hala gidilecek çok yol var…

(*) Pazar bilgileri son 12 aylık dönem itibarıyladır…



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri