Dondurma yapmanın sırrı

10 Haziran 2013 Pazartesi

Dondurma en genel tabiriyle süt veya su ile hazırlanmış bir karışımın soğutularak karıştırılması ile elde edilen bir tatlı. Basitçe meyveli bir dondurma, şeker ve meyve suyundan ibarettir. Meyve suyunu alıp buzluğa koyarsanız dondurma yerine buz elde edersiniz. Buz ile dondurmayı ayıran sihirli madde olan şeker, buz oluşmasını engeller. Yani şekerli su donmaz, buzlanır. O zaman artık dondurma yapmanın en büyük sırrını biliyoruz; doğru şeker miktarı

Yazın en serinletici, damaklarda buz gibi bir serinlik bırakan dondurmalar genelde saf meyveli olanlardır. Son zamanlarda şu sosyetik İtalyan dondurmacılarında Sorbe(Sorbetto) olarak karşımıza çıkıyorlar. Biliyor musunuz aslında günümüze en yakın meyveli dondurma yapımı tarihte Hz.Muhammed dönemine dayanmaktaymış. Meyve sularını dışı buz ve tuz karışımı ile dolu bir kaba koyarak yaparlarmış. Sorbetto kelimesinin kökeni de çok iyi bildiğimiz bir kelimeden şerbetten geliyor.

Şimdi taptaze meyvelerden, gerçek bir meyveli dondurma yapmak için gereken malzemeleri sıralayalım: 3 adet iri şeftali, yarım su bardağı şeker, bir su bardağı su, birkaç damla limon suyu. Hepsi bu mu? Evet hepsi bu kadar basit, ancak yapım aşamasında eğer dondurma makineniz yoksa biraz ilgi göstermeniz gerekecek. Şeftalileri soyun ve suyunu sıkın (blenderdan da geçirebilirsiniz daha hoş bir dokusu olur). İçine bir su bardağı su, limon suyu ve yarım su bardağı şekeri atın. Hepsini mümkünse blenderda 2-3 dakika iyice karışana, şekerin çıtır çıtır sesi kesilene kadar karıştırın. Buzluğa kaldırın. İlk birkaç saat, saat başı dolaptan çıkarıp karıştırın, soğuması için zaman tanıyın. Kıvam aldıkça karıştırma aralıklarını sıklaştırın ve iyice karıştırarak dondurmaya kıvamını verin. Bu formülü şeftaliden daha tatlı meyvelerde şekeri azaltarak daha ekşi meyvelerde de biraz artırarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile az malzeme harcayarak dondurma ustası olabilirsiniz. Kıvamı veya lezzeti yeterli bulmadığınız dondurmaları buzdolabında eritip güvenle tekrar deneyebilirsiniz. Meyve ve şekerden oluştuğu için tekrar tekrar denemeler yapmaya çok uygundur. Her yeni denemenizde dondurmayı daha iyi anlamaya başladığınızı daha iyi dondurmalar yaptığınızı göreceksiniz.

Serin sorbe
Evet eğer vaktiniz varsa sorbe yapımını evde deneyebilirsiniz. Önce bir tane blendera ihtiyacımız var, eğer buz kırıcı özelliği olursa çok daha iyi olur. Frozenı ne ile yapacağız ? Ben limonata frozen yapacağım. 4 adet limonu güzelce yıkayın ve kabuklarını ince ince rendeleyin. Dikkat edin beyaz kısmı fazla gelmesin acılaştırır. 1 su bardağı şeker ile kabukları ovalayıp karıştırın. Hazırladığımız şekerin üzerine 4 limonun suyunu sıkın ama 4 limon suyu biraz ekşi yapacağından isteğinize göre limon suyunu azaltın. En son yaklaşık 6 bardak soğuk suyu döküp şekeri eritin ve buz dolabında bir kaç saat bekletin. Bir kaç saat bekletilen limonatayı isterseniz süzebilirsiniz. İçindeki limon parçaları benim çok hoşuma gider o yüzden ben süzmem. Gelelim ikinci bölüme; blenderın içine 10-15 adet buz atın ve hazırladığımız limonatadan 2 bardağı hemen üzerine dökün. Blenderi çalıştırın ve içindeki tıkırtı bitene kadar bekleyin, son noktada içine bir kaç yaprak nane yaprağıda atın. Kar gibi olan limonatayı yakışıklı bir bardağa dökün ve servis edin. İsterseniz limon yerine karpuz, kavun,kivi ya da vişne kullanabilirsiniz.

Limoncello
İtalayada her yemekten sonra çok severek içtiğim Limoncello’yu yapacağız. Ama yapmadan önce kullanacağımız en temel madde hakında biraz bilgi sahibi olalım. Etil alkol, kullanacağımız en temel madde yani bitkisel alkol. Nerde buluruz derseniz, alkol satan büyük marketlerin raflarında bulunur. İkinci temel ürün ise tabiki limon. Limonu manava gidince en iri olanlarından bir de kalın kabuklu olanlardan seçmeye çalışın. Limonların kabuklarını iyice yıkadıktan sonra ince ince soyun ve 1 şişe etil alkolün içine 4 adet limon kabuğu atın kapağını kapattıktan sonra en az 40 gün oda sıcaklığında bekletin. 40 gün sonra şişeyi açtığınızda çok keskin bir limon kokusu duymanız gerekiyor. Evet harika limon kokusunu aldığınıza göre artık limoncellonun sırrına gelelim yavaş yavaş. Şimdi şeker şurubu hazırlamamız gerekiyor. Bir tencereye 1 su bardağı su, 1 çay bardağı şeker koyup bir taşım kaynatın ve bir kenara ayırın soğusun. İçi limon kabuğu dolu şişemizi derin bir kabın içine süzdürün ve sevdiğiniz ekşilik oranına göre 3 ya da 4 limonun suyunu içine sıkın. Sertliğine göre bir bardak içme suyu ekleyin ve son olarak hazırladığımız şeker şurubunu içine ekleyin ve iyice karıştırın. 2 adet cam şişeye bölüştürüp derin donurucuya koyun. Merak etmeyin şişeler patlamaz ve içindeki alkolden dolayı içkimiz de donmaz. Unutmadan çok aradınız etil alkol bulamadınız, o zaman bulana kadar votka kullanmanıza izin veriyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri