Hopi’den spor alışkanlıklarımızın haritası!

08 Ağustos 2017 Salı

Türkiye genelinde 5 milyona yakın üyesi ile mobil sadakat uygulamaları sektörünün lideri olan Hopi, Türkiye’nin 1 yıl içindeki spor alışverişi tercihlerini dikkat çekici verilerle ortaya koydu. Spor alışverişlerinin ele alındığı istatistiklerde; en çok spor alışverişi yapan illerden en çok satan ürünlere, hangi ilde hangi ürünün daha çok satıldığından kadın ve erkeklerin arasındaki karşılaştırmalı rakamlara, renk tercihlerine ve spor kategorilerine olan ilgiye kadar pek çok önemli veri yer alıyor

hopiden-spor-aliskanliklarimizin-haritasi

Yeme içmeden teknolojiye, hazır giyimden ayakkabıya, havayolu ulaşımından eğlenceye, valeden kargoya kadar farklı sektörlerden 100’den fazla üye markasıyla 360 derece alışveriş ihtiyaçlarına çözüm sunan Hopi, Türkiye’nin spor alışverişi istatistiklerini açıkladı. Rapora göre, erkekler kadınlardan yüzde 19 oranında daha fazla alışveriş yaparken, en çok spor alışverişi yapan iller sırasıyla Batman, Rize, Trabzon ve Diyarbakır; en az spor alışverişi yapan iller ise sırasıyla Uşak, Bolu, Manisa ve Karabük.

 

Denizli kış sporlarında, İzmir ise yaz sporlarında kendini gösterdi

 

İstatistiklere göre; futbol ayakkabısı alışverişinde 1’inciliği Trabzon hiçbir ile kaptırmazken, kaptırmayan en çok koşu ayakkabısını da Batman aldı. Su sporlarına uygun birbirinden güzel kıyıları ile Ege’nin incisi Türkiye genelinde üne sahip olan İzmir ise tahmin edileceği gibi en çok mayo alan il oldu. Kış sporlarında ise Denizli, kış sporları alışverişinde 1’inci olarak meşhur kayak merkezlerini geride bıraktı.

 

Erkekler yürürken, kadınlar su sporlarına yöneldi

 

Tüm spor ürünleri dikkate alındığında kategori bazında erkeklerin tercihi koşu/yürüyüş, kadınların ise su sporları oldu. Erkek ve kadınlarda en çok spor alışverişi yapılan yaş aralığı ise 36-45. Bu yaş aralığındaki kadınlar erkeklere göre yüzde 7 daha fazla su sporu alışverişi yaptı. Erkek ve kadınların en az ilgi gösterdiği sporlar ise outdoor ve voleybol.

 

Spor modasında tercih sadelikten yana

 

Erkekler spor ürünlerinde en çok siyah renk ile birlikte mavi/lacivert rengi, kadınlar ise beyaz rengi tercih etti. Erkeklerin sonraki tercihleri sırasıyla, beyaz, gri, kırmızı, yeşil ve sarı olurken kadınların ise gri, mavi/lacivert, kırmızı, çok renkli ve mor oldu. Erkeklerin en az tercih ettiği renk pembe olurken kadınların en az tercih etiği renk ise kahverengi.

 

İlkbaharda yürüdük, yazın yüzdük

 

Tüm Türkiye’de en çok spor alışverişinin yapıldığı mevsim olan ilkbaharda en fazla alışveriş koşu/yürüyüş kategorisinde gerçekleşti. İlkbahar’daki koşu/yürüyüş satışları, bu kategoride sonbahar ve kış aylarında yapılan satışları 2’ye katladı. Yaz aylarının en çok alışveriş yapılan kategorisi beklendiği gibi su sporları oldu. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri