Süpermarket devine rüşvet soruşturması

15 Ağustos 2012 Çarşamba

Dünyanın en büyük perakende zinciri ABD’li Wal-Mart’ın adı rüşvet, para aklama ve vergi kaçırma skandallarına karıştı

supermarket-devine-rusvet-sorusturmasi

ABD Temsilciler Meclisi, Wal-Mart’ın Meksika’daki iştirakinin vergi kaçırma ve para aklama gibi olaylara karışmış olabileceği üzerine, şirket için inceleme başlattı. Yetkililer, Wal-Mart CEO’su Michael Duke’e yazdıkları mektupta, “Şirket içi yazışmalarınızda Wal-Mart’ın sadece rüşvet operasyonları değil vergi kaçırma ve kara para aklama gibi faaliyetlere kolaylık sağladığına yönelik ipuçları ele geçirdik” ifadesini kullandı. Wal-Mart’tan şikayetlere yönelik herhangi bir açıklama gelmedi.

ABD’li yetkililerin süpermarket zincirine yönelik soruşturmalarına bu yılın başlarında New York Times gazetesinde dev zincirin Meksika’daki operasyonlarına yönelik rüşvet iddialarını gündeme getirmesinin ardından başladığı ifade edildi. Wal-Mart bu haberin ardından ABD Adalet Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ile ortak hareket ettiklerini belirtti. ABD Temsilcisi yetkilileri ise şirketin soruşturmada kendileriyle işbirliği yapmaktan kaçındığını belirtti.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri