Alışveriş merkezlerinin kira şampiyonları belli oldu

03 Kasım 2015 Salı

Alışveriş merkezlerinde kullandıkları metrekareden bağımsız olarak ödenen kira değerleri incelendiğinde, birim metrekarede en büyük kira bedellerini kuyumculuk sektörü öderken, bunu sırası ile aksesuar mağazaları, iletişim mağazaları, yiyecek-içecek mağazaları ve kişisel bakım mağazaları takip ediyor

alisveris-merkezlerinin-kira-sampiyonlari-belli-oldu

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinin kira değerleri ile ilgili gerçekleştirdiği "Türkiye Alışveriş Merkezleri Kategori Bazlı Kira ve Alan Analizi Raporu" araştırması ile bir ilke daha imza attı. Araştırma kapsamında EVA Gayrimenkul, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinde bulunan toplam kiralanabilir alanının yüzde 25'i üzerinde geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirerek, Türkiye genelinde AVM kira değeri haritasını çıkardı. Alışveriş merkezlerinde yer alan markaların sektörlerine göre 17 temel kategoride incelendiği çalışmada; ödenen ortalama kira değerleri, kullanım alanları, alan/kira verimliliği oranları tespit edildi.  Veriler 7 bölge, İstanbul, Ankara ve Anadolu bazında detaylandırıldı.


Kira gelirinin lideri Marmara Bölgesi
EVA Gayrimenkul'un yedi bölgeyi mercek altına alan araştırmasına göre ortalama kira gelirlerine bakıldığında Marmara Bölgesi'nin aylık 37,3 dolar/metrekare kira geliriyle ilk sırada yer aldığı belirlendi. Sıralamayı Ege Bölgesi aylık 24,6 dolar/metrekare, Karadeniz Bölgesi aylık 23,4 dolar/metrekare, Akdeniz Bölgesi aylık 21 dolar/metrekare, İç Anadolu Bölgesi aylık 20,8 dolar/metrekare, Güneydoğu Anadolu Bölgesi aylık 16,3 dolar/metrekare, Doğu Anadolu Bölgesi aylık 14,9 dolar/metrekare olarak takip ediyor. Marmara bölgesinin diğer bölgelere göre yüksek olmasının nedeni içinde İstanbul faktörünü barındırması olduğunun altı çiziliyor.     


İstanbul Avrupa Yakası kira şampiyonu
EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kira değerleri hakkında şunları söyledi: “Alışveriş merkezlerinde kira değerleri ağırlıklı ortalaması Türkiye genelinde aylık bazda 29,03 dolar/metrekare olarak çıkıyor. Ancak bu rakamı kendi başına yorumlamak yeterli değil, alt kırılımlarına da bakmak gerekiyor. Buna göre kira bedellerinde aslı şehirler diyebileceğimiz İstanbul ve Ankara‘yı ayrıştırdığımızda ortalamaların düştüğünü görüyoruz. İstanbul ortalamada aylık bazda 41,67 dolar/metrekare ile başı çekerken, Ankara’da ortalama aylık rakam 21,77 dolar/metrekare değere oturuyor. Anadolu şehirlerinde bu rakam ayda 19,17 dolar/metrekareye düşüyor. İstanbul AVM'lerde her türlü ortalamayı yükselten itici bir güç olarak göze çarpıyor.”

 

Yazıcı ayrıca: “İstanbul özelinde baktığımızda farklı bir analiz görüyoruz. Avrupa Yakası ortalamada aylık 44,10 dolar/metrekare kira öderken, Anadolu Yakası aylık 38,5 dolar/metrekare kira ödüyor. Şehir geneli ortalama olarak ayda 41,67 dolar/metrekare kiraya oturarak Marmara Bölgesini yukarı çekiyor ve en yüksek kira getirili bölge yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.


En yüksek kira bedelini kuyumculuk sektörü ödüyor
Türkiye genelinde AVM'ler gelir/alan verimliliği açısından incelendiğinde, metrekare bazında en büyük kira bedelini kuyumculuk mağazaları öderken, bu mağazaları sırasıyla aksesuar mağazaları, iletişim mağazaları, yiyecek-içecek mağazaları ve kişisel bakım mağazaları takip ediyor. Kuyumculuk ve iletişim mağazaları diğer kategorilere kıyasla çok daha az alan kaplasa da en yüksek kira bedellerini ödüyor. Metrekare bazında en düşük kira bedellerini ise sinema-eğlence, yapı market ve süpermarket sektörleri ödüyor.


En büyük kira alanları bay-bayan giyim kategorisine ait
Metrekare kullanım büyüklüklerine kategoriler bazında bakıldığında ise bay-bayan giyim sektörünün açık ara önde olduğu görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre bay-bayan giyiminin özellikle öne çıktığı Anadolu'da metrekare kullanımının Marmara Bölgesi'ne kıyasla çok daha büyük olduğu tespit ediliyor. Dikkat çekici bir fark olarak Marmara Bölgesi'nin Karadeniz Bölgesi ile birlikte yiyecek-içecek kategorisinde diğer bölgelere göre daha fazla yer kullanıldığı ortaya çıkıyor. En fazla kira ödeyen kuyumculuk ve iletişim sektörleri ise metrekare kullanım büyüklüğünde alt sıralarda yer alıyor.


AVM kira gelirinin üçte biri bay-bayan giyiminden
Türkiye genelinde AVM gelirlerinin yüzde 31,8'i bay-bayan giyim kategorisindeki mağazalardan sağlanıyor. İkinci sırada yüzde 13 oranla yiyecek-içecek mağazaları yer alırken, üçüncü sırada yüzde 7,7 oranla ayakkabı-çanta-deri kategorisi yer alıyor. AVM'ler kira gelirlerinin yarısından fazlasını ilk üç sırada yer alan kategorilerde faaliyet gösteren mağazalardan elde ediyor. EVA Gayrimenkul uzmanları, AVM kira gelirleri arasında yüzde 6,1 oranla dekorasyon-mobilya-ev tekstili sektörünün dördüncü sırada yer almasının, araştırmanın şaşırtıcı sonuçları arasında olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, bay-bayan giyim, ayakkabı-çanta-deri, çocuk giyim ve spor giyim kategorilerinin "giyim" çatısı altında toplandığında, Türkiye genelinde AVM'lerde toplam alanın yüzde 35,7'sini kullandıklarını, AVM kira gelirlerinin ise yüzde 46,2'sini sağladıklarını açığa çıkarıyor.


Alanda en verimli sektör kuyumculuk
Rapora göre en az gelir getiren üç sektör ise kuyumculuk, kitap-dergi-ofis malzemeleri ve iletişim sektöründen oluşuyor. Bay-bayan giyim, ayakkabı-deri-çanta, çocuk giyim ve spor giyimi kapsayan giyim kategorilerinin toplamı İstanbul, Ankara ve Anadolu kırılımında incelediğinde, giyim sektörünün bütününün Türkiye alışveriş merkezileri kira gelirinin yüzde 46,2’sini oluştururken, İstanbul özelinde yüzde 45,5'ini; Ankara özelinde yüzde 46,7'sini; Anadolu genelinde ise yüzde 47,2'sini oluşturduğu görülüyor. İkinci sırada yer alan yiyecek-içecek sektörünün de yüksek gelir sağladığı, Türkiye genelinde yüzde 13 orana sahip olduğu ortaya çıkıyor.


Türkiye genelinde kategoriler analiz edildiğinde; yani kullandıkları alan oranı getirdikleri kira geliri oranına bölündüğünde en yüksek verimliliğe sahip sektörün, en az alan kullanan ama en çok kira ödeyen kuyumculuk sektörü olduğunu görülüyor. Bunu sırası ile aksesuar-diğer, iletişim ve yiyecek içecek sektörleri takip ediyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri