Giyimde e-ticaretin kazananı olma ipuçları

23 Haziran 2014 Pazartesi

Userspots Kurucusu ve Kullanılabilirlik Analisti Mustafa Dalcı, hazır giyime yönelik e-ticaret sitelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kullanıcıların, kıyafetleri tanıtan mankenlerin üzerindeki tüm giysileri satın almaya istekli olduğunu belirten Dalcı, “Bu tür hazır kombinler, hangi kıyafeti hangisi ile eşleştirebilecekleri konusunda kullanıcılara yardımcı oluyor. Kullanıcılar ayrıca, farklı zamanlarda satın alınan birbirleri ile uyumsuz ürünleri nasıl değerlendirebilecekleri konusunda da yönlendirmeye ihtiyaç duyuyor. Ek olarak, özellikle büyük beden kıyafetlerin mankenler üzerinde görülememesi, ‘sanal ayna’ gibi uygulamalara olan ihtiyacı artırıyor” dedi

giyimde-e-ticaretin-kazanani-olma-ipuclari

Markalara kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi tasarımı konusunda servisler sunan Userspots’un Kurucusu ve Kullanılabilirlik Analisti Mustafa Dalcı, hazır giyime yönelik e-ticaret sitelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hazır giyim satışı yapan e-ticaret sitelerine alışveriş ya da sadece ürünleri incelemek amacıyla gelen kullanıcıların aklındaki soruların aynı olduğuna dikkat çeken Dalcı, “Kullanıcılar ilk olarak gördükleri ürünün kendi bedenlerine uyup uymayacağını, beğendiği ürünlerin hangi ürünlerle birlikte kullanılabileceğini düşünüyor. Örneğin bir gömlek ise etekle mi yoksa pantolonla mı giymenin daha iyi olacağı gibi sorular öncelik kazanıyor” dedi.

Bugün birçok e-ticaret sitesinde kıyafetleri tanıtan mankenlerin beden ölçülerinin verildiğini belirten Dalcı, “Bu durum, kullanıcılara karşılaştırma olanağı sunuyor ve mankenin ölçülerine yakın bedenler giyen kullanıcıların alacakları ürünle ilgili fikir edinmesini kolaylaştırıyor. Ancak 3XL gibi büyük bedenlerde manken kullanılmaması, kullanıcının ürünle bağ kurmasını zorlaştırıp satın almayı engelliyor. Bazı alışveriş siteleri, bu duruma çözüm olarak “sanal ayna” olarak da adlandırabileceğimiz çeşitli araçlar sunarak, kullanıcıların kendi giysileri üzerinden karşılaştırma yapmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu.

Eksik içerik siteden uzaklaştırıyor
Ürünlerle ilgili içerik eksikliklerinin de kullanıcıları başka kanallara yönlendirdiğini söyleyen Dalcı şu bilgileri verdi: “Bir bluzun kumaşı hakkında bilgi olmaması, bir gömleğin desenini anlatacak kadar yeterli görsel bulunmaması, bir çantanın detay ve iç görsellerinin eksikliği, karar verme süreçlerini etkiliyor. Satın alınan ürünün beklentilere uygun olmaması durumunda mutsuz olan müşteriler siteye ve markaya karşı sempatilerini de yitiriyor. Beklentilerini karşılamayan ya da beden sorunu olan ürünleri iade etmek de kullanıcıların kaçınmak istediği bir durum. E-ticaretteki düzenlemelerle birlikte iade süreçleri geçmişe kıyasla çok daha kolay olsa bile, bu konuda bilgisi olmayan veya kötü deneyime sahip olan kullanıcılar e-ticaret sitelerini sadece katalog olarak kullanıp mağazalardan alışveriş yapmaya yönelebiliyor.”

Modelin üstünde yer alan tüm parçaları birlikte satın alma yönünde bir kullanıcı eğilimi olduğunu belirten Dalcı şunları söyledi: “Gerçekleştirdiğimiz kullanılabilirlik testleri de bu eğilimi doğruluyor. Hazır kombinler ilgi çekiyor çünkü kullanıcılar farklı zamanlarda satın aldıkları ürünlerin birbirleri ile olan uyumunu genellikle öncelikli olarak değerlendirmiyor. Özellikle indirim zamanlarında düşük fiyat etiketleri kullanıcıları bir an önce ürünleri satın almaya teşvik ediyor. Ancak dolabında birçok uyumsuz giysi biriken kullanıcılar bu alışverişleri bir noktadan sonra kötü deneyim gibi değerlendiriyor. İhtiyaç hazır kombin yönünde olunca, öneriler mağazadaki satış danışmanları, arkadaşlar ve moda blogları üzerinden geliyor. E-ticaret siteleri henüz bu ihtiyacı karşılayamıyor.”

Kombin ihtiyacının etkinlik odaklı alışverişlerde daha bariz bir şekilde ortaya çıktığına değinen Dalcı, “Birçok kişinin iş, doğum günü partisi, nişan ve nikah gibi etkinlikler için alışveriş yaptığını görebilirsiniz. Bu etkinliklerin genel geçer bilinen temaları olduğu gibi, daha özel temalı davetlere hazırlananlar için doğru ürünü ve daha önemlisi kombini bulma ihtiyacı artıyor. Etkinlik konusu, artık tek bir ürünün bir anlam ifade etmediği, onu tamamlayan parçalar ile temayı oluşturduğu bir alışverişe dönüşüyor. Yine bu noktada, alışveriş sitelerinin kullanıcıyı ürünle ilgili bilgi vermek dışında da yönlendirmesi önem kazanıyor” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri