Döner Stop, global marka olma hedefinde

28 Ocak 2015 Çarşamba

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Kavacık’ta ilk mağazasını açan Döner Stop, yılsonuna dek toplam 6 şubeye ulaşmaya hazırlanıyor. Gıda sektörüne toplam 100 milyon yatırım yapmayı planladıklarını belirten CZK Lokantacılık İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Nurhan Azizoğlu, “Amacımız global bir marka yaratmak ve dünyaya geleneksel lezzetimiz döneri, Döner Stop kalitesiyle tanıtmak” diyor

doner-stop-global-marka-olma-hedefinde

Fulya B. ÖZTÜRK

Döner Stop nasıl doğdu? Kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz sizden?
Döner Stop’u kurarken aklımızdaki asıl fikir yerel lezzetlerimizin hem Türkiye hem de yurtdışında gelişmesini sağlamaktı. Döner üzerine yoğunlaşmak istedik, çünkü döner tüm dünyada çok tanınan bir lezzet ancak henüz belli hijyen ve kalite standartlarının oturmamış olması nedeniyle hak ettiği öneme sahip değil. Bu hedefe yönelik olarak, olabildiğince çok insana ulaşma imkânı veren fastfood segmentinin uygun bir seçim olacağını düşündük. Üstelik döner fastfood’a çok uygun bir ürün. Tüm bu düşüncelerden yola çıkarak döneri modern bir anlayışla, lezzet ve hijyenden asla vazgeçmeden, keyifli ve fark yaratacak biçimde sunma kararı aldık. Uluslararası fastfood zincirlerinde en az 20 yıllık tecrübeye sahip bir ekiple bir araya geldik ve hedeflerimize yönelik hızlıca çalışmaya başladık. Döner Stop markası bu şekilde ortaya çıktı. Amacımız global bir marka yaratmak ve dünyaya geleneksel lezzetimiz döneri, Döner Stop kalitesiyle tanıtmak. Bunun için de farklı damak zevklerine hitap edebilen ürünler ve özgün bir konsept yarattık. Döner Stop, Mart ayında Kavacık’ta açılan ilk mağazasıyla hayata geçti.

Döner Stop’un menüsünde neler var, misafirleriniz en çok neleri tercih ediyor?
Döner Stop’ta döner lezzetini yeniliklerle yorumluyor, sandviçlerimizi farklı soslarla zenginleştiriyoruz. Sandviç ve dürümlerimiz arasında şu anda Stop Klasik seçeneğinin yanı sıra, “Cheese Klasik”, “Cafe de Paris”, “Cheddar Mantarlı” ve “Jalapeno Biberli” olmak üzere 4 farklı çeşit bulunuyor. Menümüzde ayrıca sade, cheddar’lı ve ‘chili cheese’ soslu 3 farklı patates kızartması ile profiterol ve çilekli cup yer alıyor. İlerleyen dönemlerde menümüzü daha da genişletecek ve zenginleştireceğiz. Döner sandviçlerimiz misafirlerimiz tarafından büyük ilgi görüyor. Restoranlarımızda ve eve serviste en çok “Cafe de Paris” soslu sandviçimiz sipariş ediliyor. “Cheddar Mantarlı” ve “Jalapeno Biberli” de oldukça çok tercih ediliyor.

Nasıl bir iddiaya sahip Döner Stop? En çok hangi konuda kendine güveniyor? Titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler geliyor, hangi konularda farklılık gösteriyor?
En iddialı olduğumuz nokta elbette ki lezzetimiz. Dönerlerimizde organik ya da inorganik hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Etlerimiz doğal şekilde üretiliyor. İnsanların aradığı döner lezzetinin Döner Stop’ta olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öte yandan sandviçlerimizde kullandığımız ciabatta ekmeklerimiz zeytinyağı ile özel olarak hazırlanıyor ve restoranlarımızda taze taze pişiriliyor. Bu ekmekler sandviçlerimizin çok hafif olmasını sağlıyor. Soslarımız da bize özel reçetelerle üretiliyor. Lezzetlerimize olan güvenimiz standardizasyon, ürün ve servis kalitesi ile hijyen konularındaki iddiamızdan ileri geliyor. Bu noktada sektöre farklı bir vizyon getirdiğimize inanıyoruz. Döner Stop’ta, ürünlerimizin üretim ve pişirme süreçlerinden hijyene, mutfak dizaynlarımızdan şirket içi prosedürlerine kadar uluslararası standartlar dâhilinde belirlediğimiz net kurallarımız var ve bunlarla uyumlu hareket ediyoruz. Dönerde standart tadı yakalamak zor bir şey; ciddi bir know-how ve yatırım gücünüz olması gerekiyor. Üretiminizi fabrika ortamında belirlenen standartlar ile yapmalısınız. Biz bu sorunu, tedarik zincirini A’dan Z’ye kontrol altına alarak hallettik. Fastfood konusunda deneyimli ekibimiz ve döner ustalarımızın bilgi birikimi de bize avantaj sağlıyor. Öte yandan Döner Stop’da daha önce de bahsettiğim gibi yüzde 100 yerli ve özgün bir restoran konsepti yarattık. Sunumlarda geleneksellikten çıkarak çağdaş bir tavır benimsedik. Mekân tasarımlarımızdan menülerimize kadar alıştığımız döner restoranlarından tamamen farklılaştık. Dinamik bir tarzımız, bu tarza uyum sağlayan genç bir ekibimizle misafirlerimize yepyeni bir deneyim sunuyoruz. Kısacası Döner Stop’ta hem hizmet kalitesi ve lezzetlerimizle hem de konseptimizle global alanda başarıyı yakalayabilecek bir marka yarattığımıza inanıyoruz. Bu şekilde döneri yurt içinde ve yurt dışında tanıtma, markalaştırma ve uluslararası bir restoran zinciri oluşturma amacımıza ulaşacağımıza eminiz.

Restoranlarınızın kapasitelerini ve sunduğu konforları öğrenebilir miyiz?
Restoranlarımızda şu anda günde ortalama bin kişiyi ağırlıyoruz. Misafirlerimiz kasalarda sipariş verdikten sonra servis, restoran personeli tarafından masalara yapılıyor. Kasada siparişin alındığı ilk andan itibaren maksimum 5 dakika içinde sipariş masaya gelmiş oluyor. Misafirlerimize de bize özel tasarlanmış geniş ve rahat koltuklarımızda, fonda zevkli bir müzik eşliğinde leziz sandviçlerini yemek kalıyor. Restoranlarımızda ayaküstü atıştırıp ayrılmak isteyenler için bar şeklinde tasarlanmış ayrı bir köşe de yer alıyor. Bunların yanı sıra Wi-Fi internet bağlantısı, çocuk sandalyesi gibi konfor öğelerimiz de bulunuyor. Restoranlarımızın her noktasında hijyen bizim için çok önemli. Bu nedenle tuvaletlerimizin temizliğine de azami özen gösteriyoruz. Döner Stop’ta ayrıca evlere servis hizmeti sunuyoruz. Dönerin lezzetinin ve niteliğinin bozulmaması için, maksimum 30 dakika içinde servis yapılabilecek lokasyonlara gidiyoruz.

Şu anda kaç şubesi var?
Döner Stop’un şu anda 3 şubesi bulunuyor. İlk şubemizi Kavacık’ta, 2’inciyi Mecidiyeköy’de açtık. Son olarak da Capitol AVM’de yer almaya başladık.

Toplam kaç kişilik bir ekip çalışıyor?
Şu anda 30 kişilik bir ekiple hizmet veriyoruz. Yeni restoranlarımız açıldıkça bu sayı yükselecek.

Franchising sisteminiz var mı?
Hayır, yok. Yeni bir marka yaratılıyor olması nedeniyle, servis kalitesi, hijyen standardı ve marka kimliği gibi unsurları kontrol altında tutabilmek için operasyonumuzu kendimiz yönetiyor ve restoranlarımızı kendimiz açıyoruz.

Önümüzdeki dönem restoran yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
2014 sonuna kadar İstanbul’da toplam 6 restorana ulaşma hedefimiz var. 2015 sonunda ise bu sayıyı yurt içinde toplam 15’e yükseltmeyi planlıyoruz. Bu hedefe ulaştığımızda istihdamımız da 300 kişiye çıkacak. Bu sırada yurt dışına açılma planlarımızı gerçekleştirmek için de gerekli aksiyonları alacağız. Yurt dışında özellikle döner pazarı olan ülkelere girmek istiyoruz ama önceliğimiz Avrupa ülkeleri. Şirket olarak ise CZK Lokantacılık İşletmeleri AŞ ile gıda sektörüne toplam 100 milyon yatırım yapmayı planlıyoruz.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri