Dünya Perakende Kongresi'nden ilk gün izlenimleri

19 Eylül 2012 Çarşamba

Dünya Perakende Kongresi, bugün Londra'da başladı. Kongreden aldığımız bilgileri saat başı sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz

dunya-perakende-kongresinden-ilk-gun-izlenimleri

Ahmet Oğuz TORAMAN / Londra
Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / İstanbul

Dünya Perakende Kongresi (World Retail Congress), bugün (19 Eylül) Londra’da start aldı. Kongre, Başkan Ian Mc Garrigle’nin açılış konuşmasıyla resmen başladı. Konular ve konuşmacıları takdiminin ardından sözü CBI Başkanı Sir Roger Carr aldı.

Euro Bölgesi’nde finansal kriz, Suriye ve Afganistan’da yaşanan olumsuz durum, gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin yavaşlamasının dünya ekonomisini olumsuz etkilediğine değinen Sir Carr,  ABD’deki “kırılgan iyileşme”ye rağmen perakendenin de mevcut durumdan nasibini aldığını söyledi.

UK olarak, euro bölgesinde olamamanın avantajını yaşadıklarına değinen Carr, İngiliz firmaların yüksek kredibilitesinin düşük faizle borçlanma imkanı tanıdığı için avantajlı olduğunu söyledi. İngiliz firmaların başarılarından örnekler verdi.

Dünya genelinde borca dayalı bir büyümenin söz konusu olduğunu söyleyen Carr, gecelik başarılar değil, hükümetlerinde desteğiyle kalıcı çözümlere ihtiyaç olduğunu söyledi. 2013’ün “şanslı bir yıl” olmayacağını vurgulayan Carr, gelecek 20 yıl içinde orta sınıfın çok daha büyüyeceğini kaydetti.

Tesco CEO'sundan 3 yeni müşteri trendi
Tesco CEO'su Philip Clarke, değişim dünyası konulu sunumunda her şeyin eskisine göre daha çok ve daha ulaşılabilir olmasına rağmen, dünyanın finansal bir baskı altında olduğunu, firmaların müşterilerinde “inanılırlık ve güvenirlik” yaratmak zorunda olduklarını söyledi. Sanal ortamda bir yarış yaşandığını söyleyen Clarke, perakendecilerin bu alana ciddi yatırımlar yaptığını dile getirdi.

Yeni 3 müşteri trendinden bahseden Clarke;
Müşterilerin;
1. Tüm hayatımı ben kontrol ederim:
Dijital teknolojinin müşterileri daha akıllı tüketiciler haline getirdiğini, sanal ortamda  müşterilerin fiyat araştırması yaptığını, fiyat karşılaştırdığını bunun güney kore’de \%70 ‘e kadar çıktığını
Müşterilere gerçekçi ve dürtüst olunması gerektiğini söyledi

2. Hayatım her zamankinden daha yoğun:
Dijital teknoloji, insanlara bu yoğunlukta yeni kolay alıveriş yollar bulmalarına yardımcı oluyor…

3. Param için daha fazlasını istiyorum:
“apps” uygulamaları tüketimin yeni ana caddeleri haline geliyor diye konuştu.

Perakende sektörüne yönelik de 4 öneride bulunan Clarke, şunları aktardı:
1. Kontrolü müşterinize verin
2. Müşteri sadakatini ödüllendirin
3. Müşteri ihtiyaçlarını tahmin edin
4. İlişkinizi zenginleştirin

Panel: Perakende'nin yeniden icadı
“Perakende'nin yeniden icadı” konulu panelin yöneticisi, The Robin Report CEO’su Robin Lewis; konuşmacılar ise: Tesco CEO’su Philip Clarke, Saks CEO’su Steve Sadove, Mastercard UK Başkanı Marion King, Bharti Walmart Başkanı Rajan Bharti Mittal.

Konuşmacılardan Steve Sadove ABD, Marion King tüketim harcamaları, Rajan Bharti Mittal ise Hindistan perakendesi ile ilgili bilgiler verdi. Philip Clarke ise Tesco’nun ABD’de küçülerek, Avrasya’da büyümeye devam edeceğini söyledi.


Deloitte Küresel Ekonomi Direktörü Ira Kalish’ten "Küresel ekonomiye bakış"
Gelişmekte olan BRİC ülkelerinden Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de büyüme oranlarında düşüş yaşandığını söyleyen Kalish, büyümedeki gerilemenin gelişmiş piyasaları tedirgin ettiği, bu gerilemenin bir durgunluğu beraberinde getirip getirmeyeceğinin tüm dünyada tartışıldığını söyledi.

Bazı iş alanlarında gelişmekte olan tabirinin bahsi geçen bazı ülkeler için geçersiz olduğunu, örneğin otomotiv sektöründe Hindistan’ın çok gelişmiş olduğu anlattı. Bir gerilemenin yaşandığı ama yeni pazarların ümit vermeye başladığını söyleyen Kalish, umut vaat eden pazarları Kolombiya, Kenya, Endonezya, Nijerya, Panama, Peru ve Vietnam olarak sıraladı.

Perakende dünyası için küresel bir kriz yerine, gelecek için umutlu olmayı gerektiren sebepler olduğunu kaydeden Kalish, bu sebepleri zeki tüketicilerin değişime yön vermesi, tüketicilerin teknolojik gelişmelere açık olması, demografik yapının giderek gençleşmesi ve insanların “alıveriş ihtiyacının” sürekli olması olarak sıraladı.

Konferansa Türkiye'den katılan firmalardan izlenimler
Dünya Perakende Kongresi’nde Türkiye’den 25 katılımcı bulunuyor. Katılım gösteren firmalardan bazıları şöyle: Bizim Toptan Satış, English Home, Öğretmen Çorap, Colin’s, Tema Mağazacılık, Teknosa, Koton, Turkcell, Mavi Jeans, LCWaikiki.

Perakende.org adına kongreyi izleyen Ahmet Oğuz Toraman, Turkcell Perakende Yönetimi Bölüm Başkanı Sait Ayaydın ve Turkcell Mağazaları&Online Satış Kanalları Yönetimi Bölüm Müdürü Sinem Başaran Uysal ile bir araya geldi.

Açılış toplantısı sonrası takip etmek istedikleri birçok oturuma yer sıkıntısı sebebiyle katılamadıklarını belirten Sinem Başaran Uysal, bu büyüklükteki bir konferansa hacimsel olarak az bir yer ayrıldığını, çok büyük gruplar ve kitleleri ilgilendiren böylesi bir organizasyon için, bulunan ortam da müsaitken, toplantı salonlarına yeterince yer ayrılmamasının şaştırtıcı olduğunu dile getirdi. Başaran Uysal, daha önce de dinleme imkanı bulduğu birçok önemli ismin güncel yorumlarını dinlemekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bizim Toptan Satış Ticari Pazarlama Grup Müdürü Tunç Emre Ersin ise aynı anda 5-6 sunumun bir arada olmasının zorluğuna değindi ve sunumları kaçırmamak için bir şirketten 5-6 kişinin aynı anda organizasyona katılması gerektiğini ve bunun da pek mümkün olmadığını vurguladı. Sunumlar arasında seçim yapmak zorunda bırakılmaktan duyduğu memnuniyetsizliği ifade eden Ersin, böylesi büyük bir organizasyon için sürenin uzatılabileceğini ve böylece katılımcıların arzu ettikleri oturumları kaçırmadan takip etmelerinin sağlanabileceğini kaydetti. Genel olarak yemek, servis ve hizmet kalitesinin de bu organizasyona yakışmadığını söyleyen Ersin, İstanbul’da düzenlenen kimi organizasyonları daha başarılı bulduğunu da sözlerine ekledi.

Taha Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vahap Küçük
BMD Genel Sekreteri Ekrem Utku
Penti Çorap Genel Müdürü Sami Kariyo

“Geleceğin Mağazası”
Geleceğin Mağazası isimli paneli, Retail Week Mağaza Editörü Yöneticisi John Ryan yönetti. Katılan panelistlerse şöyle: Tesco Tasarım ve Format Direktörü Simon Threadkell, Arcadia Tasarım Başkanı Guy Smith, Dassault Systems Başkan Yardımcısı Susan Olivier, Nordstrom Başkan Yardımcısı Dawn Clark ve Adidas AG Ticari Deneyim Direktörü Chris Aubrey.

Katılımcıların sunumlarının ardından panel yöneticisi John Ryan, sunumları 5 maddede topladı:
1. Müşterinizi dinleyin.
2. Teknoloji önemlidir ama her şey değildir.
3. Müşterilerinizin mağazalarınızda zengin, duygusal deneyim yaşamalarını sağlayın, müşterilerinin daima gözlerinin içine bakın.
4. Eğer doğru soruları sorarsak, dünyayı değiştirebiliriz.
5. Bir ülkenin perakendesi ve pazar yerleri, o ülkenin kültürel yansımasıdır.

20 ülkeden 70 perakendeci konuşacak
Kongre, 21 Eylül’e kadar, dünyan en seçkin perakendecilerini ağırlayacak. 60 ülkeden bine yakın katılımcının beklendiği kongrede 20 ülkeden 70 perakendecinin konuşması yer alacak. Konuşmacılar, günümüzde perakende sektörünü etkileyen en önemli konulara odaklanacak. Bu konulardan bazıları ise şöyle:
- Perakendede küresel ekonomik krizin etkileri
- “Omnichannel” perakende dünyasına nasıl adapte olunabilir?
- Mağazanın geleceğini anlamak
- Değişen tüketici, uluslararası büyüme ve dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri
- Rekabeti sağlamak için nasıl promosyonlar ve özel etiket sağlanmalı?


Kongre süresince detayları Perakende.org’dan takip edebilirsiniz. 

Kongre'nin başlamasıyla yapılan ilk kahvaltı toplantısında EMEA Perakende Araştırmaları  Başkanı Neville Moss, gelecek perakendesine ilişkin tablolar ve rakamlar paylaştı.  Bu tabloları ve kongreye dair fotoğraf galerilerini görmek için tıklayınız:
http://www.perakende.org/foto-galeri/dunya-perakende-kongresi-2012-genel-fotograflar-22/
http://www.perakende.org/foto-galeri/dunya-perakende-kongresi-2012-london-21/1Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri