EBK’dan “hastalıklı et” iddialarına yanıt

17 Ağustos 2012 Cuma

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, piyasaya sağlıksız et sürüldüğü iddialarına ilişkin, “Tüketiciler bize, ürünlerimize hiçbir şekilde endişe duymadan güvensinler ve tüketimi arzu ettikleri mağazadan yapsınlar” dedi

ebkdan-hastalikli-et-iddialarina-yanit

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kurumun Sakarya kombinasında düzenlediği basın toplantısında, EBK’nın 1952 yılında besiciye sürekli ve düzenli pazar sağlaması, tüketiciye de hijyenik ortamda ürettiği et ve et ürünlerini en uygun fiyatla, en uygun ortamda satması, fiyatta ve kalitede özel sektöre öncü olması amacıyla kurulduğunu hatırlattı. Pazardaki arz açığını kapatabilmek için Bakanlar Kurulu’nun EBK’yı özel sektörle beraber, canlı kasaplık sığır ve karkas et ithalatıyla görevlendirdiğini anımsatan Ulubaş, ”Etin pazardaki arzı, talebi karşılayamadığından dolayı karkas etin fiyatı bir ara 18 TL’ye çıktı ve kıymanın fiyatı da bir ara 30 TL’ye çıktı. Bugüne kadar 30’u İstanbul olmak üzere 74 tane franchise yöntemiyle satış yapan mağaza, 16 tane de kendi mağazamız var. Yılsonuna kadar bunu 116 sayısına ulaştırmayı düşünüyoruz. Hiç kar etmeyen bir kurumuz. Kar etmeden, şu anda 18,5 TL’ye kıyma veriyoruz, 23 TL’ye de kuşbaşı veriyoruz” diye konuştu.

“Sakatlanan 312 hayvan kesildi”
Ulubaş, kurumun piyasanın çok altındaki fiyatlara en kaliteli eti sunduklarını ifade ederek, Lüleburgaz’daki canlı hayvan deposunda otomatik yemleme ve sulamayla 10 bin hayvana bakılabildiğini söyledi. Lüleburgaz’daki depoda konuşlandırdıkları hayvanları Sakarya’daki kombinada kestiklerini anlatan Ulubaş, “Bu işletmeye 2012 yılının 1’inci ayından 6’ncı ayına kadar 16 bin 695 büyükbaş hayvan girişi oldu. Bu hayvanlar birbirlerine vurmaları, ayaklarının kırılması suretiyle, birbirinin üzerine bindiğinde ağır gövdeli hayvan olduğundan yürüyemez hale geldiğinde mecburi kesim yapmamız gerekiyordu” şeklinde konuştu. Trakya’daki kombinanın özelleştirilmiş olması nedeniyle Lüleburgaz’daki özel işletmeyle kesim sözleşmesi imzalandığına dikkati çeken Ulubaş, söz konusu işletmede hastalıklı olmayan ancak sakatlanan hayvanlardan 312 tanesinin kesildiğini ve bunlardan 55 ton civarında et üretimi sağlandığını bildirdi.

Lüleburgaz’da hayvan kesim ve satış işlemlerindeki yolsuzluk iddiası
Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na özel kesimhanede yapılan işlemlerde hayvanların eksik tartıldığı, gövdelerinin çalındığı ve değiştirildiği yönünde ihbar yapıldığını ve savcılığın da bunun üzerine soruşturma ve teknik takip başlattığını belirten Ulubaş, soruşturmayı memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti. Ulubaş, teftiş kurulu başta olmak üzere tüm birimlerinin soruşturma aşamasında savcılığa her türlü bilgi ve belgeyi sunduğunu ifade ederek, ”Kurul, raporu kısa sürede bitirdi ve ön rapor sundu. Savcılığa sunduğumuz bu raporlar neticesinde orayla ilgili ve Sakarya kombinasıyla ilgili bütün bilgiler savcılığın elindedir” dedi.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri