E-ticaret artıyor, alışveriş mobilleşiyor

15 Mart 2016 Salı

Nielsen’in online araştırmasına katılanların yüzde 57’si son altı ay içerisinde yurtdışındaki bir e-perakende firmasından ürün satın aldığını belirtiyor. Perakende firmaları, cihaz penetrasyonu sayesinde “öncelikle mobil”den “sadece mobil” stratejisine geçiş yaparken tüketiciler için de bu stratejiye uygun ödeme seçenekleri sunmaya başlıyor

e-ticaret-artiyor-alisveris-mobillesiyor

E-ticaret, giderek daha mobil hale gelirken yenilikçi teknolojiler, dünya genelindeki tüketicilerin ürünlere sınırsız bir şekilde erişimini mümkün kılıyor. Tüketiciler artık ne kendi bölgelerindeki yerel mağazaların ne de ülkelerindeki diğer mağazaların sundukları ürün seçenekleriyle sınırlı kalmak istemiyor. Nielsen’in global araştırmasına online olarak katılanların yüzde 57’si son altı ay içerisinde yurt dışındaki bir online perakende firmasından ürün satın aldığını belirtiyor. Bu trendin yaygınlaşmasını sağlayan mobil yenilikler ise çeşitli coğrafyalarda farklılık gösteriyor. Hindistan’da daha hızlı yüklenen perakende uygulamalarından Sahra Altı Afrika’da dijital cüzdan tanımlı kartlara kadarsayısı hızla artan buyenilikçi fırsatlar sayesinde, perakende firmaları yeni tüketicilerine farklı ve yeni şekillerde hizmet verirken tüketicilerin ise kendilerine sunulan bu fırsatları kullandıkları görülüyor.


Teknolojinin benimsenmesi ve altyapıların iyileştirmesi daha fazla sayıda tüketiciyi online platformlara çekiyor, böylelikle tüketiciler hem dijital platformlara daha fazla aşina oluyor hem de bu platformları kullanırken kendilerini rahat hissediyor. Sonuç olarak, online ticaretin sürekli gelişimi kaçınılmaz görünüyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerle beraberNielsen Global Online Ticaret Araştırması (NielsenGlobal Connected Commerce Survey) da 26 ülkede 13 bin katılımcıya ulaşarak tüketicilerin neden e-ticareti kullandıklarını araştırdı.


Türkiye seyahat alışverişinde dünyada ilk 3’te
Türkiye, yüzde 60’la online alışverişte en fazla seyahat satın alınan ülkeler arasında üçüncü sırada. Bu alanda ilk sırada ise yüzde 67 ile İspanya yer alıyor. ABD ise yüzde 62 ile İspanya’nın ardından ikinci sırada geliyor. Türkiye’nin online alışverişte dünya sıralamasına girdiği bir diğer alan ise paketli gıda ürünleri… Türkiye bu alanda da yüzde 21 satın alma oranı ile yedinci durumda.


Mobil cihazlar, e-ticaretin büyümesinde önemli rol oynuyor
Birçok bölge halen düşük internet penetrasyonu, yüksek erişim maliyetleri ve güvenli olmayan bağlantılar gibi önemli altyapı zorluklarıyla karşı karşıya. Bazı yenilikçi e-perakende firmalarıtüketicilerine hızlı yüklenen mobil uygulama ve internet sitesihizmetleri sunarak bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor. Araştırmaya online olarak katılanların yüzde 32’si internet bağlantılarının online alışveriş yaparken kendilerinin rahat hissetmelerini sağlayacak kadar kesintisiz ve güvenilir olmadığını belirtiyor. Söz konusu pazarlarda mobil cihazlar, e-ticaretin büyümesinde çok önemli bir rol oynarken bir çok yeni ve yetersiz hizmet alan tüketiciyide online platformlara çekmeyi başarıyor. Bu durummobil cihazların gelecekte de öneminin devam edeceğini gösteriyor. Nielsen Türkiye E-ticaret Müşteri Çözüm Ortağı Nur Serenlikonuyla ilgili olarak “Birçok insan alışveriş yapmak için bilgisayar kullanırken, bazı ülkelerde alışveriş yapmak için mobil cihaz kullanma oranı çok daha yüksek… Hindistan, Tayland, Türkiye ve Nijerya'da birçok kategoride ortalamadan daha fazla akıllı telefon/mobil telefon üzerinden alışveriş yapılıyor.” açıklamasını yaptı.


Türkiye’de online alışverişte güven endişesi var
Nur Serenli“Özellikle büyüyen pazarlarda bütün kategorileri etkileyen güven ve teknik alt yapı gibi çeşitli engeller söz konusu... Öncelikle güven, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çevrimiçi katılımcıların yarısından fazlasının (yüzde 57), e-ticaret sitelerinin kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde saklayacağından şüpheleri var. Endişeler yüzde 67 ile en fazla Meksika ve Tayland'da; bunu yüzde 66 ile Çin, yüzde 66 ile Filipinler, yüzde 66 ile Türkiye ve yüzde 66 ile Güney Afrika takip ediyor.” şeklinde konuştu. Öte yandanHindistan, mobil trendleri yönlendiren ülkelerden biri olarak göze çarpıyor. Bu ülkedeki bir dizi online perakende firması‘öncelikle mobil’den ‘sadece mobil’ stratejisine geçmiş durumda. Mobil alışverişe geçiş sadece gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bir olgu değil. IBM, 2015 yılında ABD’de yılın en yoğun alışverişinin yaşandığı gün olan Siyah Cuma’da gerçekleştirilen tüm online alışveriş trafiğinin yüzde 57’sinin mobil cihazlarla yapıldığını bildirdi. 2014 yılının aynı döneminde bu oran sadece yüzde 15’ti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri