Mağaza vitrinlerine kısıtlama

01 Şubat 2013 Cuma

Fransa'da pek çok belediye önceki gün alınan yeni kararla vitrin dekorasyonu, tanıtım ve reklam amaçlı her türlü ışıklandırmaya kısıtlama getirildi. Bundan sonra mağazaların vitrin ışıklandırması gece saat 01.00’den sabah saat 07.00’ye kadar kapalı tutulacak

magaza-vitrinlerine-kisitlama

Uygulamayla kent merkezlerinde istenmeyen ve çevreyi rahatsız eden mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlar yayan ışık kaynaklarının insanlara ve tabiata zarar vermesinin önüne geçilmesi ve enerji tasarrufunda ilerleme bekleniyor.

Restoran, kafe, bar, mağaza, market, gibi değişik iş yerleri geç saatte dükkanlarını kapatıyorsa uygulamayla beraber kapanış saatinden bir saat sonra tüm ışıklandırmanın kapatılması; açılış saatinden bir saat önce ışıklandırmasını açması gerekecek.

Fransa Çevre Bakanı Delphine Batho geçtiğimiz Kasım ayında aldığı kararın ardından “Artık enerjide tasarruf etmenin zamanı geldi, daha fazla boş yere enerji harcayamayız” demişti.

Fransa’da yeni uygulama 1 Temmuz 2013’de başlayacak. Turistlerin yoğun ilgisini çeken tarihi mekânlar, simgeler, objeler ile Noel dönemi için özel müsaade ile ışıklandırma yapılabilecek.

Kaynak: Levent Gündüz / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri