Dünya Perakende Kongresi'nde 2'nci gün

20 Eylül 2012 Perşembe

Perakende sektörü önemli aktörleri, dün Londra’da başlayan Dünya Perakende Kongresi’nde bir araya geliyor. Kongrenin 2’nci gününde de yaşanan tüm gelişmeleri sizlerle paylaştık

dunya-perakende-kongresinde-2nci-gun

Ahmet Oğuz TORAMAN / Londra
Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / İstanbul


Perakende dünyasını yönlendirenlerin bir araya gelerek fikirlerini paylaştıkları, sektörün bugünü ve geleceği ile ilgili kararlar aldıkları Dünya Perakende Kongresi (World Retail Congress), bu yıl 19 – 21 Eylül günlerinde, Londra’da gerçekleştiriliyor.

Perakende.org adına kongreyi izleyen Ahmet Oğuz Toraman, kongrenin ikinci gününde de en önemli konferansları izleyerek notlarını bizlere aktardı.

Katılımcılar çelişkilerle yüzleşti
Konferansın 2’nci günü, Başkan Ian Mc Garrigle’nin ilk günü özetleyen konuşmasıyla başladı. “Perakende ikilemlerine (dilemma) yenilikçi (innovative) yaklaşımlar” başlıklı sunumuyla Trompenaars Hamden Turner Kurucusu ve Yöneticisi Dr. Fons Trompenaars söz aldı.

Tüm sunumlar içinde konferans katılımcılarına en keyifli ve düşündüren sunumu gerçekleştiren Dr. Trompenaars, katılımcıları kültürel, ahlaki ikilem ve çelişkileriyle yüzleştirdi. Küresellik-yerellik, bireysellik-toplumculuk, merkeziyetçilik-yerinden yönetim, evrensellik-tikelik gibi kavram üzerinden ülkelerden örnekler verdi.

Piyasada satılan liderlik kitaplarının yüzde 95’inin Amerikalılar tarafından yazıldığını ve aslında tek bir şey den bahsettiğini belirten Dr. Trompenaars, “cesaret” konulu kitapların çok fazla “Amerikan koktuğunu”, oysa ülke ve kültürün başarı ve liderlik koşullarının farklı olduğunu vurguladı. Tüm dünyanın iş hayatında kullanılan birçok Amerikan terimin, yerel gerçekliklerden uzak olduğunu belirtti.

“Değer” kavramı üzerinde özellikle duran Dr. Trompenaars, Amerikalılarca iş hayatına yerleştirilen, eklenmiş değer (added value) gibi bir kavramın anlamsızlığını örneklerle açıkladı. Kurum değerlerinin, ulusal ve  çalışan değerleriyle örtüşüp örtüşmediğinin önemine dikkat çeken Dr. Trompenaars,  başarılı liderlik için 3 büyük dinin peygamberlerini örnek göstererek, “hizmetkar liderlik”in  gerçek liderlik olduğunu söyledi.

Gelecek neslin perakende merkezleri neler?
Sabah düzenlenen kahvaltı oturumunda ise Planet Retail Baş Ekonomisti Boris Planer, “Saklı Şehirler: Gelecek Neslin Perakende Merkezleri” isimli bir sunum yaptı.

Planer, sunumunda Deloitte firması ile birlikte 2 yılda hazırladıkları, perakende yatırımları için büyük fırsatlar taşıyan, potansiyelleri çok yüksek 10 şehrin bilgilerinin içeren raporu izleyicilerle paylaştı.

Gelecek perakendesinin saklı 10 şehri şunlar: Bogota, Chongqing, Ho Chi Minh City, Jakarta, Kolkata, Lagos, Lima, Manila, Nairobi, Yekaterinburg.

Perakendenin gelecekleri meydan okuyor
Londra, New York, Mumbai, Milan, Tokyo ve Hong Kong’da perakende eğitimlerine devam eden öğrencilerden oluşan 6 yarışmacı ekip, “Geleceğin Mağazasını Hayal Edin” temalı yarışma için hazırladıkları sunumları dünya perakende profesyonelleri ile paylaşıyor.

Ekiplerin üniversiteleri şunlar: Londra Moda Perakende Akademisi, New York Moda Enstitüsü, Mumbai Welingkar Yönetim Enstitüsü, Tokyo Keio Üniversitesi, Hong Kong Politeknik Üniversitesi.

Müşterinizi nasıl kazanır ve memnun edersiniz?
“Müşterinizi nasıl kazanır ve memnun edersiniz?" konulu Tüketici İçgörüsü ve Gelişen Müşteri Eğilimleri Paneli’ni Başkan Ian McGarrigle yönetti. Panelin katılımcılarını ise Desigual CEO’su Manel Adell, Koton ve BMD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, MasterCard Dünya Başkanı Hany Fam, Boots UK Genel Müdürü Elizabeth Fagan, Walmart Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı
Dave Cheesewright oluşturdu.

Ekonomik belirsizlik ve fiyat duyarlığının etkilerinin yaşandığı perakende dünyasında, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişimin tartışıldığı panelde, gelişmekte olan pazarları temsilen Koton ve BMD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz söz aldı. Yılmaz, Türkiye gibi ülkelerde moda algı ve beklentisinin giderek yükseldiğini belirterek, bu değişim küresel markalar içinde ilgili çekici olduğunu, Türkiye özelinde tüketicilerin istediği markaya ulaşabildiğini, bu yapı içerisinde markalar için
farklılaşmanın giderek zorlaştığını vurguladı.

Moda, fiyat, kalite algısının değiştiğine değinen Yılmaz, eskiden yerleşik olan “pahalı kalitelidir” algısının değiştiğini, tüketicinin kaliteyi ucuza almayı amaçladığını ifade etti. Kendi markası Koton’un gelişiminden örnekler veren Yılmaz, 2000 yılında 10 mağaza ile yola çıktıklarını, bugün müşterilerin yerel, bölgesel ihtiyaçları göz önüne alarak 85’i yurt dışında olmak üzere 285 mağazaya ulaştıklarını söyledi.

İngiltere’de mağaza açmak isteyen firmalara danışmanlık
İngiltere’ye yatırım mı yapmayı düşünüyorsunuz? Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı hizmetinizde… Türkiye’de 12 yıldır Ticaret ve Yatırım Müdürü olarak görev yapan Güliz Kıymaz, Dünya Perakende Kongresi’ne ilk defa bu sene katıldığını belirterek, İngiltere’de mağaza açmak isteyen firmalara danışmanlık vermekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

İngiliz Hükümeti’nin, ülkelerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere büyük kolaylık sağladığını vurgulayan Kıymaz, İngiliz markalarla iletişime geçmek isteyen, ortaklık hedefleyen firmalara, “doğru ortaklıklar” kurulabilmesi için her türlü desteği verdiklerini söyledi.


Dünya Perakende Kongresi'nin ilk gün notlarına şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.perakende.org/organizasyon/dunya-perakende-kongresinden-ilk-gun-izlenimleri-1342789308h.htmlGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri