Amerikan pazarından çekilen Tesco'nun kârı düştü

18 Nisan 2013 Perşembe

İngiltere'nin en büyük süpermarket zinciri olan Tesco'nun yıllık kârı yaklaşık 20 yıldır ilk kez düştü. Amerikan piyasasından çekildiğini de açıklayan Tesco, ABD'de Fresh & Easy adı altında faaliyet gösteren ve maliyeti 1,2 milyar sterlini bulan 199 mağazasını kapatıyor

amerikan-pazarindan-cekilen-tesconun-kari-dustu

Tesco, Amerika'dan başka Japonya pazarından da çekildiğini ve Çin'deki genişleme programının daha ölçülü şekilde yürütüleceğini de duyurdu. Şirketin İngiltere'deki gayrimenkulünün nominal değerinde de büyük bir azaltmaya gidildi.

Tesco'nun vergi öncesi yıllık geliri yüzde 51 düşüşle 1,96 milyar sterline indi. Amerika pazarından çıkışın maliyetinin de hesaba katıldığı vergi sonrası kârlar ise, yüzde 95,7 oranında düşerek 120 milyon sterlin olarak belirlendi.

Şirket, son 3 ayda, İngiltere'deki mağazalarında akaryakıt ve katma değer vergisi dışındaki satışlarında yüzde 0,5 oranında artış olduğunu açıkladı. Tesco'nun hareketli geçen Noel döneminde 5 Ocak'a kadarki 6 haftada satışlarıysa yüzde 1,8 artmıştı.

Dünyanın en büyük üçüncü süpermarketi olan Tesco, geçen yılın Ocak ayında yayımladığı yönetim kurulu başkanı Philip Clarke'ın liderliğinde yeniden yapılandırılıyordu.

Kaynak: BBC TürkçeGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri