Türk firmanın cezasını dünya devleri çekecek!

27 Eylül 2017 Çarşamba

İstanbul’da faaliyet gösteren ve dünya giyim devleri Zara, Mango ve Next’e üretim yapan Bravo Tekstil işçileri fabrika sahibinin ortadan kaybolmasının ardından haklarını arıyorlar. İşçiler tazminatlarının ve ödenmeyen maaşlarının Zara, Mango ve Next tarafından ödenmesini talep ediyorlar

turk-firmanin-cezasini-dunya-devleri-cekecek

Çeviri: Deniz Emiroğulları

 

İstanbul’da faaliyet gösteren ve dünya perakende devleri Zara, Mango ve Next’e üretim yapan Bravo Tekstil’in yaklaşık 140 işçisi fabrikanın 2016 yılı Temmuz ayındaki ani iflasından ve fabrika sahibinin ortadan kayboluşundan sonra ödenmeyen maaşları, tazminatları ve yıllık izinleriyle ortada kaldı. Şimdi ise işçiler kendilerine yapılması gereken yarım milyon pound’dan fazla borcu bu 3 perakende devinin ödemesi için çağrı yapıyor. İşçilere ödenmesi gereken toplam işten çıkarma tazminatı ise 570 bin pound civarında.

 

Geçen yıldan beri sendikalar ve Clean Clothes Campaing aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışan işçiler ne yazık ki bir sonuç alamadı.

 

Söylentilere göre ise fabrikanın 4’te 3 üretimi Zara için yapılıyor; fakat Inditex Group tazminatın tamamının sorumluluğunu almayı reddediyor.

 

Next ve Mango da tüm sorumluluğu almayı reddederek, borcun 4’te 1’ini hesapladığını belirtti.

 

Clean Clothes Campaign’den Bego Demir, markaların ana işverenler olduğunu belirterek: “Büyük markalar tedarikçilerinin her alanını kontrol edebilirler. Dolayısıyla, işçilerin maaşlarının tam ödendiğinin ve güvenli bir ortamda çalıştıklarından emin olmak isterler. Öyle de yapmak zorundalar.” dedi.

 

Bu haber, Ben Stevens’ın www.retailgazette.co.uk’taki 26.09.2017 tarihli haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri