Döviz artıyor, ortam kızışıyor

16 Eylül 2013 Pazartesi

Dövizdeki aşırı dalgalanma yüzünden markalar ‘kiralar sabitlensin’ istedi AVM’ler ‘olmaz’ dedi

doviz-artiyor-ortam-kizisiyor

Döviz kurlarındaki dalgalanma perakendecilerle alışveriş merkezlerini karşı karşıya getirdi. Perakendeciler, dolar 2 liranın, euro ise 2,7 liranın üzerine çıkınca alışveriş merkezlerinin kiraları sabitlemesini talep etti. Bazı alışveriş merkezleri bu talebe sıcak bakarken çoğu da bu talebe olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine perakende markaları baskıyı artırma kararı aldı.

İki tarafta haklı
Perakendeciler bununla da yetinmedi ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ile Tescilli Markalar Derneği’ni (TMD) de baskı yapmaları için devreye soktu. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat İzci, iki tarafın da kendine göre haklı olduğunu ancak döviz bazında kiralamadan AVM’lerin zararlı çıktığını anlattı.

Dolar sabitlensin
Markaların AVM’ler üzerinde kur baskısı oluşturmaya çalıştığını kaydeden İzci, “Markalar ‘doları 1,70 lirada, euroyu 2,20 lirada sabitleyin’ diyor. AVM’ler ise ‘Kur düşerken ben mağdurdum. O zaman fedakarlık yapmadınız, niye benden bekliyorsunuz’ cevabını veriyor. Markalar burada zorlayıcı olmaya çalışıyor. Sorunun taraflar arasında çözülmesi gerekiyor” dedi.

Ortak giderler yeniden belirlenecek
Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği perakendecilerle ‘ortak giderleri’ yeniden belirleyecek. Genel müdür maaşına kadar birçok kalemin yer aldığı ortak giderleri tanımlamak için komite oluşturuldu. İlk toplantı  yarın yapılacak. Komitenin çalışmalarından oluşturulan yeni ortak giderler tavsiye kararı niteliğinde olacak.

Büyümede hormon var
Murat İzci, sektörde hormonlu bir büyüme olduğunu belirterek, “Outlet niteliğindeki AVM’ler buna en iyi örnek. ABD’de 174 outlet niteliğinde AVM var. Her 100 metrekarenin 1 metrekaresi outlet. Avrupa’da 122 outlet niteliğinde AVM var. Burada metrekare oranı yüzde 2, bizde ise 40 outlet var ve bizdeki oran yüzde 12. Burada da ölçüyü kaçırmışız” diye konuştu.

Kaynak: Akşam / Şenay BüyükköşdereGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri