E-ticaretin yükselen yıldızı: Gıda sektörü

31 Temmuz 2012 Salı

Yüzde 17’lik oranı ile e-ticarette en çok işlem hacmine sahip sektörler arasında dördüncü sırada yer alan gıda sektörü, hem gıda perakendecileri hem de bağımsız girişimciler için önemli fırsatlar vaat ediyor. Rakamlara bakıldığında ABD’ye kıyasla Türkiye’nin henüz emekleme aşamasında olduğunu söyleyen Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, bu geride kalma durumunun önemli fırsatlara işaret ettiğini vurguladı

e-ticaretin-yukselen-yildizi-gida-sektoru

Türkiye’de her yıl yaklaşık yüzde 50 büyüme hacmine sahip olan e-ticaret sektörü, içinde barındırdığı fırsatlarla her sektörden yatırımcının ilgisini çekiyor. Yüzde 17’lik oranı ile e-ticarette en çok işlem hacmine sahip sektörler arasında dördüncü sırada yer online gıda sektörü, önemli bir büyüme potansiyeli vaat ediyor. E-ticarete yeni başlayan ya da mevcut sistem veya stratejilerini güçlendirmek isteyen firmalara geniş kapsamlı bir servis modeli sunan Inveon’un Yönetici Ortağı Yomi Kastro, küresel çapta online gıda perakendeciliği sektörünün tahmini büyüklüğünün 23 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirterek, “Bu rakamın 9 milyar doları ABD’den ve bir o kadarı da İngiltere’den geliyor. 2014’e kadar sanal market pazarında yüzde 50’lik bir büyüme olacağı tahmin ediliyor. Dünyanın en büyük perakendecilerine bakıldığında, sanal marketin en kuvvetli oyuncusunun geçtiğimiz yılki cirosunun yaklaşık yüzde 4’ünün online kanaldan geldiğini görüyoruz. Türkiye’deki sanal market cirolarında ise bu oran yüzde yarımın bile altında” diye konuştu. 

 
Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye’nin sanal market penetrasyonunda 1’e 10’luk bir geride kalma durumunun söz konusu olduğunu kaydeden Kastro, “Bu durum, aslında sektörün önemli fırsatlar barındırdığını da gösteriyor. Doğru bir pozisyonlanma ile büyüme vaat eden bu pazarda etkin bir konuma gelinebilir” tespitinde bulundu.
 
Müşteri ilişkileri operasyonlarında kritik noktanın müşteri kazanmaktan çok, müşteriyi sadık tutmak olduğuna değinen Kastro, “Konvansiyonel mağazacılıkta uygulanan müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımları e-ticaret için yeterli değil. Buradaki sadakati yakalamak için farklı ve yeni uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Bir müşteri, sunulan hizmetten memnun olmasa bile, sadece konum olarak kendisine yakın olduğu için bir mağazayı tercih edebilir. Ancak e-ticarette, mutsuz müşterinin rakip siteye yönelmesi yalnızca birkaç saniye alır ve o müşteri kaybedilmiş sayılır” diye konuştu.  
 
“Kırılma noktalarını fark edenler kazanacak”
Birkaç yıl önce Güney Kore pazarına giren ABD’li bir perakende devinin oldukça yaratıcı bir uygulama sayesinde mağaza sayısını artırmadan pazar lideri olunabileceğini gösterdiğini söyleyen Kastro, “Şirket, metro istasyonlarına kurduğu, cep telefonundan alışveriş yapmayı sağlayan sanal market uygulaması ile kısa sürede pazar lideri olmayı başardı. Bir takım sektörlerde kırılma noktalarının öneminin farkında olmak gerekiyor. Kırılma noktasından uzak bir dönemdeyseniz, pazarda çok büyük değişiklikler veya sektör liderleri açısından herhangi bir risk söz konusu olmayacaktır. Bu noktada e-ticaretin, tüm perakende sektörü için bir kırılma noktası olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
 
Inveon hakkında
Inveon, başta e-ticaret alanında olmak üzere, perakende ve ilaç sektörlerinde, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarına özelleştirilmiş servisler sunuyor. Inveon, e-ticarete yeni başlayan ya da mevcut sistem veya stratejilerini güçlendirmek isteyen firmalara geniş kapsamlı bir e-ticaret servis modeli sunuyor. Yazılım altyapısı ve tasarım, e-ticaret strateji danışmanlığı ve e-ticaret dijital pazarlama danışmanlığı, bu kapsamda Inveon tarafından sunulan servisleri arasında yer alıyor. Inveon servislerini tercih eden e-ticaret firmalarından bazıları şunlar: Özdilek, Hotiç, D'S Damat, 1V1Y.com, Bonvagon, Ykmden.com ve Kipling.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri