Fastfood devlerine grev şoku

05 Eylül 2014 Cuma

Reuters’ın haberine göre McDonald’s, Wendy’s Restaurants LLC, Burger King Worldwide Inc ve diğer fast food restoran çalışanları, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinde iş bırakmaya karar verdi

fastfood-devlerine-grev-soku

Reuters’ın haberine göre McDonald’s, Wendy’s Restaurants LLC, Burger King Worldwide Inc ve diğer fast food restoran çalışanları, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 şehrinde iş bırakmaya karar verdi.
İş bırakma eylemine bazı şehirlerdeki Macy’s, Sears, ve Dollar Tree çalışanlarının da katılması bekleniyor. 2013 Kasım’ında, New York’ta 200 kadar fast food çalışanı benzer bir iş bırakma protestosu yapmıştı. Çalışanlar, sendika kurmayı ve mevcut federal asgari ücret olan saat başı 7,25 doların saat başı 15 dolar çıkarılmasını talep ediyor.

Ortalama düşük sendika yok
Düşük ücretli çalışanların haklarını savunan National Employment Law Project tarafından analiz edilen verilere göre işlerinde en önemli mevkide çalışan fast food çalışanlarının dahi ortalama ücreti saat başına 8,94 dolar. Hemen hemen tüm özel sektör fast food işleri, sendikasız durumda. National Restaurant Association (Ulusal Restoran Derneği), restoran sektörünün 13 milyon Amerikalıyı istihdam ettiğini ve ücretlere ilişkin tartışmaların, gerçeklere dayanması gerektiğini belirtti. Kurumun idare ve yönetim ilişkileri başkan yardımcısı Scott DeFife, “Restoran çalışanlarının sadece yüzde 5, asgari ücretle çalışıyor ve bu ücretle çalışanların büyük çoğunluğu yarı zamanlı çalışanlar ve yarısı da gençler.” dedi.

En büyük eylem
Yakın zamanlı grevler sonrasında maaş politikalarını değiştirmemiş olan fast food şirketleri de dernekle benzer konuşmalar yapıyor. Aralarında McDonald’s restoranının da bulunduğu şirketlerin çoğu, çalışanlarına iyi işler ve büyük kariyer fırsatları sunduklarını söylüyor. National Employment Law Project’te avukat olarak çalışan Tsedeye Gebreselassie, Perşembe günkü grevin, Service Workers International Union’dan (Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası) gelen geniş çaplı finansal ve teknik destek ve toplum gruplarından, yerel siyasilerden ve dini çevrelerden gelen halka dayalı destek sayesinde bugüne kadarki en büyük girişim olma yolunda ilerlediğini belirtti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri