Ege, dünyanın en ücra köşesine ulaşacak

25 Ağustos 2014 Pazartesi

Yurt içinde 50’nin üzerinde bayi ile Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan Ege Bal ve Ege Zeytinyağı, ulusal zincirlerle olan iş birlikteliklerini geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl 3 kat artırdı. Yurt dışındaysa 38 ülke’ye ihracat yapabilme başarısı yakalayan firmanın kurucusu Nedim Kalpaklıoğlu, Ege markasını dünyanın en ücra köşesine ulaştırmak için gerekli tüm alt yapı yatırımlarına devam edeceklerini anlattı

ege-dunyanin-en-ucra-kosesine-ulasacak

Onur KAYA

Bal ve zeytinyağı sektörüne hizmet veren Ege NKM için 2014 yılı nasıl geçiyor?
Ege NKM Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, 1996’dan günümüze güncel teknolojiler ile kaliteli ve gerçek bal ve zeytinyağı üretimi yapıyor. Yapılan bu üretimlerle Ege NKM, Türkiye ve dünya pazarlarında kendine sağlam bir yer edindi. Bunun yanı sıra yaptığı yatırımlar ile de Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda payını sürekli artırıyor. Yurt içinde 50’nin üzerinde bayi ile Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan Ege Bal ve Ege Zeytinyağı, başta Migros ve Metro olmak üzere ulusal zincirler ile olan iş birlikteliklerini 2013 yılına nazaran 3 kat artırdı.

İhracata önem verdiğinizi ve en son 38 ülkeye ihracat yaptığınızı biliyoruz. İhracat konusuyla ilgili olarak çalışmalarınız ne durumda? Yurt dışı temaslarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Günümüzde 38 ülke’ye ihracat yapabilme başarısı yakalayan Ege NKM, Çin-Japonya-Meksika-Kanada, İran gibi ülkelerdeki distribütörleri aracılığıyla Ege markasını dünya pazarlarına sunmayı devam ediyor. Ege NKM’nin başlıca ihracat pazarları; Kanada, Amerika, Avustralya, Meksika, Çin, Japonya, Hong Kong, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Afrika, Gana, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetleri. Ege NKM bugün, 446 bin ton kapasitesi ile dünyanın bir numaralı bal üreticisi ve ihracatçısı olan Çin’e bal ve Meksika’ya ilk Türk zeytinyağını ihraç etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyor. Son üç yılda yaptığı yatırımlar ile Uzak Doğu da ayrıcalıklı bir pazar payına sahip olan Ege NKM, Çin halkı tarafından yoğun ilgi ile karşılanmış ve bu da pazarda önemli stratejik anlaşmalar yapmamızı sağladı. Çin’in hızla güçlenen ekonomisi ve alım gücüyle birlikte, kaliteli ithal gıda ürünlerine olan talebin giderek yükseldiğini ve zeytinyağının da başlıca gıda ithalat kaleminde yer almasının Türk zeytinyağı ihracatçıları açısından büyük bir fırsat olduğunun bilincindeyiz. Türkiye’den Çin’e olan zeytinyağı ihracatının geçen sezonlara göre sürekli artıyor. Türk zeytinyağının Çin’de kaliteli olarak tanınması da ayrı bir gurur kaynağı... Bu bağlamda Ege Bal ve Ege markası, zeytinyağına olan talebin sürekli artmasından ve Çin’de tercih edilen bir marka olmaktan mutluluk duyuyor. Ayrıca Ege NKM, farklı dağıtım kanallarında önemli bağlantılar gerçekleştirerek önümüzdeki sezonda Çin ihracatını iki katına artırmayı planlıyor.

“İnovasyon yaşam kalitesini ve refahı artırır”

Geçtiğimiz aylarda piyasaya sunduğunuz ‘Stick Bal’ ürünü hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Geri dönüşler nasıl ürün hakkında? Beklentilerinize yanıt bulabildiniz mi?
Bal çubuğunu geçtiğimiz aylarda fuarlarda tanıttık. Lansman çalışmalarımız da hala devam ediyor. Geri dönüşlerden çok mutluyuz ve ürünü daha da geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz.

İnovatif ürünleri çok sevdiğinizi biliyoruz. Bu konuda çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ege NKM olarak inovatif ürünleri çok seviyoruz ve önem veriyoruz. Bizce inovasyon, bir ülkenin kalkınmasına fayda sağlayan en önemli unsurlardan biri. İnovasyon yapan firmaların, hastanelerin, restoranların, marketlerin, otellerin, bankaların vb. işletmelerin bulunduğu ülkelerde işsizlik azalır, kişilerin kazançları artar, herkes daha iyi şartlarda yaşamaya başlar. Bir ülkede ne kadar çok inovasyon yapan işletme varsa, o ülkenin insanlarının yaşam kalitesi ve refahı o kadar artar. İnsanlar çok daha iyi şartlarda yaşar, çok daha iyi hizmetlerden yararlanır ve çok daha yüksek gelirler elde eder. Aynı zamanda ülkenin de rekabet gücü artar. Bunun anlamı ise, o ülkenin diğer ülkelere göre daha güçlü bir konuma yükselmesidir. Hepimizin arzusu ve isteği, herkesin daha iyi şartlarda yaşaması, ülkemizin ve toplumumuzun kalkınıp gelişmesi olduğuna göre, bize bu kapıları açacak anahtar inovasyondur. Bu yüzden bütçemizin önemli bir bölümünü Ar-Ge departmanımıza farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmeleri ve uygulamaları için ayırıyoruz.

”Türk zeytinyağını ve balını en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz”

Bal hakkında sektörde dolaşan çok fazla soru işareti var. Balın gerçek olmaması, glikoz içermesi vesaire gibi, Ege Bal olarak bu sorulara nasıl yanıt veriyorsunuz?
Bize göre gıda maddelerinin tüketiciye ulaşmasındaki en önemli unsur, ürünlerin kimyasal yapılarının çok iyi analiz edilmiş olması. Gıdanın kalitesi elle, gözle veya tadarak değil sadece laboratuar ortamında tetkikleri yapılarak anlaşılır. Ege Bal, balı teknolojik laboratuarlarda uzmanlar tarafından özel testlerden geçirerek ve hijyenik ortamlarda hazırlayarak tüketiciye sunar. Açıkta, yol kenarında, markasız, kalite ve gıda güvenliği belgelerinden yoksun balların analizleri yapılmadığından kalitesinden de emin olunmaz. Ambalajlı ve markalı ürünler seçmek, tüketicinin gerçek bal kullanmasına olanak sağlar. Mısır şurubu gibi früktoz ve glikozdan elde edilen şuruplar, gıda endüstrisinde kullanılan bir katkı maddesidir. Çeşitli içecek ve yiyeceklerde şeker türevi olarak kullanılıyor. Bal ise doğal, arıların ürettiği bir besin maddesidir ve doğal yapısı gereği bala katkı yapılamaz. Bu bakımdan katkı maddeleriyle elde edilen ürün, ancak şurup olarak nitelendirilebilir, bal olarak beyan edilemez. Bal sadece Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'ne uygun olarak satışa sunulabilir. Tüketiciler rafta bulunulurluğu olan güvenilir markaları tercih ederek riski bertaraf edebilir. Yasal olarak ne kadar önlem alınırsa alınsın, sahte bal satışının önüne geçilmesinde en önemli rolün tüketicilerde olduğuna inanıyor ve tüketiciyi bu konuda bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Sektör için Türkiye’yi değerlendirecek olsak neler söyleyebilirsiniz? Ne kadar bilinçliyiz?
Türkiye, lezzet ve kalite açısından bal üretiminde dünya sıralamasında başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Bal üretimi ve paketlemesini yapan aktörlerin gıda güvenliğini ve gıda hijyenini üst sıralara aldığını ve gelişimlerini bu yönde sürdürmeye çalışıldığını gözlemliyoruz. Bu bakımdan sektörün olumlu yönde ilerlediğini söyleyebiliriz. Bir dönem akıllarda çeşitli soru işaretleri olsa da, artık tüketicilerde de gıda güvenirliliğine ve doğru bal seçimine yönelik bir bilinç uyandığını gözlemliyoruz. Arıcılarımızın kaliteli üretime özendirilmesinin ve ürün kalitesinin de desteklenmesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

Ege Bal’ın önümüzdeki süreçte yatırım planlamaları ve hedefleri neler öğrenebilir miyiz?
Öncelikli hedefimiz,  sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak. Daha sonra balımızın tüm evlere girmesini sağlamak ve bunu yaparken de balın tüm doğallığını ve saflığını korumak. Kısacası, balı kaliteli yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline getirmek istiyoruz. Bunun için gerekli tüm teknolojik yatırımları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Türk zeytinyağını ve balını dünyanın her yerinde en iyi biçimde temsil etmenin ve tanıtmanın yanı sıra Ege markasını dünyanın en ücra köşesine ulaştırmak için gerekli tüm alt yapı yatırımlarına devam edeceğiz.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri