Türkiye'de internet tüketicileri parayı kitaba ve müziğe yatırıyor

07 Temmuz 2017 Cuma

KPMG, 51 ülkede 18 bin 430 tüketiciyle gerçekleştirdiği Küresel İnternet Tüketicileri Raporu ile 2017’de 2,4 trilyon dolarlık hacme ulaşması beklenen küresel e-ticaretin nabzını tuttu. Türkiye’den de 273 tüketicinin katıldığı araştırmaya göre, Türkiye’deki tüketiciler 2016 yılında internet üzerinden en çok kitap ve müzik kategorisinde alışveriş yaptı. Türkiye, internet alışverişinde ABD ve Batı Avrupa’yla yarışır hale geldi

turkiyede-internet-tuketicileri-parayi-kitaba-ve-muzige-yatiriyor
KPMG, 2016 yılı boyunca 51 ülkeden 18 bin 430 tüketiciyle görüşerek küresel internet alışverişinin nabzını tuttu. KPMG Küresel İnternet Tüketicileri Raporu, yaşları 15 ile 70 arasında değişen ve son 12 ay içerisinde internetten en az bir ürün satın almış kişilerle yapıldı. İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin davranış, tercih ve tutumlarını inceleyen araştırmaya Türkiye’den de 273 tüketici katıldı. E-ticaretin hızla büyüdüğünü gösteren araştırmaya göre Türkiye internet alışverişinde parayı en çok kitap ve müziğe harcadı. Bunu elektronik/bilgisayar, aksesuar, gıda, oyuncak/oyun/video oyunları, kadın ayakkabı/giyim ve spor malzemeleri kategorileri takip etti.


Araştırmayı değerlendiren KPMG Pazarlama ve İş Geliştirme Lideri Sinem Cantürk, ”Türkiye’den araştırmaya katılan  internet tüketicilerinin yılda ortalama 15 internet alışverişi yaptığı ortaya çıktı. Bu oran Amerika-Batı Avrupa’nın biraz altında olsa da gelişmiş ülkelerle yarıştığımız anlamına geliyor. Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın ise üzerinde yer aldı. Asya bu konuda açık ara lider konumda. Asya ülkelerinde internet alışverişini temel tercih sebebi ise tüketicilerin şehirlerdeki ve alışveriş merkezlerindeki kalabalıktan kaçma isteği olarak belirlendi” dedi. 


KPMG 2016 Küresel İnternet Tüketicileri Raporu’ndan Türk tüketiciler ile ilgili dikkat çeken bazı başlıklar şöyle: 
- Araştırmaya katılan Türk internet tüketicileri yılda ortalama 15 kere internet alışverişi yapıyor. Bu oran Amerika ve Batı Avrupa’nın biraz altında olmasına rağmen Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın üzerinde. 
- Son 1 yılda, araştırmaya katılanların yüzde 50’si kitap/müzik, yüzde 40’ı elektronik/bilgisayar, yüzde 38’i aksesuar, yüzde 34’ü gıda ve yüzde 33’ü oyuncak/oyun/video oyunu, yüzde 25’i kadın ayakkabı/giyim ve yüzde 25’i spor malzemeleri alışverişi yapmış.
- Erkekler en çok kitap/müzik (yüzde 49), elektronik (yüzde 46) ve ayakkabı (yüzde 37) satın alırken kadınlar kitap/müziğin (yüzde 50) ardından en çok ayakkabı (yüzde 47) ve kıyafet (yüzde 46) alıyor. 
- Tüketiciler alışverişlerini yüzde 70 oranında kendisi için, yüzde 27’si aile üyeleri için, yalnızca yüzde 3’ü arkadaşları için yapıyor.
- Alışverişlerin yüzde 40’ı yabancı orjinli marka/satıcı/internet sitesinden yapılmış.
- Alışverişlerin yüzde 33’ü perakende web sitesi, yüzde 30’u sadece e-perakende, yüzde 20’si marka/üretici web sitesi üzerinden yapılmış.
- Alışverişlerin yüzde 25’i bir gün içerisinde, yüzde 80’i ise bir hafta içerisinde düşünülüp gerçekleşti. 
- Alınan ürün yüzde 35 oranında internet mağazasında bulundu, yüzde 25 arkadaşlardan duyuldu, yüzde 20 ordanında ise sosyal medyada görüldü.
- Ürün hakkında alışveriş öncesi kullanıcı yorumları yüzde 45 internet üzerinden, yüzde 55 markanın kendi sitesinden araştırıldı.
- Tüketicilerin yüzde 66’sı alacakları ürün için maksimum 1 saat araştırma yaptı.
- Alışverişte son karar verilirken yüzde 33 marka itibarı ve algısı, yüzde 25 fiyat düzeyi ve promosyon, yüzde 18 ürün özellikleri ile yüzde 15 internet yorumları etkili oldu. 
- Tüketicilerin yüzde 45’i güven duyduğu, yüzde 25’i ise en iyi fiyatı veren kanaldan ürününü aldı. 
- Bir internet alışveriş sitesine olan güven yüzde 65 bilinirliği ve itibarı, yüzde 60 hakkındaki yorumlar, yüzde 40 ise kullanıcı uyumlu, kolay ve bilgilendirici bir ara yüzü olmasına bağlanıyor.
- İnternet alışverişlerinde, tüketicilerin yüzde 56 laptoplarını, yüzde 13 akıllı telefonlarını, yüzde 5’i tabletlerini tercih etti. 
- Laptop tercih edenlerin yüzde 55’i ürünü incelemenin ve ödeme yapmanın daha kolay olduğunu düşünüyor. Telefondan alışveriş yapanların yüzde 65’i her an yanında olduğu için bu yöntemi kullandığını söylüyor. Tabletten yapanlar ise yüzde 25 oranında markanın/perakendecinin kendi uygulamasını kullandığı için tercih ediyor. 
- Tüketicilerin yüzde 75’i mağazadayken, akıllı telefonundan aradığı ürünü kontrol ediyor. Bunun en büyük sebebi diğer kanallarla fiyat karşılaştırması yapmak.
- Araştırmaya katılanların yüzde 67’si mağazaya gitmek yerine internetten alışveriş yapma nedenini, ‘7/24 alışveriş imkanı’  diye açıklıyor. Yüzde 60’ı fiyatları karşılaştırabildiği için tercih ettiğini söylüyor. Yüzde 50’si zamandan tasarruf ettiğini belirtiyor. 7/24 alışveriş imkanının yanında kadınlar zamandan tasarruf etmek için internetten alışverişi tercih ederken erkekler fiyat karşılaştırabilme imkanına önem veriyor. 
- Mağazaya gidenlerin yüzde 60’ı ürünü görmek istiyor. Yüzde 20’si kişisel verilerini paylaşmak istemediği için mağazadan alışveriş yapıyor.
- İnternet alışverişlerinin yüzde 93’ü kredi kartlarıyla yapılıyor. 
- İnternet tüketicilerinin yüzde 61’i internet perakendecilerinin müşteri bilgilerini korumaya (kişisel veriler), yüzde 33’ü marka hikayelerine, gıda ve ürün güvenliğine, toplum sağlığı ve yararına yani sürdürülebilir ve bir üretim ve tüketime odaklanılmasını istiyor.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri