Türkiye online video ile büyüdü!

06 Haziran 2017 Salı

IAB Avrupa, dijital reklam pazarını 3 ana başlıkta (display, arama motoru ve ilan sayfaları) incelediği AdEx Benchmark Araştırması’nı sundu. Interact Konferansı’nda 2016’da Avrupa’da dijital reklam yatırımlarının yüzde 12 büyüyerek 41,8 milyar Euro’ya ulaştığını ve pazardaki en önemli reklam aracı olma konumunu güçlendirdiğini açıkladı

turkiye-online-video-ile-buyudu

Bu yıl 11’incisi açıklanan AdEx Benchmark Raporu Avrupa dijital reklam pazarının durumunu gösteren önemli bir kılavuz. Araştırmaya göre dijital, TV reklam yatırımlarını bu yıl da geride bıraktı. Dijital araştırmaya katılan tüm ülkelerde büyümeye devam etti, toplam 20 pazar son 3 yıldır çift haneli rakamlarla büyüdü. Mobil, 2016’da da hem display hem de search ile yüzde 50’nin üzerinde bir orana ulaşırken ve bazı pazarlarda yüzde 100’ün üzerindeki büyüyerek dikkat çekti. Mobil display 5,4 milyar avroluk hacimle display pazarının yüzde 33,3’ünü kapsadı. IAB Avrupa Dijital Video Reklamcılık Tutumları Raporu’na göre, imaj kampanyaları için çok önemli bir format olan video, istikrarlı artışını sürdürdü ve toplam display pazarından yüzde 18,2 pay aldı.


IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi: “Dijital ekosistemin gelişmesi reklam sektörünün bütünün bağlı ve 11’inci AdEx Benchmark Araştırması diijitalin Avrupa ekonomisindeki önemini net biçimde gösteriyor. Sektör olarak öncelikle bu katkının altını çizmeli ve Avrupa’da yenilikçiliği destekleyerek işletmelerimizi güçlendirmeli ve kullanıcıların talep ettikleri kalitede bir deneyim sunmalıyız.”

 

2016’da display reklamlar yüzde 13,8 büyümeyle üst üste 3 yıldır diğer kategorilere göre daha iyi bir performans göstererek 16 milyar avroya ulaştı. Ayrıca, arama motoru reklam yatırımları yüzde 12,9 büyüme oranıyla yılı 19,1 milyar avro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

 

IHS Markit’te uzman analist Qingzhen Chen, araştırmayla ilgili olarak: “2016’da Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri Avrupa’nın büyümesine önceki yıllara göre daha fazla katkıda bulundu. Bölgede büyümesi yüzde 15’den büyük 8 ülke var. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye gibi ülkeler de mobil ve video reklamcılığında lider konumda. Kişi başına reklam harcamaları zaten yüksek olan gelişmiş Batı Avrupa pazarları da Avrupa ortalamasının üstünde büyüyen İngiltere ve İskandinav ülkeleri sayesinde istikrarlı büyümesine devam ediyor.” dedi.

 

Türkiye 2016’nın ikinci yarısında sıkıntı yaşamasına rağmen, yüzde 13,5’lik büyüme oranıyla Avrupa ortalamasının (yüzde 12,2) üstünde bir performans sergiledi. Özellikle yüzde 33,6 oranında büyüyen online videoyla dikkat çekti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri