Dünya devinin beklentisi gerçekleşmedi

20 Mayıs 2015 Çarşamba

Dünyanın en büyük perakendecisi ABD’li Wal-Mart’ın ilk çeyrek karı, beklentilerinin altında gerçekleşti

dunya-devinin-beklentisi-gerceklesmedi

Tüm dünyada 2,2 milyon çalışanı ve 11 bin mağazası bulunan Wal-Mart ve yan kuruluşlarının kar beklentileri gerçekleşmedi. Wal-Mart'ın ilk çeyrek karı, kurlardaki dalgalanmaların etkisiyle ilk çeyrekte analist beklentilerinin altında gerçekleşti. Wal-Mart hisseleri yüzde 2,4 gerileyerek, New York saati ile 07.06’da açılış öncesi işlemlerde 78 dolara geldi.

Arkansas merkezli şirketten yapılan açıklamada, bazı kalemler hariç karın hisse başına 1.03 dolar olduğu belirtildi. Analistlerin tahmin medyanı 1.05 dolardı. Şirketin geliri de beklentinin altında gerçekleşti.

CEO Doug McMillon, giderleri azaltmak ve verimliliği artırmak için bir kalkınma planı üstünde çalışıyordu. Şirket bu yıl bazı şubelerindeki yönetim tabakalarını devre dışı bırakırken, bazı çalışanların maaşlarını artırmıştı. Ancak güçlü dolar, yurt dışı gelirleri azalttı ve Wal-Mart'ı zor durumda bıraktı.

MKM Partners Analisti Patrick McKeever “Tüketiciler alışılageldik perakende alışverişi yapmamaya başladı. Ellerindeki parayı araba, ev ve teknoloji için kullanıyorlar. Tasarruf da yapıyorlar.” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri