Dev restoran zincirinde milyon dolarlık satış anlaşması

15 Mayıs 2013 Çarşamba

ABD'li fast food devi Burger King, Almanya'daki iştirakı Burger King GmbH'i Ergün Yıldız ve Rusyalı Aleksandr Kolobov'un ortağı olduğu Yi-Ko Holding GmbH'e sattı

dev-restoran-zincirinde-milyon-dolarlik-satis-anlasmasi

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya'da Burger King'in franchise haklarını elinde bulunduran Aleksandr Kolobov'un, ortağı Ergün Yıldız ile birlikte sahibi olduğu Yi-Ko Holding, Burger King'in Almanya'daki iştirakı Burger King GmbH'i 91 restoranı ile birlikte satın aldı. Satış maliyeti açıklanmazken, Yıldız ve Kolobov'un beş yıl içinde Almanya'da yeni Burger King restoranları açmak ve 57 restoranı 1,5 yıl içinde restore etmekle yükümlü oldukları açıklandı.

Almanya, Burger King için ABD'den sonra ikinci büyük pazar konumunda. Aleksandr Kolobov'un sahibi olduğu "Burger Rus" şirketi, 2010 yılında Rusya'da franchise sistemiyle ilk Burger King'i açmıştı. Bugün Rusya genelinde Burger King'in franchise sayısı 140'a ulaştı. Almanya'da ise Burger King'in 160 franchise'ı ve 673 restoranı bulunuyor.

Satış anlaşmasının bedelinin 240 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 57 restoranın tadile edilmesi yükümlülüğünden dolayı, Yi-Ko Holding'in Burger King'e 100 milyon dolar civarında ödeme yapmış olabileceği de belirtiliyor.

Kaynak: HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri