Perakendenin yeni gözdesi: Duty free

20 Nisan 2016 Çarşamba

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 milyar avronun üzerinde ciroya ulaşan duty free’ler, perakendenin en önemli satış kanallarından biri olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor. Gümrüksüz satış dendiğinde akla gelen ilk mağazalardan birisi olan KKTC’nin Ercan Havalimanı’ndaki, Kaner Şirketler Grubu’nun işlettiği mağaza, ürün çeşitliliği ve tasarımıyla dikkatleri çekiyor. Kaner Şirketler Grubu Direktör Danışmanı Meliha Kaymak ile önemli bir büyüme yakalayan duty free mağazacılığı konuştuk

perakendenin-yeni-gozdesi-duty-free

Röportaj: Murat KÜÇÜK

Kaner Grubu’nu bize tanıtır mısınız?

200 bin nüfuslu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 550 kişiye istihdam olanağı sağlayan Kaner Şirketler Grubu sadece duty free alanında faaliyet göstermiyor. 1942 yılında iki Kıbrıslı Türk, Adem ve Vedat Kaner kardeşler tarafından kurulan şirketimiz, şu anda 3 farklı kıtada 7 Şirket altında faaliyetlerini sürdürüyor.

KKTC’de önemli markaların satışını yapıyorsunuz, bunları bizimle paylaşır mısınız?

Şirketimiz, marka temsilciliği ve toptan satış alanında; dünya sigara devi Philip Morris’in, Johnnie Walker, Smirnoff, Baileys, J&B, Tekirdağ ve Yeni Rakı gibi içki markalarının üreticisi Diageo’nun; Davidoff marka tütün ve sigaralarının üreticisi İmperial Tobacco’nun;  J. Cortes, Danneman, Habanos ve Toscano gibi dünyaca tanınmış tütün ve puro üreticilerinin Kıbrıs temsilciliğini sürdürüyor. Bunlara ilaveten, Ferrero, Valrhona, Goldkenn, Haribo, Duc D’o gibi çikolata; Caran d’ache, Sea&Sky, Capi Global Kipling Zippo aksesuarları, Lego oyuncakları ve tüm tanınmış güneş gözlüğü markalarını üreten Safilo, Marchon ve Luxottica gibi üreticilerin duty free temsilciliği de tarafımızca yürütülüyor. Furla, Tumi, Cerutti, Zeades, ve Desqual markalarının ürünleri de mağazalarımızda bulabilirsiniz.

KKTC için perakende alanında bir ilki başardınız, bunu da konuşabilir miyiz?

Coca Cola firmasının KKTC distribütörü ve Efes Pilsen için de KKTC’nin büyük bir bölümünün distribütörlüğü şirketimize ait. Şirketimiz hizmet ve gıda sektöründe KKTC de bir ilke imza atarak, ülke tarihinde ilk kez uluslararası bir franchising anlaşmasını Gloria Jeans’ Coffees ile 2007 yılında imzalamayı başardı. Arkasından, 2013’te Domino’s Pizza’nın area developer’i olduk.

Son yıllarda önemli bir büyüme gösteren duty free mağazacılık, 1 milyar avronun üzerinde ciro elde etti. Siz bu büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Dünyanın her yerinde, duty free mağazaları çok sayıda farklı ürün grubunun bir arada bulunması, mağaza ve raf düzenlerinin cazibesi, değişik promosyonların düzenli şekillerde mağaza içinde uygulanmasıyla her zaman ilgi odağı olmuştur. duty free alışveriş hakkı, sadece uluslararası havalimanından uçan yolcu için geçerlidir. Yolculuk stresi ile havalimanına gelen misafir, binlerce ürün ve rengarenk ambalajlarla her zaman ilk stres atma noktası olan duty free’lerde bulur kendini. İhtiyacını alır ve diğer cazip, avantaj sağlayan başka bir ürün varsa alışverişine devam eder. Genelde dünyadaki duty free’ler; büyük mağazalar olup tek bir işletmeci tarafından işletilir. Operasyon hacmi arttıkça elde edilen fiyat ve maliyet avantajlarından yararlanarak daha iyi fiyatlara daha iyi bir hizmet verme yolunu en iyi kullanan duty free’lerdir. KKTC’deki uygulama 2012 yılının sonuna kadar dünyadakilerden farklıydı. 11 farklı firma, ayrı ayrı 11 küçük mağazayı işletmekteydi.  Mağazalar yüzde 90 aynı ürün gamını satmaktaydı. Aralık 2012’de duty free işletmecisi olarak Kaner Şirketler Grubu tüm diğer 10 mağazanın tüm stoklarını devralarak ve mekanı genişleterek Ercan Havalimanı’ndaki duty free işletmesini de dünya havalimanlarındaki duty free konseptine uyarlayarak işletmeye başladı.  Bu kapsamda, Kıbrıs’ta duty free mağazacılığı son 2,5 yıl içerisinde gerek sunum ve hizmet, gerekse ürünlerin çeşitliliği ve derinliği olarak epey yol kat etmiş ve dünya standartlarına geldi.

Mağaza tasarımı önem kazandı

Duty free’ler hiç mi vergi ödemiyor? Eğer kendine özel bir vergi sistemi varsa bunun kriterleri neler?

Duty free vergiden muaf mağaza anlamına geliyor. Türkiye’de dahil olmak hiçbir ülke duty free’lerden vergi almaz. Ancak KKTC’deki uygulama farklıdır. Duty free’de satılacak olan ürünlerin tümüne belli bir miktar vergi veriyoruz. Bu miktar ürünün KKTC’ye girişindeki toplam maliyetin üzerinden hesaplanır ve sigara ve tütün ürünleri için yaklaşık yüzde 65’e, diğer tüm ürünlerde ise yüzde 10 denk gelir.

Gümrüksüz mağazalarda eskiye nazaran mimari tasarım daha fazla önem kazandı. Siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Tüm dünyada başlayan büyük şehirlerde her noktada bulabileceğiniz alışveriş merkezleri mantığı, havalimanlarında duty free konseptlerle de kendini gösterdi. Buna göre; havalimanlarının alışveriş merkezi de duty free’lerdir diyebiliriz. Daha öncede söylediğimiz gibi, yolculuk stresi ile havalimanına gelen misafire ilk yaklaşımdır aslında, onu güzel şık bir mimari yapı ile karşılamak. Mağazaların dış cephe mimarisi dışında içerde kullanılan raf düzeni, duvar-kolon kullanımı, marka yönlendirmeleri misafirin kendi başına kolaylıkla alışveriş yapmasını sağlamak yönünde olmalıdır. Bu farkındalık her zaman her iki taraf için de memnuniyet sağlar. 

Siz bu kapsamda hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Biz de bu dinamiklerin iki taraflı faydası anlayışıyla, havalimanı otoritesi olan TT Airport ile yeni bir anlaşma imzaladık ve Ocak 2013 tarihi itibari ile toplam bin 540 metrekare işletme hakkına sahipken, bugün buna 850 metrekare ticari alan daha ilave etmiş bulunuyoruz. Parfüm ve kozmetik tarafındaki büyüme ihtiyacının içki, sigara, oyuncak ve çikolata içinde mecburi olduğunu fark etmemiz, mağaza düzenini değiştirmemize ve renovasyona başlamamıza neden oldu. Konsept mağaza adıyla açmış olduğumuz bölümümüzde hali hazırda satışını gerçekleştirmekte olduğumuz Desigual, Tumi, Cerutti 1881, Furla gibi markalara bu yıl yenileri katılacak. Moda ve aksesuar mağazamızı da genişletip, güneş gözlüğü, saat, hediyelik eşya, elektronik ve seyahat kitleri gibi gerekli ürünlerin daha geniş ürün gamlarını ve markalarını misafirlerimizle buluşturmayı planlıyoruz. Misafirimizin dikkatini çekeceğine inandığımız promosyon ve aktivite alanları da yeniden planlıyoruz. Buna göre; parfüm ve kozmetik, çikolata, oyuncak ve içki bölümlerimizde 3 farklı promosyon alanı yeniden biçimlendirilecek. Bu çalışmaların finalinde, alışveriş sonrası kasa hizmetinde de yeniliğe gidiyoruz. Daha geniş, konforlu, müşteriyi minimumda bekletecek şekilde kasa dizaynları üzerinde çalışmalar yapıyoruz.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri